Uoči najavljenog sastanka glavnih pregovarača Srbije i Kosova u Briselu, na kojem se očekuje pokušaj dogovora oko koraka koji podrazumevaju deeskalaciju, obe strane su odlučne u svojim odlukama koje već devet dana izazivaju krizu.
Kosovski Srbi od 20. septembra blokiraju dva prelaza na severu Kosova – Jarinje i Brnjak – zbog odluke o reciprocitetu, ali i zbog odluke da će tablice sa gradovima na Kosovu, koje izdaje Srbija, biti konfiskovane.
Na prelazima su raspoređene snage Specijalne policije Kosova, koje se nalaze između barikada od teških teretnih vozila.
Tokom blokade desilo se više incidenata.
U međuvremenu, Evropska unija (EU) koja posreduje u dijalogu o normalizaciji odnosa dve države, Sjedinjene Američke Države (SAD) i NATO u više navrata su pozivali na smirivanje tenzija i povratak za pregovarački sto.
Kako je najavljeno, glavni pregovarači Kosova i Srbije trebalo bi da se sastanu 29. septembra u Briselu, a jedna od ključnih tema na stolu, kako je saopštila EU, biće deeskalacija situacije na severu Kosova, za šta EU drži odgovornima obe strane.
U Brisel bi tokom ove sedmice trebalo da doputuje i Gabrijel Eskobar (Gabriel Escobar), novi izaslanik Stejt Departmenta za Zapadni Balkan, kako bi sa evropskim partnerima razmotrio trenutnu situaciju na Kosovu.
Evo kako je izgledala situacija od 20. septembra dan po dan.
20.9.2021. Kosovske vlasti počele da primenjuju odluku o privremenim tablicama
Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) Kosova u saradnji sa Policijom Kosova počelo je da oduzima srpske registarske tablice Srbije na graničnim prelazima na Kosovu i uvelo probne registarske tablice za sva vozila koja dolaze iz Srbije.
U opštinama na severu Kosova sa većinski srpskim stanovništvom do tada je bilo moguće voziti automobile registarskih tablica sa gradovima na Kosovu koje izdaje Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije, što je bilo u suprotnosti sa Briselskim sporazumom između Prištine i Beograda o slobodi kretanja.
Na dva prelaza na severu, Jarinje i Brnjak, raspoređeni su pripadnici Specijalne jedinice Policije Kosova. Tu su i lokalni Srbi koji blokiraju te prelaze i puteve koji vode do njih.
Premijer Kosova Aljbin (Albin) Kurti naveo je da akcija nema za cilj ometanje kretanja građana Kosova iz redova srpske zajednice, niti destabilizaciju, već da se radi isključivo o poštovanju sporazuma, koji su u Briselu postigli Kosovo i Srbija.
Istog dana, predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da Priština time krši odredbe Briselskog sporazuma. On se 20. septembra u Beogradu sastao sa specijalnim predstavnikom EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslavom Lajčakom, sa kojim je, kako je tada rekao, razgovarao “o teškoj krizi na Kosovu”.
21.9.2021. U Beogradu hitna sednica Saveta za nacionalnu bezbednost
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je u obraćanju medijima nakon hitne sednice Saveta za nacionalnu bezbednost naveo da Srbija traži povlačenje trupa kosovske policije sa severa Kosova i hitan odgovor Evropske unije da li postoji Briselski sporazum o pravnom prometu, te kada će biti formirana Zajednica srpskih opština.
Vučić je rekao da je odbio predlog koji je dan ranije dobio od predstavnika zemalja Kvinte i Evropske unije o tome kako bi trebalo da izgleda kompromisno rešenje.
Ministarka spoljnih poslova i dijaspore u Vladi Kosova Donika Grvala (Gervalla) izjavila je na marginama Generalne skupštine Ujedinjenih nacija (UN) u Njujorku da je napetost koja se stvorila na severu Kosova posledica jednostranih akcija zvaničnog Beograda.
Specijalni predstavnik Evropske unije (EU) Miroslav Lajčak pozvao je na hitnu deeskalaciju situacije na severu Kosova.
