Budžet Crne Gore za 2021. godinu, koji je Vlada projektovala na 2,5 milijarde eura, usvojen je 17. juna. Za budžet su glasala 42 poslanika.
Na istoj sjednici, Skupština je usvojila rezoluciju o zabrani negiranja genocida u Srebrenici i izglasala smjenu ministra pravde, ljudskih i manjinskih prava Vladimira Leposavića zbog negiranja genocida u Srebrenici.
Zašto se čekalo na usvajanje budžeta?
Budžet je trebalo da počne da se primjenjuje od 1. juna, ali je došlo do prolongiranja jer je Demokratski front (DF) u međuvremenu tražio nove konsultacije sa premijerom Zdravkom Krivokapićem o brojnim pitanjima.
Do sada je DF podršku budžetu uslovljavao i izglasavanjem tužilačkih zakona u Skupštini Crne Gore, koji su usvojeni 27 maja.
Ministar finansija Milojko Spajić je nakon usvajanja budžeta na svom Tviter nalogu objavio da se budžet dugo čekao "zbog objektivnih okolnosti, ali i raznih opstrukcija".
"Skupština CG je upravo usvojila sanacioni, programski i pravedan budžet, koji je sigurno najbolji u istoriji u okolnostima pada BDP-a od 15.2 odsto i raznih drugih poteškoća", naveo je on.
Izvorni prihodi budžeta za ovu godinu planirani su u iznosu od 1,88 milijardi EUR ili 40,6 odsto procijenjenog bruto domaćeg proizvoda (BDP), koji iznosi 4,64 milijarde EUR.
U međuvremenu, u državi se sprovodilo privremeno finansiranje - odnosno, potrošačke jedinice budžeta mjesečno su dobijale jednu dvanaestinu prošlogodišnjeg iznosa.
Vlada je predlog zakona o budžetu proslijedila Skupštini 31. marta, što je bio zakonski rok do kada ga mora poslati nakon ulaska u ovu godinu sa privremenim finansiranjem.
Vlada premijera Zdravka Krivokapića je izglasana 4. decembra glasovima Demokratskog fronta, Demokrata i građanskog pokreta URA. Oni su na avgustovskim izborima zajedno osvojili 41 od 81 mjesta u Parlamentu, čime je do tada vladajuća Demokratska partija socijalista (DPS) nakon tri decenije prešla u opoziciju.