Dostupni linkovi

EU poručila da napreduju u rješavanju bjeloruske migrantske krize, ali tenzije i dalje visoke


Migranti na granici između Bjelorusije i Poljske, 11. novembar 2021.
Migranti na granici između Bjelorusije i Poljske, 11. novembar 2021.

Evropska unija saopštila je u petak da napreduje u rešavanju migrantske krize na granici Belorusije i Poljske, ali su tenzije i dalje visoke sa stotinama osoba zarobljenih na granici.

Nakon što je Poljska poslala hiljade vojnika u to područje, Minsk je u petak rekao da će "oštro odgovoriti na sve napade" i održao zajedničke vježbe s ruskim padobrancima u blizini granice.

Zapad optužuje bjeloruskog moćnika Aleksandra Lukašenka da je namamio hiljade migranata sa Bliskog istoka u svoju zemlju kako bi ih poslao preko granice u znak osvete za sankcije.

Oko 2.000 migranata, uglavnom Kurda sa Bliskog istoka, danima je zaglavljeno na granici na veoma niskim temperaturama, a Svjetska zdravstvena organizacija je u petak saopštila da je "veoma zabrinuta" zbog njihove nevolje.

Američka potpredsjednica Kamala Harris rekla je da je Lukašenko "uključen u veoma zabrinjavajuću aktivnost" i upozorila da "oči svijeta gledaju".

U međuvremenu, Ankara je poručila da Iračanima, Sirijcima i Jemencima više neće biti dozvoljeni letovi iz Turske za Bjelorusiju.

Irak je saopštio da sastavlja spiskove svojih građana blokiranih na granici koji žele da se vrate kući i da je spreman da organizuje putovanja nazad. Također je zatvorio bjeloruske diplomatske misije koje su Iračanima davale turističke vize.

"Vidimo napredak na svim frontovima", rekao je potpredsjednik Evropske komisije Margaritis Schinas na konferenciji za novinare u Libanu, dodajući da će uskoro otputovati u Irak i Tursku.

Glasnogovornica njemačkog ministarstva vanjskih poslova rekla je da se nastavljaju razgovori s aviokompanijama i zemljama duž mogućih migrantskih ruta, te da je turska zabrana pokazala da "već imamo određeni uspjeh".

Usred izvještaja ove sedmice o više letova iz Turske i Bliskog istoka koji prevoze migrante u Minsk, zapadne zemlje zahtijevaju od Lukašenka i njegovog glavnog saveznika Rusije da preduzmu korake za okončanje krize.

Pariz je pozvao najviše ruske ministre u posjetu da iskoriste veze Moskve s Lukašenkom kako bi riješili sukob.

Američka i evropska delegacija na sastanku Vijeća sigurnosti UN-a u četvrtak optužile su Minsk da ugrožava živote u političke svrhe i pokušava da skrene pažnju "sa vlastitih kršenja ljudskih prava".

Minsk i Moskva optužili su zemlje EU da nisu ispunile međunarodne standarde blokiranjem migranata, za koje kažu da traže utočište nakon zapadnih vojnih "avantura" na Bliskom istoku.

U znak podrške Minsku, Rusija je ove sedmice poslala strateške bombardere da patroliraju nad Bjelorusijom, a u petak su dvije zemlje rekle da zajednički bataljon padobranaca održava brze vježbe u blizini poljske granice.

Tenzije između Moskve i Zapada su već visoke oko Ukrajine, a lideri SAD i EU posljednjih dana izražavaju zabrinutost zbog prijavljenih kretanja ruskih trupa u blizini ukrajinske granice.

Moskva je odbacila sve tvrdnje da je umiješana u migrantsku krizu u Bjelorusiji, a predsjednik Vladimir Putin poručio je Evropi da bi trebala "obnoviti kontakte" s Minskom ako želi rješenje.

EU umjesto toga razmatra nove mjere protiv Lukašenka, koji je već pod sankcijama zbog oštrog obračuna s protivnicima nakon spornih predsjedničkih izbora prošle godine. Bjeloruski lider, koji vladaa tom bivšom sovjetskom zemljom skoro 30 godina, sugerirao je da bi Bjelorusija kao odgovor mogla prekinuti gasovod do Evrope.

Poljska zatvorila granicu ka Belorusiji
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:02:20 0:00

Kremlj je u petak odbacio prijetnju, rekavši da je pouzdanost Rusije kao dobavljača gasa "neupitna".

Poljska je premjestila 15.000 vojnika na granicu s Bjeloruskom, postavila ogradu prekrivenu bodljikavom žicom i odobrila izgradnju zida.

Migranti su mjesecima pokušavali da pređu granicu, ali kriza je došla do vrhunca kada su stotine uložile zajednički napor u ponedjeljak pri čemu su ih nazad vratili poljski granični policajci.

Na granici su postavili kamp u kojem se stotine sklanjaju u šatore i pale drva iz lokalnih šuma kako bi se ugrijali.

Najmanje 10 migranata umrlo je na granici posljednjih mjeseci, od kojih sedam na poljskoj strani, piše poljski list Gazeta Wyborcza.

Nejasno je koliko je migranata sada u Bjelorusiji. Od ljetos je na hiljade migranata pokušalo da pređe ili prešlo u zemlje EU Latviju, Litvaniju i Poljsku.

Izvor: AFP

XS
SM
MD
LG