Barbados, ostrvska država u Karipskom moru, zvanično je postao republika čime britanska kraljica Elizabeta Druga (Elisabeth) više nema titulu šefa te države.
Tokom svečanog ponoćnog događaja koji se poklopio sa 55. godišnjicom nezavisnosti zemlje, Dama Sandra Mason položila je zakletvu kao predsednica, a događaju su prisustvovali i Charles, princ od Velsa, i pevačica sa Barbadosa Rihanna.
Da bi se označila zvanična promena vlasti, britanskoj monarhiji priređen je poslednji pozdrav, a zastava Kraljevskog standarda spuštena je i zamenjena.
Govoreći kao počasni gost na događaju, princ Čarls je ponovio nastavak veza između dva naroda uprkos promeni ustavnog statusa. U svom govoru, princ je priznao "užasne zločine ropstva" koje je pretrpelo karipsko ostrvo, prenosi BBC.
Ovaj trenutak opisao je kao novi početak pre nego što ga je nova predsednica odlikovala prestižnim Ordenom slobode Barbadosa.
Kraljica Elizabeta poslala je zemlji svoje "najtoplije dobre želje" za "sreću, mir i prosperitet u budućnosti" i rekla da nacija zauzima "posebno mesto" u njenom srcu.
Dama Sandra Mason, generalna guvernerka ostrva od 2018. godine, imenovana je za predsednicu nacije nakon glasanja u parlamentu prošlog meseca. Ona sada zamenjuje kraljicu na mestu šefa države.
„Plovilo Republike Barbados isplovilo je na svoje prvo putovanje. Neka prebrodi sve oluje i bezbedno dovede našu zemlju i građane na horizonte i obale koje su ispred nas“, rekla je nakon polaganja zakletve.
Barbados je prošle godine najavio svoj plan da postane republika, ali će ostati u okviru Komonvelta.
Vodeće nacionalne ličnosti, uključujući premijerku Miju Motli, zaklele su se Barbadosu pred novom predsednicom na ceremoniji koja je trajala nekoliko sati.
Kasnije je najavila da će pop zvezdu Rihannu predsednica Mejson proglasiti nacionalnim herojem. Ranije ju je njena matična zemlja imenovala za ambasadora 2018.
„Sijajte i dalje kao dijamant i donosite čast svojoj naciji“, rekla je Motli, pozivajući se na jednu od Rijaninih pesama.
Premijerka zemlje opisuje tranziciju u republiku kao trenutak u kojem će Barbados u potpunosti ostaviti svoju kolonijalnu prošlost iza sebe.
Bila je to jedna od prvih kolonija robova u Engleskoj. Engleski doseljenici prvi put su okupirali ostrvo 1627. godine i, pod britanskom kontrolom, ono je postalo privreda plantaže šećera koristeći porobljene ljude dovedene iz Afrike.
Ropstvo je ukinuto na Barbadosu 1834, a zemlja je postala potpuno nezavisna 1966.
U svom govoru u utorak, princ Čarls je govorio o "užasnom zverstvu ropstva" za koje je rekao da "zauvek mrlja našu istoriju".
Pre Barbadosa, poslednja nacija koja je uklonila kraljicu sa mesta šefa države bio je Mauricijus 1992. godine.
Sa populacijom od oko 285.000 ljudi, Barbados je jedno od najnaseljenijih i prosperitetnijih karipskih ostrva.
Nekada u velikoj meri zavisna od izvoza šećera, privreda ove zemlje se diverzifikovala, ali je teško pogođena pandemijom COVID-19 koji šteti turizmu i rastućim cenama izazvanim prekidima u lancu snabdevanja.