Dostupni linkovi

Vlada Sudana: Pokušaj puča povezan s pristalicama al-Bashira


Svrgnuti vojni vladar Sudana Omar al-Bashir tokom suđenja za korupciju u Kartumu, 19. augusta 2019.
Svrgnuti vojni vladar Sudana Omar al-Bashir tokom suđenja za korupciju u Kartumu, 19. augusta 2019.

Prelazna vlada Sudana saopćila je da je u utorak spriječila pokušaj državnog udara u koji su bili uključeni vojni oficiri i civili povezani sa svrgnutim režimom dugogodišnjeg autokrate Omara al-Bashira.

Premijer Abdalla Hamdok rekao je da je pokušaj puča "posljednja manifestacija nacionalne krize", misleći na duboke podjele u periodu prelaska Sudana na demokratiju.

U obraćanju na televiziji rekao je da su spletkaroši "izvršili opsežne pripreme, što se očitovalo u sigurnosnim slomovima u gradovima… kao što je blokiranje nacionalnih puteva, zatvaranje luka i uporno podsticanje protiv civilne vlade".

Ministar informisanja Hamza Baloul rekao je kasnije da je pokušaj državnog udara osujećen. "Red je uspostavljen i vođe pokušaja puča, vojni i civilni, su uhapšeni", rekao je on. "Vlasti progone pristalice ugašenog režima" koji su učestvovali.

Vojska je navela da je "većina" uključenih uhapšena, uključujući 11 oficira. "Vojska je povratila kontrolu nad lokacijama koje su počinitelji pokušali zauzeti", navodi se u saopćenju. "Pretrage i istrage o drugim učesnicima još traju."

U Kartumu se promet odvija nesmetano, uključujući i dio kod sjedišta vojske, gdje su demonstranti organizovali višemjesečne proteste koji su na kraju doveli do svrgavanja al-Bashira u državnom udaru 2019.

U nekoliko gradova izbile su demonstracije protiv državnog udara. U Port Sudanu na istoku, demonstranti su podigli sudanske zastave i uzvikivali "Ne vojnoj vlasti" i "Ne puču", rekao je građanin Mohamed Hassan. Studenti su izašli na ulice i uzvikivali slične parole u istočnom gradu Gedaref, rekao je za AFP Sudanac Amal Hussein.

'Nećemo dozvoliti državni udar'

Velika Britanija, Norveška i SAD izrazile su "snažnu podršku" sudanskoj vladi. “Odbacujemo bilo kakve pokušaje da se poremete ili ometaju napori sudanskog naroda da uspostavi demokratsku, mirnu i prosperitetnu budućnost", navodi se u saopćenju.

UN su osudile svaki pokušaj "podrivanja demokratske političke tranzicije".

Sudan ima dugu historiju državnih udara, uključujući i otkad je al-Bashir zbačen, ali oni su bili malih razmjera i odmah su osujećeni. Zvaničnici su često optuživali al-Bashirove islamističke pristalice da stoje iza tih pokušaja.

Bashir, nekadašnji general, došao je na vlast uz pomoć vojnog udara koji su podržali islamisti 1989. Od smjene, bivši predsjednik nalazi se u zatvoru u Kartumu čekajući suđenje zbog puča koji ga je doveo na vlast.

Međunarodni krivični sud također ga traži zbog optužbi za ratne zločine, zločine protiv čovječnosti i genocid u Darfuru.

Sudan je početkom augusta objavio da namjerava da preda al-Bashira Međunarodnom krivičnom sudu zajedno sa još dva lidera koje više od deset godina taj sud traži zbog "genocida" i zločina protiv čovječnosti za vrijeme sukoba u Darfuru.

Sukob u sudanskoj regiji Darfur izbio je kada su pobunjenici iz etničke zajednice te podsaharske afričke zajednice podigli pobunu 2003. godine, žaleći se na ugnjetavanje vlade u Kartumu u kojoj dominiraju Arapi.

Al-Bashirova vlada odgovorila je kampanjom bombardovanja iz vazduha i racija milicija poznatih kao džandžavid. Milicije su optužene za masovna ubistva i silovanja. Ubijeno je do 300.000 osoba, a 2.7 miliona je protjerano iz svojih domova.

Dvije godine u tranziciji

U obraćanju vojnicima u utorak, moćni zapovjednik paravojne formacije Mohamed Hamdan Daglo rekao je: "Nećemo dozvoliti puč." "Želimo pravu demokratsku tranziciju kroz slobodne i poštene izbore, a ne kao u prošlosti", rekao je komandant, inače poznat kao Hemeti.

Prema sporazumu o podjeli vlasti iz augusta 2019., Sudanom upravlja prelazna vlada sastavljena od civilnih i vojnih predstavnika, čiji je zadatak nadziranje povratka potpunoj civilnoj vlasti. Dogovor je prvobitno predviđao formiranje zakonodavne skupštine tokom trogodišnje tranzicije, ali je to poništeno kada je Sudan u oktobru prošle godine potpisao mirovni sporazum s pobunjeničkim grupama.

Sudan i dalje muče ekonomski problemi, kao i duboke podjele među različitim frakcijama koje vode tranziciju. Civili i bivši pobunjenici pojačali su pozive za spajanje oružanih grupa i paravojnih snaga u regularnu vojsku.

Izvor: AFP, AP
XS
SM
MD
LG