Dostupni linkovi

Nema dogovora o spornim tačkama za Nacrt zakona o pranju novca u BiH


Sastanak u Ministarstvu sigurnosti BiH povodom Nacrta zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti
Sastanak u Ministarstvu sigurnosti BiH povodom Nacrta zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti

Kako bi se prevazišao zastoj u donošenju Nacrta zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti, ministar sigurnosti Bosne i Hercegovine (BiH) Selmo Cikotić razgovarao je u srijedu 5. maja sa predstavnicima državnih, entitetskih i institucija Brčko Distrikta.

Na sastanku, su kako je saopšteno iz Ministarstva sigurnosti BiH, rukovodici nadležnih institucija pokušali približiti stavove radi potpunog usklađivanja ovog zakona sa relevantnim međunarodnim standardima koji predstavljaju međunarodne obaveze i za BiH.

Ministarstvo sigurnosti BiH, prije sastanka ponudilo je nekoliko mogućih rješenja za sporne tačke zakona, ali o tome nije postignuta saglasnost.

Radna grupa koju je formiralo Vijeće ministara BiH uradila je dio posla na izradi teksta Nacrta zakona, ali nije se mogla usaglasila oko bitnih odredbi zakona koji se odnose pojednine osnovne pojmove u vezi mjera za sprječavanje pranja novca i finansiranja terorizma.

Nisu usaglašene ni odredbe koje se odnose na uspostavljanje Centralnog registra stvarnih vlasnika, pristupa informacijama iz Centralnog registra stvarnih vlasnika, mogućnost elektronske identifikacije klijenata, definisanje pojedinih obveznika Zakona, te nadzora nad radom obveznika.

Zbog neusvajanja ovog dokumenta BiH bi se ponovo mogla naći na sivoj listi međunarodnih tijela za kontrolu sistema borbe protiv pranja novca i finansiranja terorizma, kao zemlja koja ne ispunjava međunarodnno prihvaćene standarde u ovoj oblasti.

Ministar odbrane BiH Selmo Cikotić je na sastanku podsjetio da je BiH već bila na listi Radne grupe za financijsku akciju (FATF), koja je globalni nadzorni organ za pranje novca i finansiranje terorizma, te na listi Evropske unije. To je, kako se navodi u saopštenju, imalo velike političke, ekonomske i finansijske posljedice za BiH.

Sastanku su preisustvovali predstavnici Vijeća ministara BiH, Ministarstva finansija BiH i entitetskih ministarstava finansija, gradonačelnik Brčko Distrikta, šef Delegacije Evropske unije u BiH ambasador Johann Sattler, te šef MONEYVAL-a u BiH.

MONEYVAL - Komitet eksperata za procjenu mjera za sprečavanje pranja novca i finansiranje terorizma, stalno je nadzorno tijelo Vijeća Evrope kojem je povjeren zadatak procjene usklađenosti s glavnim međunarodnim standardima za suzbijanje pranja novca i finansiranje terorizma.

Oni rade na efikasnosti primjene zakonodavstva, te nacionalnim vlastima daju preporuke u pogledu neophodnih poboljšanja njihovih sistema.

XS
SM
MD
LG