22.9.2021. EU pozvala na smanjenje tenzija i povratak dijalogu
Evropski komesar za proširenje Oliver Varhelyi (Varhelji) pozvao je Kosovo i Srbiju da smanje tenzije i vrate se dijalogu.
„Veoma je važno da se obuzda i umanji napetost, vrati dijalogu i obezbedi sloboda kretanja bez odlaganja. Jednostrane akcije nikada nisu rešenje. One samo dovode do nepotrebnih tenzija i treba ih povući”, objavio je Varhelji na Twitteru.
Na hitnu deeskalaciju pozvao je i šef evropske diplomatije Žozep Borelj (Josep Borrell).
Neće biti razgovora dok se naoružane snage Prištine ne povuku sa severa Kosova, izjavio je tokom službene posete Mađarskoj predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Jarinje i Brnjak treći dan zaredom blokiraju kosovski Srbi, dok su na prelazima raspoređene snage Specijalne policije Kosova. Ove prelaze moguće je preći samo peške.
23.9.2021. Ministar odbrane Srbije: Povišena borbena gotovost jedinica na jugu
Ministar odbrane Srbije Nebojša Stefanović izjavio je da su jedinice Vojske Srbije u povišenoj borbenoj gotovosti u garnizonima Raška i Novi Pazar (mesta na jugu Srbije, nadomak granice sa Kosovom), jer na taj način država, kako je rekao, želi da pošalje jasnu poruku da se više neće dogoditi pogrom srpskog naroda.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je sa konferencije za medije u Budimpešti, da je zabrinut “zbog prebijanja Srba” na prelazu Brnjak na severu Kosova, ali da je, kako je naveo, pitanje za NATO i EU "zašto to dozvoljavaju".
Navodni incident dogodio se 23. septembra, prema saopštenju Kancelarije za Kosovo Vlade Srbije. Kosovske vlasti se povodom tog događaja nisu javno izjašnjavale.
24.9.2021. Kosovska policija demantovala navode o incidentima
Iako su pojedini mediji, kao i Kancelarija za Kosovo Vlade Srbije, izveštavali kako je bilo incidenata u kojima je Specijalna jedinica Policije Kosova pretukla kosovske Srbe, iz Policije Kosova su za RSE to demantovali i naveli da nisu zabeleženi incidenti.
Ministar unutrašnjih poslova Srbije Aleksandar Vulin izjavio je da će „srpska Žandarmerija ispuniti svako naređenje predsednika Vučića“, naveo je u saopštenju MUP Srbije.
25.9.2021. Prvi incidenti, vojni avioni Srbije nadleću Jarinje i Brnjak
Zabeležena su dva incidenta. Nepoznate osobe zapalile su Centar za registraciju u Zubinom Potoku na Kosovu, koji se nalazio unutar opštinske zgrade, dok su u Zvečanu na kosovski Centar za registraciju bačene dve ručne bombe koje nisu eksplodirale.
Takođe, nekoliko aviona Vojske Srbije nadletalo je prelaz Jarinje između Srbije i Kosova, javio je javni servis Srbije Radio televizija Srbije (RTS).
Predsednica Kosova Vjosa Osmani izjavila je povodom incidenata na severu Kosova da je Srbija "glavni izvor destabilizacije u regionu".
Istog dana zasedao je Savet za nacionalnu bezbednost Kosova. Nakon sednice nije bilo izjava za medije.
Premijerka Srbije Ana Brnabić je u svom obraćanju u Generalnoj skupštini UN u Njujorku izjavila da je Priština "iracionalnom demonstracijom sile rasplamsala veliku krizu ali da Beograd ostaje posvećen pronalaženju rešenja zasnovanog na kompromisu".
Gabrijel Eskobar, zamenik pomoćnika državnog sekretara za evropska i evroazijska pitanja i novi izaslanik Stejt departmenta za Zapadni Balkan, izjavio je za Glas Amerike (Voice of America - VOA) da Srbija i Kosovo treba da se uzdrže od štetne retorike, razgovaraju o pitanju registarskih tablica u Briselu, i ne militarizuju trenutnu situaciju na granici.
