Moskva i London i dalje daju oprečne opise incidenta koji se dogodio u sredu 23. juna u Crnom moru.
Portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova izjavila je 24. juna da je britanska ambasadorka Deborah Bronner pozvana i da će joj biti uručen demarš zbog incidenta, koji se dogodio dan ranije.
Moskva je saopštila da je njen ratni brod ispalio hice upozorenja i da je vojni avion bacio bombe na put britanskog razarača HMS Defender da bi ga primorao da promeni kurs sa područja u blizini krimskog grada Sevastopolja.
Britansko ministarstvo odbrane poreklo je da je na HMS Defender pucao ili da je bio u ruskim vodama, ističući da je bio u ukrajinskim vodama na putu za Gruziju na istočnom kraju Crnog mora.
Rusija je anektirala ukrajinsku regiju Krim u martu 2014. godine, uputivši trupe i održavajući referendum koji je najmanje 100 država proglasilo nelegitimnim nakon što je ukrajinski predsednik, prijatelj zvanične Moskve, Viktor Janukovič, svrgnut usred talasa javnih protesta.
Britanski ministar spoljnih poslova Dominic Raab ponovio je na sastanku sa novinarima tokom posete Singapuru da „nije pucano“ dok je britanski brod „sprovodio nevin prolaz kroz ukrajinske teritorijalne vode“.
„Činili smo to u skladu sa međunarodnim pravom i ruska karakterizacija je predvidljivo netačna“, rekao je.
Zaharova je britansku verziju događaja otvoreno nazvala „golim lažima“.
U međuvremenu, portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da je Rusija spremna da razmotri sve moguće odgovore na ono što je nazvao „provokativnim akcijama“, dok je zamenik ministra spoljnih poslova Sergej Rjabkov pojačao retoriku, preteći da će „baciti bombe“ ako se takvi incidenti ponove.
Prema međunarodnom pomorskom pravu, nevin prolaz dozvoljava brodu da prolazi teritorijalnim vodama druge države sve dok to ne utiče bezbednost.
Unapređujući tenzije, Rusija područja oko zaplenjene krimske obale smatra ruskim vodama. Zapadne zemlje smatraju Krim delom Ukrajine i odbacuju rusku tvrdnju.
Crno more, koje Rusija koristi za projektovanje svoje moći u Sredozemnom moru, vekovima je bilo tačka između Rusije i njenih konkurenata kao što su Turska, Francuska, Britanija i Sjedinjene Države.
Član britanskog kabineta George Eustice rekao je 24. juna u televizijskom intervjuu da bi ratni brodovi njegove zemlje mogli ponovo ploviti spornim vodama oko Krima jer je ruska aneksija Krima bila nezakonita.
„Nikada nismo prihvatili aneksiju Krima, to su bile ukrajinske teritorijalne vode“, rekao je Eustice.