Dostupni linkovi

Rojters: Napreduju pregovori nakon vojnog puča u Sudanu


Sa protesta protiv moguće vojne vladavine u Kartumu, Sudan (21. oktobar 2021.)
Sa protesta protiv moguće vojne vladavine u Kartumu, Sudan (21. oktobar 2021.)

Pregovori između sudanskog premijera Abdale Hamdoka i vođe vojnog puča Abela Fataha al-Burhana napreduju, javila je agencija Rojters u četvrtak, 4. novembra, pozivajući se na izvor blizak Hamdoku, dok Sjedinjene Države i Ujedinjene nacije traže rešenje krize.

Drugi izvor, kojeg agencija Rojters nije imenovala, izjavio je da bi Sudan uskoro mogao da formira novi suvereni savet od 14 članova.

To je, kako se navodi, prvi korak ka formiranju novih prelaznih institucija nakon vojnog puča 25. oktobra kada je general Abel Fatah al-Burhan srušio kabinet premijera Abdale Hamdoka i uhapsio ključne političare, a Hamdoka stavio u kućni pritvor.

Kao najnoviji znak sve većeg međunarodnog pritiska, generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš razgovarao je 4. novembra sa vođom vojnog puča, generalom Abdelom Fatahom al-Burhanom i pozvao ga da obnovi ustavni poredak i proces tranzicije.

U telefonskom razgovoru sa američkim državnim sekretarom Entonijem Blinkenom, Burhan se složio sa potrebom da se ubrza formiranje vlade, saopštila je Burhanova kancelarija.

"Dve strane su se složile oko potrebe da se održi put demokratske tranzicije, da se kompletiraju strukture prelazne vlade i da se ubrza formiranje vlade", saopštila je njegova kancelarija.

Ujedinjene nacije pokušavaju da posreduju u okončanju političke krize koja je usledila nakon puča.

Specijalni izaslanik Ujedinjenih nacija za Sudan, specijalni predstavnik Volker Pertes, rekao je da su razgovori dali nacrt potencijalnog dogovora o povratku na podelu vlasti, uključujući i vraćanje svrgnutog premijera.

Ali apelovao je da se dogovor uspostavi u narednim "danima, ne nedeljama", kako obe strane ne bi dodatno udaljile svoje pozicije.

Hamdok je kao uslov za sve dalje pregovore sa vojskom zahtevao oslobađanje svih pritvorenika i poništavanje puča.

Genral Burhan je raspustio najviši organ u zemlji, zajedničko civilno-vojno suvereno veće i vladom koju predvode civili. Burhan, koji kaže da je posvećen tranziciji ka demokratiji i izborima, rekao je nakon puča da će biti imenovani novi suvereni savet i vlada.

Državna televizija je u četvrtak kasno rekla da je Burhan naredio oslobađanje četiri civilna člana Hamdokovog kabineta koji su bili pritvoreni. Nekoliko zvaničnika, koji su još uvek u pritvoru, vodili su verbalni rat sa vojskom u nedeljama koje su prethodile državnom udaru.

Sjedinjene Države su u četvrtak pozvale oružane snage da oslobode sve pritvorene civilne lidere.

Komšijski odbori otpora, koji su predvodili proteste nakon puča, odbacuju pregovore i zahtevaju da vojska napusti politiku. Stotine hiljada demonstranata izašlo je u subotu, 30. oktobra na ulice zahtevajući prestanak vojne vladavine i obnovu vlade koju predvode civili.

Nekoliko profesionalnih grupa ponovno je potvrdilo svoju predanost opštim štrajkovima. Pozvali su na dvodnevne generalne štrajkove u nedelju i ponedeljak u znak protesta protiv vojne vladavine.

Državni udar se dogodio gotovo dve godine nakon što je narodni ustanak zbacio autoritarnog Omara al-Bašira, koji je tri decenije vladao Sudanom, trećom po veličini državom u Africi.

XS
SM
MD
LG