Nemačka će do kraja godine donirati 30 miliona doza vakcina protiv korona virusa, izjavila je nemačka kancelarka Angela Merkel.
Merkel je dodala i da je Nemačka opredelila još 100 miliona evra međunarodnoj COVAX inicijativi za nabavku vakcina protiv korona virusa.
"Rekli smo da ćemo - naravno pod pretpostavkom da će vakcine koje smo naručili zaista stići - dati 30 miliona doza do kraja godine siromašnijim državama, i po mogućnosti i državama u razvoju", rekla je Merkel novinarima u Berlinu na kraj globalnog zdravstvenog samita Grupe 20 najrazvijenijih zemalja (G20).
Kancelarka je pozvala druge zemlje EU da slede primer Nemačke u doniranju preostalih vakcina zemljama koje nemaju sopstvene zalihe.
"Želimo da ojačamo ulogu Svetske zdravstvene organizacije", rekla je ona, dodajući da će narednih dana biti održan sastanak svetskih lidera po ovom pitanju.
Samit o zdravstvu: Proizvođači vakcina obećali 2,3 milijarde doza manje bogatim zemljama
Farmaceutske kuće obećale isporuku vakcina
Svetski samit o zdravstvu, koji je naglasio sve veće razlike između bogatih i siromašnih zemalja tokom pandemije, završen je obećanjem farmaceutskih kompanija da će ove godine isporučiti više od 1,3 milijarde doza vakcina protiv korona virusa zemljama sa niskim i srednjim prihodima.
Obećano je milijardu doza vakcina američko-nemačkog proizvođača "Fajzer-Biontek", 200 miliona doza "Džonson i Džonson" i 100 miliona doza vakcine "Moderne". Te vakcine će zemljama s niskim prihodima biti prodate po proizvodnoj ceni, a zemljama sa srednjim dohotkom po ceni koja će sadržati i mali profit proizvođača.
"Fajzer" i "Biontek" su obećali još milijardu dodatnih vakcina sledeće godine, dok su države Evropske unije obećale još 100 miliona doza za ovu godinu.
Mnoge evropske isporuke odvijaće se kroz program COVAX koji podržavaju Ujedinjene nacije, rekla je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen koja je bila ko-domaćin samita. Cilj je da obezbedi pravedan pristup vakcinama za zemlje s niskim i srednjim prihodima.
Ove nedelje je program COVAX doživeo veliki udarac jer je njegov najveći dobavljač, Institut za serume u Indiji, objavio da verovatno ove neće godine neće izvoziti vakcine zbog teške domaće epidemiološke krize.
Domaćin samita, italijanski premijer Mario Dragi je rekao da obaveze koje su preuzele farmaceutske kompanije, odražavaju "želju da se otklone nepravde i nejednakosti kada su se u najtežim trenucima (pandemije) neki zatvarali i ignorisali ostatak sveta".
I on i Fon der Lajen su rekli da su uvereni da će obećanja biti poštovana.
"Te kompanije su založile sav svoj ugled. To je vrlo, vrlo važan potez koji će zaista promeniti stanje", rekao je Dragi, dodavši da će Svetska zdravstvena organizacija i Svetska trgovinska organizacija imati ulogu u obezbeđivanju sprovođenja tih obaveza.
Tokom Svetskog samita o zdravstvu u Rimu, Dragi je rekao da je do sada gotovo 1,5 milijarda doza vakcina data u više od 180 zemalja sveta. Ipak, samo 0,3 odsto od toga je bilo u zemljama s niskim prihodima, dok su bogatije zemlje dale 85 odsto ukupnog broja doza vakcina.
Džonson: Prekinuti nejedinstvo u pandemiji
Britanski premijer Boris Džonson je na samitu pozvao na prekid nejedinstvenog pristupa suzbijanju pandemije COVID-19 i rekao da bi svet trebalo da se odupre iskušenjima nacionalizma kako bi zaštitio od sličnih pretnji u budućnosti.
Džonson je povukao paralelu između pandemije korona virusa i kuge koja se pominje na početku antičkog Homerovog epa "Ilijada", prenosi Rojters.
"Skoro 2.800 godina kasnije, svet je razjedinjen… I mislim da je sada trenutak da se okupimo i pobedimo pandemiju i sprečimo drugu", rekao je Džonson u govoru na Samitu G20.
On je poručio da je sada je vreme "da se odmaknemo od iskušenja kompetitivnog nacionalizma" i da se umesto toga "ponovo potvrdi moć, dužnost i potreba da države sarađuju, gradeći kolektivnu odbranu od zajedničkog neprijatelja – bolesti".
Da bi se smanjile nejednakosti i obuzdala pandemiju, Svetska trgovinska organizacija je najavila uoči samita da je takođe ključno da se više vakcina proizvodi u Africi i Latinskoj Americi.
Uprkos nedavnom pozivu SAD da se proizvođači odreknu patentnih prava na vakcine protiv korona virusa da bi se povećala njihova dostupnost, nije došlo do sporazuma o tome sa državama EU od kojih mnoge smatraju da bi to moglo biti štetno.