Dostupni linkovi

Vučić: Rusija predložila tri puta veću cenu gasa



Simbolična gasna cev prikazana prilikom početka izgradnje gasovoda "Južni tok", postavljena u blizini sela Šajkaš u Vojvodini, 24. novembra 2013. godine. Projekat je obustavljen krajem 2014. zbog protivljenja Evropske unije.
Simbolična gasna cev prikazana prilikom početka izgradnje gasovoda "Južni tok", postavljena u blizini sela Šajkaš u Vojvodini, 24. novembra 2013. godine. Projekat je obustavljen krajem 2014. zbog protivljenja Evropske unije.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je 15. oktobra da je snabadevanje ruskim gasom u Srbiji stabilno, ali i da ugovor koji definiše cenu gase ističe krajem godine, a da je ruska strana u pregorima predložila trostruku cenu gasa u odnosu na postojeću, prenela je Radio-televizija Srbije (RTS).

"Mi smo verovali da će cena gasa da pada na tržištu, ali naše analize nisu ispravne", rekao je Vučić.

"Danas je na berzi u Holandiji, koja je referentna za Evropu, cena gasa 1. 200 dolara po 1. 000 kubnih metara. Mi kupujemo gas za 270 dolara", rekao je Vučić u Valjevu u zapadnoj Srbiji, gde prisustvovao potpisivanju ugovora o investiciji nemačke firme Hansgroe [Hansgrohe], koja se bavi proizvodnjom sanitarne opreme.

Vučić je tom prilikom rekao da Srbija sa Rusiom ima potpisan ugovor po toj ceni samo do kraja godine.

"Ono što nam sada Rusi nude, a to je formula 70 odsto od tržišne cene i 30 odsto naftne formule, što je oko 780 dolara, znači da bi cena bila tri puta veća nego danas", objasnio je Vučič.

"Imamo gasa u skladištu, ali ne podnosim kada ga trošimo, kao sada, jer se skladište čuva za crne dane", dodao je Vučić.

Vučić je najavio da će država "dati sve od sebe da to ne oseti".

Aleksandar Vučić je, na pitanje kada će se sresti sa predsednikom Rusije, Vladimirom Putinom, rekao da je sastanak "preliminarno zakazan" za 25. novembar.

"Samo neozbiljni ljudi mogu da govore da je situacija u potpunosti stabilna i sigurna", dodao je Vučič.

"Cena gasa neće biti tako niska za industriju kao sada, ali biće svakako bolja nego bilo gde u Evropi i to ne samo gasa, već i struje", rekao je Vučić.

RTS je takođe preneo da je direktor Srbijagasa Dušana Bajatović, po povratku iz Moskve rekao da buduća cena gasa u Srbiji zavisi od razgovora Vučića sa Putinom.

"Želim javno da kažem da sam za sve što smo pitali, tražili i pregovarali, s obzirom da smo imali zahteve da zaista dobijemo najpovoljnije uslove, dobio odgovor da naše zahteve i molbe može da odobri samo predsednik Putin", rekao je Bajatović po povratku iz Rusije a prenosi RTS.

Prema podacima iz poslednjeg dostupnog Godišnjeg izveštaja o radu Agencije za energetiku Srbije za 2017. godinu, javno preduzeće "Srbijagas" upravlja sa 95 odsto transportne gasovodne mreže u Srbiji.

U 2019. godini Vlada Srbije je javnom preduzeću „Srbijagas“, koje drži monopol na gasnom tržištu Srbije, otpisala dug od 1,2 milijarde evra.

Bajtović je rekao da su u Hrvatkoj i Sloveniji, od 1. novembra, najavljena poskupljenja gasa za tri puta, bez obzira na to što ugovori nisu takvi.

Na pitanje da li očekuje da Srbija tom prilikom dobije dobru cenu gasa, Bajatović je rekao da je trenutno nezahvalno pričati o očekivanjima, ali da postoje uslovi da taj razgovor bude dobar za interese Srbije, odnosno, kako je objasnio, „i za interese Gasproma i Srbijagasa“.

Srbija u potpunosti zavisi od ruskog gasa, iz domaće proizvodnje uspeva da podmiri ispod 13 odsto potreba, sve preostale neophodne količine, prema podacima Agencije za energetiku, uvozi isključivo iz Ruske Federacije.

XS
SM
MD
LG