Ambasada Sjedinjenih Američkih Država (SAD) u Srbiji ocenila je za Glas Amerike da "Ratko Mladić ne treba da bude lice koje Beograd pokazuje svetu", povodom incidenata i hapšenja aktivistkinja koje su u utorak jajima gađale mural sa likom haškog osuđenika Ratka Mladića.
"SAD i Srbija su posvećene osnovnim vrednostima, uključujući toleranciju, ljudska prava i vladavinu prava. Ponekad je izazovno pomiriti se sa teškim trenucima iz prošlosti - i za SAD, i za Srbiju - ali nema ničeg časnog u zaštiti memorijala ratnog zločinca osuđenog za genocid i zločine protiv čovečnosti. Nadamo se da će se Srbija fokusirati na svetliju, inkluzivniju budućnost, pre nego da iznova prolazi kroz bol, mrak i podele iz devedesetih godina", navodi se u pisanom odgovoru ambasade SAD, koji prenosi Glas Amerike.
Portparolka Evropske unije (EU) Ana Pisonero, navela je u odgovoru za Radio Slobodna Evropa (RSE) da EU ima jasan i čvrst stav o potrebi da se efikasno prevaziđe nasleđe prošlosti, i uzdrži od bilo kakvog veličanja ratnih zločinaca i negiranja ratnih zločina.
“Od svake zemlje koja teži da se pridruži EU očekuje se da se pridržava i promoviše osnovne vrednosti EU kao što su vladavina prava, demokratija i pravda. Kao što smo istakli u našem najnovijem paketu proširenja, Srbija treba da nastavi i produbi reforme iu oblasti slobode izražavanja i domaćeg rešavanja ratnih zločina. Ovo je od suštinskog značaja da bi zemlja napredovala na svom putu ka EU”, navodi se u odgovoru Ane Pisonero za RSE.
Kod murala sa likom Ratka Mladića u centru Beograda, 9. novembra izbili su incidenti, a policija je uhapsila šest osoba zbog "narušavanja javnog reda i mira", saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije.
Đorđo Žujović, funkcioner Socijaldemokratske partije Srbije, bacio je u sredu 10. novembra farbu na mural osuđenom ratnom zločincu Ratku Mladiću u centru Beograda.
Stranka kojoj Žujović pripada učestvuje u vlasti u Srbiji zajedno sa vladajućom Srpskom naprednom strankom predsednika Aleksandra Vučića. Lider Socijaldemokratske partije Srbije je Rasim Ljajić, bivši ministar trgovine, koga je na toj poziciji zamenila Tatjana Matić iz iste stranke.
Žujović je u izjavi za RSE rekao da ga je nakon bacanja farbe na mural osuđenom ratnom zločincu Ratku Mladiću, policija pratila dok se kretao kroz grad, zbog, kako su objasnili, njegove bezbednosti.
Mehanizam za međunarodne krivične sudove, naslednik Haškog tribunala, potvrdio je 8. juna Ratku Mladiću (78) doživotnu zatvorsku kaznu za genocid u Srebrenici, progon, zločine protiv čovečnosti, istrebljivanje i druge ratne zločine u Bosni i Hercegovini od 1992. do 1995. godine.