Ministar zdravlja Srbije Zlatibor Lončar izjavio je 2.novembra da su lekari koji su preporučili ili prepisali lek Ivermektin za lečenje COVID-19 već smenjeni sa svojih radnih mesta.
"Oni koji su bili na nekim rukovodećim mestima, više nisu. Sada sledi drugi deo. Taj lek nije po zakonu, to je neregistrovan lek za ljudsku upotrebu, on se koristi u veterini i ne može da se koristi i preporučuje ljudima", naglasio je Lončar na konferenciji za medije povodom godinu dana Vlade Srbije.
On je rekao da će se smatrati da lekari koji preporučuju upotrebu tog leka narušavaju zdravlje i život građana Srbije, pa će u skladu s tim i snositi odgovarajuće posledice.
Preporuke za lečenje COVID-19 Ivermektinom širile su se preko grupe na društvenoj mreži Viber, a mediji u Srbiji su izvestili da su i pojedini lekari bili deo grupe koja je neregisrtrovani lek preporučivala građanima obolelim od korona virusa.
Lončar je pozvao i medije u Srbiji da ne izveštavaju o antivakserima u Srbiji, jer je to "ono što oni i žele".
"Ako mediji ne daju prostora antivakserima, videće se pozitivan rezultat. Ne dajte im da se pojave, jer je njima samo to interesantno", rekao je ministar.
Ivermektin je lek koji je u Srbiji registrovan za lečenje životinja, ne za ljudsku upotrebu.
U svetu postoji registrovana verzija Ivermektina za ljudsku upotrebu, a direktorka Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje Srbije (RFZO) Sanja Radojević Škondić upozorila je ranije da taj lek nije u protokolu lečenja COVID-19 - da ga nije registrovala ni Američka agencija za hranu i lekove (FDA), niti ga Svetska zdravstvena organizacija priznaje kao deo protokola lečenja.