Talibansko vojno preuzimanje Kabula 15. avgusta označilo je kraj gotovo 20 godina strane intervencije u Afganistanu tokom koje su pravljeni napori da se kultivišu prava žena, uvede inkluzivna demokratija i stabilnost u ratom podijeljenu zemlju. Što se tiče Afganistana, 2021. je bila godina u kojoj se očekivalo neočekivano.
Odlazak u žurbi, brzi povratak
Haos je nastupio dok su se snage Sjedinjenih Američkih Država i NATO-a povlačile širom zemlje, ostavljajući opremljenu i obučenu Afganistansku nacionalnu armiju (ANA) da se odupre zapanjujućem napredovanju talibana.
Pokazalo se da ANA tome nije dorasla. Talibani su 6. avgusta zauzeli prvi glavni grad provincije. Dvije sedmice kasnije, talibanski borci stigli su do vrata Kabula.
Dok su militanti opkolili glavni grad, predsjednik Ašraf Gani pobjegao je iz zemlje. Nekoliko sati kasnije, militanti su trijumfalno sjedili u predsjedničkoj palati.
Tračak nade
Hiljade stranih i afganistanskih civila uputile su se na aerodrom u Kabulu, posljednjem bastionu kontrole stranih snaga, u nadi da će biti evakuisani iz zemlje.
Mnoge su osujetili talibani nastojeći da blokiraju njihov bijeg, a scene očaja odvijale su se među gomilom ljudi koji su stigli do piste, uključujući i neke koji su se držali za američki transportni avion i konačno pali u smrt.
Pobjednik uzima plijen
Nakon dvije sedmice haosa sa smrtonosnim samoubilačkim napadom koji je izvela tzv. Islamska država-Horasan (IS-K), posljednji američki vojnik otišao je 30. avgusta, tačno na vrijeme isteka roka za povlačenje.
Kako su strane snage bile sklonjene s puta, talibani su se provozali u pobjedničkom krugu u vojnim vozilima američke vojske i Afganistanskih nacionalnih snaga koje su njihovi borci zarobili usput.
Vrijeme za paradu
Zalihe vojne opreme koje su zaplijenili talibani uključivale su oklopna vozila američke proizvodnje i ruske helikoptere kojima su paradirali po glavnom gradu.
Spremno oružje
Mnogi talibanski borci su uzeli i nosili uniforme i razmahivali se modernom opremom njihovih neprijatelja uključujući naočare za noćno posmatranje, instrumente za komunikaciju i puške.
Nova uloga
Talibansko vođstvo, u međuvremenu, radilo je na tome da se predstavi kao umjerena verzija režima poznatog po brutalnosti i strogim tumačenima šerijatskog zakona koji je bio na vlasti od 1996. do invazije predvođene SAD-om 2001.
Dok je Washington tražio garancije talibana da će spriječiti da Afganistan postane utočište terorista i da će podržati prava žena i djevojaka, kao i vjerskih i etničkih manjina, činilo se da su se talibanski pregovarači lakše snašli u svojoj ulozi.
Zamagljene linije autoriteta
Otkako su krajem avgusta objavili svoju vladu, talibani nisu bili transparentni u pogledu uključivanja nekih moćnih ličnosti, uključujući duhovnog vođu Haibatullaha Akhundzadu.
Iako su talibani tvrdili da se Akhundzada javno pojavio u oktobru, nije se pojavio nijedan video ili fotografije događaja, što je potaknulo izvještaje da je možda umro prije godinu dana.
A militantna grupa poduzela je korake kako bi prikrila slike drugih osoba iz vlade, uključujući vršioca dužnosti ministra unutrašnjih poslova Siradžudina Hakanija.
Monumentalni zadaci
Sa povratkom militanata postalo je ironično da će oni biti čuvari kulturne istorije koju su imali namjeru da izbrišu tokom prošlog perioda na vlasti.
U decembru talibani su najavili da će Nacionalni muzej Afganistana u Kabulu, gdje su njihovi borci jednom uništili nezamjenjivo istorijsko blago, biti otvoren za posjetioce.
Ali, uprkos uvjeravanjima da će njihovi borci čuvati lokaciju statua bamijanskih Buda koje su talibani uništili 2001., uskoro su se pojavili video snimci sa ostacima statua koje ponovo služe kao meta u vježbanju streljaštva.
Kroćenje zoološkog vrta
Talibani su takođe počeli da se predstavljaju kao čuvari kabulskog zoološkog vrta, nekadašnjeg doma Mardžana, kabulskog lava. Životinja, koja je ostala bez oka nakon što je brat talibanskog borca bacio granatu u kavez 1995., živjela je kao simbol opstanka afganistanskog naroda sve dok nije skončala u dubokoj starosti 2002. godine.
Dok su čuvari prava životinja, kao što je Wild Welfe sa sjedištem u Velikoj Britaniji, izrazili zabrinutost za sudbinu objekta zoološkog vrta pod vladavinom talibana, uprava je ponudila uvjerenja radiju Azadi Radija Slobodna Evropa da su životinje dobrog zdravlja i da postoje planovi za proširenje.
Prilika za sport?
U prošlom talibanskom režimu žene se uopšte nisu smjele baviti sportom, a učestvovanje muškaraca bilo je strogo kontrolisano.
Popularni sportovi kao što su kriket, fudbal i buzkaši bili su zabranjeni na temelju toga što su "neislamski", a igrališta su se često koristila za javna pogubljenja.
Dok su sportisti pokušavali da pobjegnu iz zemlje nakon povratka talibana na vlast, novo vođstvo je ustvrdilo da, iako "nije nužno" da se žene bave sportom, spremno je da to dopusti muškarcima.
Pokriveni protesti
Zabrinutost da će talibani umanjiti dobitke koje su žene ostvarile u posljednjih 20 godina potaknula je svakodnevne proteste neposredno nakon preuzimanja vlasti od strane militantne grupe.
Javne demonstracije za prava žena na obrazovanje, posao i političko predstavljanje od tada su se nastavile unatoč zabrani talibana za nedozvoljena okupljanja.
Ali događaji su se smanjili u broju i veličini, a mnoge žene su protestovale na internetu zbog prijetnje odmazdom.
Pro-talibanske ženske demonstrantice takođe su izašle na ulice. Mnoge od njih bile su obučene u konzervativnu odjeću, uključujući odjeću poput crnog nikaba koja nije tipična za Afganistan.
Dan kada je muzika ponovo utihnula
Prošli talibanski režim takođe je zabranio muziku, što je natjeralo mnoge muzičare da pobjegnu iz zemlje zbog straha da se ne vrate stare prakse.
Dok zvaničnici uveliko ćute na tu temu, bilo je izvještaja da su muzičari uznemiravani a njihovi instrumenti uništavani. Vozači, takođe, utišavaju radio kada se približavaju talibanskim kontrolnim punktovima.
Usred nesigurnosti, nacionalna himna usvojena 2006. čini se da je zamijenjena religioznom himnom bez sviranja instrumenata koja je popularna među talibanima.
Samo posao bez zabave
Dok talibani zaoštravaju kontrolu širom zemlje, njihovi borci dali su si malo oduška i zabave.
Mogle su se vidjeti fotografije koje pokazuju militante koji se voze na brodićima na pedale, ringišpilu i rolerkosterima i zabavljaju se sa sudaraljkama u zabavnom parku.
Facebook Forum