Eskobar je istakao da su SAD intenzivno angažovane sa evropskim partnerima zbog pojačanih tenzija između Srbije i Kosova.
26.9.2021. Rusi nadgledaju situaciju izbliza
Ministar odbrane Srbije Nebojša Stefanović i načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Milan Mojsilović obišli su deo snaga koje se nalaze u stanju povišene borbene gotovosti zbog zbivanja na Jarinju. Sa njima su, kako je preneo javni servis RTS, bili i ruski ambasador u Beogradu Aleksandar Bocan-Harčenko, kao i izaslanik ruskog ministra odbrane general-major Aleksandar Zinčenko.
Stefanović je naveo da će tužilaštvo Srbije razmotriti da li postoji osnov za pokretanje postupaka protiv pripadnika Rosu koji su „činili različite vrste krivičnog dela na severu Kosova“.
Premijer Kosova Aljbin Kurti sastao se sa liderima opozicionih partija na Kosovu povodom situacije na severu.
Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg izjavio je da je od "vitalnog značaja" da Beograd i Priština pokažu uzdržanost i vrate se dijalogu.
Visoki predstavnik Evropske unije Žozep Borelj ponovo je pozvao Srbiju i Kosovo da smire situaciju na severu Kosova.
Gabrijel Eskobar, zamenik pomoćnika sekretara u Birou za evropska i evroazijska pitanja Stajt departmenta, doputovaće u Brisel kako bi sa evropskim partnerima razmotrio trenutnu situaciju na Kosovu, potvrđeno je za RSE u Stejt departmentu.
27.9.2021. KFOR povećava broj patrola širom Kosova
Vojna misija NATO-a na Kosovu (KFOR) saopštila je da povećava broj patrola širom Kosova, uključujući severne opštine.
Premijer Kosova Aljbin Kurti je nakon susreta sa premijerom Albanije Edijem Ramom u Prištini ponovio da su Specijalne jedinice Kosova raspoređene na sever kako bi se zaštitile granice.
On je naveo kako je sve odluke donosio u koordinaciji sa ministrom unutrašnjih poslova, dok je “Srbija na granicu sa Kosovom dovela ministra odbrane”.
Premijer Albanije Edi Rama je osudio ponašanje zvaničnog Beograda.
Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić izjavila je da EU u tom trenutku "ne radi ništa, ili radi vrlo malo" po pitanju situacije na Kosovu.
Lokalni Srbi su i dalje na barikadama, a kosovska policija je još uvek raspoređena na svojim položajima.
28.9.2021. Nove reakcije iz EU i Rusije
Izvestioci i šefovi delegacija Evropskog parlamenta za Srbiju i Kosovo pozvali su obe strane da hitno pronađu mirno i održivo rešenje kako bi se osigurala bezbednost svih građana.
„Pozivamo obe strane da se aktivno i konstruktivno ponovo uključe u dijalog koji vodi specijalni predstavnik EU, u cilju dolaska do sveobuhvatnog, održivog i pravno obavezujućeg sporazuma", zaključuje se u saopštenju koje su potpisali Vladimir Bilčik (Bilcik), Viola fon Kramon (Viola von Cramon), Tanja Fajon i Romeo Francu.
Oni su u zajedničkom saopštenju izrazili duboku zabrinutost zbog tenzija na prelazima Jarinje i Brnjak i pozvali na povratak dijalogu uz posredovanje EU.
"Želimo da vidimo povlačenje specijalne policije i svih jedinica vojske i uklanjanje blokada puteva“.
Portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova saopštila je da je Rusija zabrinuta zbog rastuće napetosti.
Ona je u saopštenju objavljenom na sajtu ruskog Ministarstva spoljnih poslova ocenila da postupci Prištine ne nailaze na odgovarajuću ocenu niti ukor u Briselu, koji je ovlašćen da pomogne u traganju za rešenjem problema između Beograda i Prištine, kao ni u Vašingtonu.