Kosovo i Danska su razmenili pisma o namerama, prema kojima bi Kosovo trebalo da izdaje 300 zatvorskih ćelija u narednih deset godina a od čega bi imalo korist od 210 miliona evra.
To je na konferenciji za novinare 20. decembra u Prištini potvrdila ministartka pravde Aljbuljena Hadžiu (Albulena Haxhiu) uz objašnjenje da je razmena pisama između dve strane samo prvi korak ka postizanju sporazuma o iznajmljivanju zatvorskih ćelija, te napomenula da on mora biti i ratifikovan u Skupštini sa dve trećine glasova poslanika.
Zatvorenici iz Danske bi trebali da budu smešteni u selu Pasjak kod Gnjilana, na oko 40 kilometara od glavnog grada Prištine. Iz Ministrstva pravde Kosova je ranije saopšteno da osuđenici, koji će iz Danske biti prebačeni na Kosovo, nisu iz kategorije “visokog rizika".
Hadžiu je napomenula da će pritvorski centar, koji bi u narednom periodu trebao da se iznajmljuje Danskoj, funkcionisati prema danskom zakonu o tretmanu zatvorenika.
A iz delegacija Danske, koja je u ponedeljak boravila na Kosovu, poručuju da će koristi imati obe strane.
Nick Haekkerup, ministar pravde Danske, je naveo da je njegova zemlja u prethodnom periodu kontaktirala i druge zemlje sa istim zahtevom, ali da je Kosovo prvo dalo pozitivan odgovor.
„To će biti neka vrsta edukacije za lokalne radnike“, rekao je on.
U međuvremenu je Iz Vlade Kosova navedeno da činjenica da je Danska odabrala Kosovo za smestaj viška svojih zatvorenika, znači da Kosovo dobro tretira svoje zatvorenike.
Sa druge strane, lokalni i međunarodni izveštaji o zatvorima na Kosovu ukazuju na izazove i probleme u vezi sa tretmanom zatvorenika.
Samo tokom 2020. godine zabeleženo je deset smrtnih slučajeva u zatvorima na Kosovu, od kojih je troje preminulo od posledica COVID-19.
Takođe, u izveštaju američkog Stejt departmenta za 2020. godinu se navodi da su identifikovani slučajevi nasilja i maltretiranja u kosovskim zatvorima.
Nacionalni mehanizam za prevenciju torture je od septembra prošle godine primio 14 medicinskih izveštaja o povredama zatvorenika, koje su zadobili tokom sukoba sa drugim zatvorenicima ili od, kako tvrde, službenika u zatvoru.
Kosovo je za sada jedina zemlja na Zapadnom Balkanu koja je potpisala sporazum o iznajmljivanju zatvorskih ćelija.