Bivši policajac Derek Šovin (Derek Chauvin) osuđen je na 22 godine i šest meseci zatvora zbog ubistva Afroamerikanca Džordža Flojda (George Floyd) u Minesoti u Sjedinjenim Američkim Državama. Ubistvo koje se dogodilo u maju 2020. godine pokrenulo je proteste širom sveta zbog rasizma.
Obrazlažući odluku, sudija je izjavio da kazna zatvora od 22 i po godine odražava "posebnu okrutnost" ubistva. Flojd je ubijen 25. maja 2020. godine tokom hapšenja, kada mu je Šovin devet minuta i 29 sekundi kolenom pritiskao vrat.
Šovin je ranije proglašen krivim po svim tačkama optužnice. Tu odluku je 20. aprila donelo 12 članova porote nakon razmatranja iskaza 45 svedoka - uključujući svedočenja očevidaca, policajaca i ekspeata, uz višesatne video dokaze.
Šovin se branio sa slobode, a nakon što je u aprilu proglašen krivim, ukinuta mu je kaucija i određen pritvor.
Kako je teklo izricanje presude?
Pre izricanja kazne, sudija je obrazložio zašto je Šovinu presuđena zatvor u trajanju od 270 meseci ili nešto više od 22 godine.
"Moji komentari će biti vrlo kratki, a obrazloženje se može naći u pisanoj formi", rekao je sudija Piter Kejhil (Peter Cahill) i pokazao obrazloženje presude na 22 stranice.
On je rekao da je kazna zasnovna na pravnoj analizi, a ne na "osećanjima ili simpatijama".
"Međutim, prepoznajem bol u ovoj sudnici i van sudnice", rekao je sudija Cahill, dodajući da se bol oseća u celoj zemlji.
Sudija je pre izricanja kazne u završnoj reči rekao da je Šovin "zloupotrebio položaj poverenja i autoriteta", i da je sa Flojdom postupao sa "posebnom okrutnošću".
Pre izricanja presude, sudu su se obratili članovi porodice Džordža Flojda. Flojdov brat Terens (Terrence) zatražio je maksimalnu kaznu za Šovina. On se obratio i bivšem policajcu, tražeći od njega da objasni razlog ubistva koje se dogodilo tokom hapšenja.
"Zašto? O čemu si razmišljao? Šta ti je prolazilo kroz glavu dok si držao koleno na vratu mog brata?" rekao je Flojdov brat. Na izricanju presude puštena je i video izjava sedmogodišnje ćerke Džordža Flojda koja je rekla da joj otac nedostaje.
Šovin je na izricanju presude kratko rekao da želi da izrazi saučešće porodici Flojd.
"Zbog pravnih mogućnosti koja su mi na raspolaganju, trenutno ne mogu da dam punu zvaničnu izjavu", rekao je Šovin u svom prvom obraćanju pred sudom.
"Ipak, vrlo kratko želim da izrazim saučešće porodici Flojd", dodao je. Pred sudom je prvi put govorila i Šovinova majka, koja je rekla da veruje da je njen sin nevin.
Šovinovi advokati zatražili su pomilovanje, dok su tužioci tražili kaznu od 30 godina zatvora.
Demonstranti, koji su ispred suda u Minesoti čekali presudu i zahtevali zatvorsku kaznu za Šovina, emotivno su reagovali nakon što je sudija saopštio konačnu odluku.
Koje su prve reakcjie na presudu?
Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Džo Bajden je u prvoj reakciji na presudu rekao da nije upoznat sa svim detaljima, ali da mu se kazna "čini primerenom". Bajden je to izjavio odgovarajući na novinarska pitanja nakon sastanka sa zvaničnicima Avganistana u Beloj kući.
Porodica Džordža Flojda je putem advokata objavila pisanu izjavu u kojoj se navodi da je "ovog puta, policajac koji je pogrešno oduzeo život" Afroamerikancu odgovarao.
Porodica je zatražila "stvarnu i trajnu promenu" u policijskom postupanju i donošenje zakona koji bi sprečio policijsku brutalnost, uz ocenu da "iz godine u godinu policija ubija Afroamerikance bez posledica".
Flojdov brat Filoniz (Philonise) se zahvalio aktivistima širom sveta - od Japana do Nemačke - koji su organizovali skupove i proteste protiv rasizma.
"Boja kože ne bi trebalo da definiše ljude", rekao je Filoniz Flojd.
Glavni tužilac Minesote Keith Ellison izjavio je da je presuda Šovinu "jedna od najdužih kazni" koju je policajac dobio za primenu smrtonosne sile. Dodao je da je presuda jedan korak "na putu ka stvarnoj odgovornosti i pravdi".
Smrt Džordža Flojda izazvala je talas protesta zbog rasizma u Sjedinjenim Državama, ali i na međunarodnom nivou, a suđenje Dereku Šovinu okarakterisano je kao lakmus test za odgovornost policije u ovakvim slučajevima.