Sobranje Severne Makedonije je nakon dvodnevne debate 16. januara pre ponoći izglasalo sastav i program nove Vlade koju vodi novi lider Socilajdemokratskog saveza (SDSM) Dimitar Kovačevski.
Za Vladu se izjasnilo 62 poslanika vladajuće koalicije, a protiv je bilo 46 poslanika opozicije predvođene od VMRO DPMNE, u parlamentu koji broji 120 članova.
Mandatar Dimitar Kovačevski rekao je poslanicima da će njegov tim biti fokusiran na aktuelne izazove, naročito na ekonomsku i energetsku krizu.
Poslanici opozicije smatraju da ova Vlada nema legitimitet i zatražili su prevremene izbore.
Kovačevski predstavio program
Ekonomski rast, odgovor na ekonomsku i energetsku krizu izazvanu pandemijom korona virusa, kao i građevinska ekspanzija u infrastrukturi na Koridorima 8 i 10, su deo novog programa Vlade, koji je predstavio mandatar Dimitar Kovačevski na sednici Sobranja Severne Makedonije.
On je u ekspozeu istakao da će se sa novim timom ministara posvetiti ekonomiji i poboljšanju života građana.
"Imamo pripremljen set mera, a u budžetu je za to već rezervisano 130 miliona evra. Rade se analize za alokaciju i obezbeđivanje još više sredstava. Ova Vlada će se u naredne dve i po godine kompletno posvetiti ekonomiji i kvalitetu života građana", rekao je Kovačevski.
On očekuje ekonomski rast od pet odsto godišnje, kao i povećanje domaćih i stranih investicija, te smanjenje stope nezaposlenosti.
Kovačevski je najavio i povećanje prosečne plate na nivo iznad 500 evra, kao i rast minimalne plate.
Kada je reč o kriminalu i korupciji, mandatar je najavio beskompromisni rat.
Govoreći o odnosima sa Bugarskom, koja blokira evrointegracije Severne Makedonije, Kovačevski je rekao da formiranje Vlada u obe zemlje otvara nadu o razgovorima i potragu za rešenjem u okvirima utvrđenih crvenih linija i deklaracije utvrđene u parlamentu.
"Dobro je da bugarska vlada isto kao i mi želi da vodi diskusiju o pitanjima koja nisu strogo istorijska, već želi da se razgovor vodi i o pitanjima koja su okrenuta ka budućnosti. Normalno je da razgovaramo o projektima koji se odnose na infrastrukturu, ekonomskoj i obrazovnoj saradnji, kao sferama u kojima Bugarska kao članica Evropske Unije može da nam pomogne u pristupanju EU", rekao je Kovačevski.
On je naveo da su crvene linije u pregovorima makedonski identitet i makedonski jezik, koji su utvrđeni u Deklaraciji koja je doneta u Sobranju.
Opozicija protiv nove Vlade
Nakon ekspozea Kovačevskog, poslanici opozicije su oštro kritikovali predloge sastava i programa Vlade, ističući da je sve to nastavak prethodne vlade i njenog neuspeha.
Prema njima, nova vlada ne može ponuditi ništa novo sa starim i potrošenim kadrovskim rešenjima.
Dodali su da vlada, a naročito mandatar nema politički legitimitet jer nije učestvovao na neposrednim izborima.
Opozicija smatra da ova vlada neće biti dugog veka i da će se uskoro ići na prevremene izbore.
"Vlada Kovačevskog je kontinuitet korumpirane vlade Zorana Zaeva koju su građani kaznili na izborima, vlade koja je donela ekonomsku katastrofu, inflaciju, gubljenje radnih mesta", rekao je poslanik Aleksandar Nikoloski, potpredsednik opozicione VMRO DPMNE.
Za razliku od njih, poslanici vladajućih partija smatraju da će nova vlada zadržati pozitivni kurs prethodne.
Stari i novi ministri
Od važnijih ministarskih mesta u novoj vladi, za unutrašnje poslove će i dalje biti zadužen Oliver Spasovski iz Socijaldemokradskog saveza Makedonije (SDSM), šef diplomatije ostaje Bujar Osmani iz Demokratske Unije za integraciju (DUI), a ministarka odbrane će biti Slavjanka Petrovska iz SDSM-a, koja će zameniti Radmilu Šekerinsku, najbližu saradnicu dosadašnjeg premijera Zorana Zaeva.
Od novih imena, u ministarstvo pravde dolazi Nikola Tupančevski, profesor Pravnog fakulteta u Skoplju, umesto Bojana Maričića, koji će biti vicepremijer za evropska pitanja, zamenjujući Nikolu Dimitrova.
I dosadašnji ministar zdravstva Venko Filipče napušta funkciju, a na njegovo mesto dolazi Bekim Sali iz partije Albanaca, Alternativa.
U novoj vladi svoje mesto nisu našli petoro ministara iz dosadašnje vlade, svi iz SDSM-a, a članovi iz DUI ostaju i u kabinetu Kovačevskog.
Na pitanje zašto je zadržao nekoliko ministara iz SDSM i u novoj vladi, Kovačevski je nedavno rekao da se pri donošenju odluka vodio principima kapaciteta i rezultatima koje su imali u proteklom periodu vođenja određenih resora.
Odgovarajući na pitanje zašto su neki od dosadašnjih ministara izgubili mesto u vladi, on je istakao da su ti ministri poneli teret u dve izuzetno teške godine krize, ali da su sami najavili da neće učestvovati u novom kabinetu.
"Odmah nakon ostavke premijera Zaeva, oni su isto tako ponudili svoje ostavke. Smatram da su oni dobro izvršavali svoje zadatke", rekao je Kovačevski.
Dimitar Kovačevski je izabran za novog lidera SDSM-a nakon ostavke dosadašnjeg predsednika i premijera Zorana Zaeva, nakon poraza na lokalnim izborima u oktobru 2021 godine.
Predsednik države Stevo Pendarovski je poverio mandat Kovačevskom 29. decembra, a on je imao rok od 20 dana da dostavi Sobranju sastav i program nove vlade.
Kovačevski je to učinio 11. januara, tokom susreta sa predsednikom parlamenta Talatom Džaferijem.
U skladu sa Zakonom o Vladi, Sobranje bira i razrešava Vladu sa većinom glasova od ukupno 120 poslanika, odnosno sa 61 glasom.
Vlada stupa na dužnost od dana izbora u parlamentu.