Portparolka Evropske komisije (EK), Ana Pisonero poručila je da je izazivanje etničkih/verskih podela i netolerancije “opasno za sigurnost i dobrobit svih građana”.
U pisanom odgovoru koji je dostavila medijima, Pisonero je naglasila da nije na Evropskoj uniji (EU) da komentariše mesto inauguracije vođe verske zajednice u Crnoj Gori. Međutim ona je podvukla da su osnovne vrednosti EU, sloboda veroispovesti, tolerancija i poštovanje osnovnih prava.
“Širok međustranački politički dijalog, čiji je cilj prevazilaženje podela, ključan je za očuvanje stabilnosti u zemlji i za napredak na putu ka EU”, poručila je Ana Pisonero.
U ime evropskih institucija ona je podsetila vlasti u Crnoj Gori, da je sada vreme da oni dokažu svoju privrženost evropskom putu i evropskim vrednostima promičući mir i toleranciju i radeći zajedno konstruktivno, mimo svih političkih razlika, na dobrobit građana i evropsku budućnost zemlje.
Ova briselska reakcija dolazi nakon tenzija koje su nastale u okviru najavljene ceremonije ustoličenja mitropolita Joanikija, zakazane za 5. septembar na Cetinju.
Crnogorske nacionalne organizacije i udruženja, gotovo kompletna opozicija predvođena Demokratskom partijom socijalista i Opština Prijestonice Cetinje zahtevaju od SPC da izmeste ustoličenje Joanikija u neki od hramova u drugim gradovima Crne Gore. Svi oni su najavili da će na dan ustoličenja prisustvovati protestu na Cetinju.
Za njih, čin ustoličavanja Joanikija u Cetinjskom manastiru, predstavlja nagoveštaj „okupacije“ Crne Gore, klerikalizaciju društva i pokušaj uvođenja Crne Gore u takozvani „srpski svet“. Dolazak na Cetinje na protest najavili su poslanici opozicionih partija i sam predsednik Crne Gore Milo Đukanović.
Ministar unutrašnjih poslova Crne Gore Sergej Sekulović kazao je da je bezbednosna situacija pred ustoličenje novog mitropolita crnogorsko primorskog Srpske pravoslavne crkve (SPC) u Crnoj Gori Joanikija, 5. septembra na Cetinju, nepovoljna.