Srbija napreduje na svom putu ka EU, ali je potrebno još mnogo rada, zaključili su 15. juna na zajedničkom sastanku predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić, ministarka za evropske integracije i glavni pregovarač Jadranka Joksimović i šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Sem Fabrici.
Na sastanku kome su prisustvovali i ambasadori država članica EU, predstavnici Srbije govorili su o najvažnijim koracima koje je vlada preduzela kako bi ubrzala put Srbije ka članstvu u EU.
Šef Delegacije EU u Srbiji, Sem Fabrici, i ambasadori država članica EU pozdravili su posvećenost Srbije na putu evropskih integracija i pozdravili odluku da se iduće nedelje održi naredna Međuvladina konferencija u Luksemburgu, prva od usvajanja nove pregovoračke metodologije.
Fabrici je istakao da se saradnja sa Srbijom u pogledu sprovođenja programa i projekata koje finansira Evropska unija odvija prema zajedničkim planovima i da će naša zemlja i region Zapadnog Balkana nastaviti da dobija razvojnu pomoć.
Ova podrška, kako je zajednički zaključeno, neophodna je kako bi se ubrzale reforme, unapredila regionalno ekonomsko povezivanje i podržala tranzicija ka zelenoj i digitalnoj ekonomiji.
On je takođe ohrabrio Srbiju da i dalje postiže konkretne rezultate u reformama, posebno u oblasti vladavine prava.
Brnabić je podsetila da je Srbija prihvatila novu, unapređenu metodologiju politike proširenja EU i prilagodila joj svoje strukture za vođenje pregovora.
Savet opštih poslova Evropske unije 11. maja saglasio se o primeni revidirane metodologije proširenja u procesu pristupnih pregovora sa Crnom Gorom i Srbijom, a u saopštenju koje je izdato nakon odluke stajalo je da će se promene prilagoditi postojećim pregovaračkim okvirima sa Crnom Gorom i Srbijom tokom narednih međuvladinih konferencija.
Govoreći o Polugodišnjem izveštaju EK o vladavini prava u Srbiji, Brnabić je naglasila da veruje da taj dokument obezbeđuje potreban balans kao uslov za dalje napredovanje u procesu, i dodala da u tom cilju Srbija inicira značajne projekte regionalne saradnje.
U Izveštaju EK sa kraja maja se između ostalog kao najveći izazovi Srbije na putu ka EU navodi visok pritisak na sudstvo i tužilaštvo u Srbiji, javno osporavanje međunarodnih presuda za ratne zločine, te izostanak strategije za suzbijanje korupcije.