Dostupni linkovi

EU kaže da Rusija koristi gas kao oružje protiv Moldavije


Logo energetske kompanije Moldovagaz u Kišinjevu
Logo energetske kompanije Moldovagaz u Kišinjevu

Najviši diplomata Evropske unije (EU) rekao je da Rusija snabdijevanje prirodnim gasom koristi kao oružje protiv Moldaviji, jedne od najsiromašnijih evropskih zemalja, dok se gasni spor između Moskve i Kišinjeva nastavlja.

Moldavija je prošle sedmice proglasila vanredno stanje nakon što je krajem oktobra istekao ugovor o gasu s ruskim Gazpromom, najvećim dobavljačem prirodnog gasa za Evropu, koji je pod kontrolom Rusije, a dvije strane nisu uspjele da se dogovore o detaljima novog dugoročnog ugovora.

Gazprom je produžio ugovor do kraja oktobra, a cijenu je podigao na 790 dolara po kubnom metru sa 550 dolara prethodnog mjeseca.

"Globalno gledano, povećanja cijena širom svijeta nisu posljedica veopnizacije isporuke gasa, ali u slučaju Moldavije, jeste", rekao je visoki predstavnik EU za vanjsku politiku i sigurnost Josep Borrell na konferenciji za novinare 27. oktobra zajedno s premijerom Moldavije Natalija Gavrilita u Briselu.

Rusija je prijetila da će prekinuti isporuku plina osiromašenoj bivšoj sovjetskoj republici, koja se graniči sa članicom EU Rumunijom, krajem godine ako se postojeći ugovor ne produži do tada.

Neki posmatrači kažu da je Moskva podigla cijene u znak odmazde protiv Moldavije zbog izbora prozapadne predsjednice Maiae Sandu prošle godine.

"U slučaju Moldavije, političke karakteristike moraju biti uzete u obzir... U slučaju Moldavije, radi se o oštrom povećanju (cijene) koje je povezano sa političkim problemima, što zahtijeva našu podršku", rekao je Borrell.

EU je 27. oktobra obećala 60 miliona eura (70 miliona dolara) pomoći Moldaviji.


Gavrilita je istakla važnost podrške EU za Moldaviju.

"Vjerujemo da je narednih nekoliko sedmica presudno i mislimo da bi prijatelji Moldavije trebali da nam pomognu da nabavimo alternativne zalihe", kazala je Gavrilita.

Izjave su uslijedile nakon što je drugi dan pregovora u Sankt Peterburgu okončan bez sporazuma između Gazproma, ruskog plinskog giganta pod kontrolom države, i Moldavije.

Rusija je više puta kritikovana zbog određivanja cijena u skladu s političkom afilijacijom neke zemlje. Bjelorusija, bliski saveznik Moskve, nedavno je pregovarala o znatno nižoj cijeni gasa za 2022. godinu.

XS
SM
MD
LG