Predsednik Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Džo Bajden (Joe Biden) pozdravio je "istorijsku" presudu protiv ratnog generala Vojske Republike Srpske Ratka Mladića.
"Ova istorijska presuda pokazuje da će oni koji čine stravične zločine biti odgovorni. Takođe pojačava našu zajedničku odlučnost da sprečimo da se buduća zverstva počnu bilo gde u svetu", rekao je predsednik SAD.
Bajden je dodao da su SAD pomogle međunarodne napore da se okončaju zločini u BiH, privedu pravdi oni koji su počinili zločine i u BiH i u drugim delovima bivše Jugoslavije i da se uspostavi trajni mir u Bosni i Hercegovini i široj regiji.
"Pravda i pomirenje temelj su mira i stabilnosti za budućnost, a današnja odluka takođe je važna potvrda da je to moguće. Iskreno se nadam da će lideri u regionu poštovati ovu presudu i pojačati njen značaj za vladavinu zakona", dodao je Bajden u saopštenju.
Na kraju je naveo da su njegove današnje misli "sa svim preživelim porodicama mnogih žrtava Mladićevih zločina".
"Nikada ne možemo izbrisati tragediju njihove smrti, ali nadam se da će današnja presuda pružiti utehu svima koji tuguju", zaključio je Bajden.
State Department: Presuda donosi dugo očekivanu pravdu žrtvama u BiH
Odluka Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove koja potvrđuje presudu protiv Ratka Mladića za genocid, zločine protiv čovječnosti i ratne zločine donosi dozu dugo očekivane pravde žrtvama i njihovim porodicama u Bosni i Hercegovini (BiH), navodi američki State Department.
U saopštenju ističu da je Mladić, kao bivši komandir vojske bosanskih Srba, bio ključan u kampanji koja je imala stravičan cilj – da trajno ukloni bošnjačku i hrvatsku populaciju sa teritorije BiH koja je bila pod srpskom kontrolom.
"Zločini počinjeni u BiH označavaju jedno od najmračnijih poglavlja istorije poslije Drugog svjetskog rata. Uprkos naporima počinioca da ušutkaju svjedoke, sakriju dokaze svojih zločina i izbjegnu naloge za hapšenje, pravda je u ovom slučaju pobjedila. Kako se približavamo 26. godišnjici srebreničkog genocida, nadamo se da će presuda Apelacionog vijeća donijeti dozu smiraja žrtvama i njihovim najvoljenijim", navodi se iz State Departmenta.
Takođe su iskazali zahvalnost sudu u Hagu na godinama rada kako bi zadovoljili pravdu, te istakli da će Sjedinjene Američke Države (SAD) insistirati na pravdi, zajedničkom povjerenju i pomirenju kao temeljima mira i stabilnosti.
Haški sud je 8. juna u drugostepenom postupku potvrdio presudu kojom je Ratko Mladić osuđen na doživotnu zatvorsku kaznu za genocid, progon, zločine protiv čovječnosti, istrebljivanje i druge ratne zločine u Bosni i Hercegovini od 1992. do 1995. godine.
Odbijena je Mladićeva žalba na prvostepenu presudu, kao i žalba Tužilaštva.
Sudsko vijeće Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, kojim je predsjedavao sudija Alphonso Orie, Mladića je 2017. godine prvostepeno osudilo po 10 od 11 tačaka optužnice za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti. Oslobođen je, međutim, optužbe za genocid počinjen u šest bosanskohercegovačkih opština tokom 1992. godine – Prijedoru, Sanskom Mostu, Ključu, Kotor Varoši, Foči i Vlasenici.
Utvrđeno je da je Mladić kriv za genocid počinjen nad oko 8.000 Bošnjaka u Srebrenici, zaštićenoj zoni Ujedinjenih nacija (UN), u ljeto 1995. godine, progon i prisilno premještanje Bošnjaka i Hrvata širom Bosne i Hercegovine (BiH), terorisanje civila tokom opsade Sarajeva, te držanje pripadnika mirovnih snaga UN taocima tokom NATO bombardovanja 1995. godine.