Dostupni linkovi

Brexit: Britanija više nije među prvih 10 trgovinskih partnera Njemačke


Kamioni koji izvoze robu iz Velike Britanije parkirani u blizini Kenta, 22. decembar 2020.
Kamioni koji izvoze robu iz Velike Britanije parkirani u blizini Kenta, 22. decembar 2020.

Velika Britanija više nije među prvih deset trgovinskih partnera Njemačke po prvi put od 1950. godine, jer trgovinske barijere povezane s Brexitom tjeraju firme u najvećoj evropskoj ekonomiji da traže poslovne prilike u drugim zemljama.

Ujedinjeno Kraljevstvo napustilo je jedinstveno tržište Evropske unije krajem 2020. godine, nakon više od četiri godine neslaganja oko uslova izlaska.

U prvih šest mjeseci ove godine uvoz iz Britanije u Njemačku opao je za 11% na godišnjem nivou na 16,1 milijardi eura (19,0 milijardi dolara), pokazali su podaci Federalnog zavoda za statistiku.

Dok je izvoz iz Njemačke u Britaniju porastao 2,6% na 32,1 milijardu eura, to nije moglo spriječiti pad bilateralne trgovine za 2,3% na 48,2 milijarde eura - gurnuvši Britaniju na 11. mjesto s devetog, odnosno sa sa petog prije nego što je glasala za izlazak iz EU 2016. godine.

Istraživanje njemačkog trgovačkog udruženja BGA u decembru 2020. pokazalo je da jedna od pet kompanija reorganizuje lance snabdijevanja kako bi zamijenili britanske dobavljače za druge u EU.

Taj trend je postajao sve izraženiji, iako je britanskim firmama bilo još teže, rekao je Michael Schmidt, predsjednik Britanske privredne komore u Njemačkoj.

"Sve više malih i srednjih kompanija prestaje trgovati (u Britaniji) zbog ovih prepreka (vezanih za Brexit)", rekao je Schmidt za Reuters.

Oštar pad u prvoj polovini godine također je bio posljedica povlačenja prije novih prepreka, poput carinskih kontrola, koje su počele u januaru.

"Mnoge kompanije su očekivale probleme ... pa su odlučile da povećaju uvoz povećavajući zalihe", rekao je on.

To je uticalo na povećanje bilateralne trgovine u četvrtom kvartalu, ali je zato početkom ove godine smanjena potražnja, dok su problemi sa novim carinskim provjerama takođe komplikovali trgovinu od januara.

Analiza podataka pokazala je da je njemački uvoz britanskih poljoprivrednih proizvoda opao za više od 80% u prvih šest mjeseci, dok se uvoz farmaceutskih proizvoda skoro prepolovio.

"Mnoge male kompanije jednostavno ne mogu priuštiti dodatni teret ažuriranja i poštivanja svih uvedenih carinskih pravila, poput zdravstvenih uvjerenja za sir i druge svježe proizvode", rekao je Schmidt.

Nova trgovinska stvarnost nanijela je britanskim kompanijama još više štete.

"U Britaniji je slika drugačija", rekao je Schmidt, dodajući da su mnoge male firme izvozile uglavnom u EU, pa su morale krenuti od nule kada su se suočile s novim carinskim kontrolama.

"Za mnoge male britanske firme Brexit je značio gubitak pristupa njihovom najvažnijem izvoznom tržištu ... To je kao da sebi pucate u noge. I to objašnjava zašto je njemački uvoz iz Britanije sada u slobodnom padu."

On je izrazio nadu da bi pad u nekim sektorima mogao biti privremen. "Kompanije se obično mogu prilagoditi, ali za to je potrebno vrijeme."

Izvor: Reuters
XS
SM
MD
LG