Dostupni linkovi

Naređeno obustavljanje aktivnosti u Navaljnijevim kancelarijama


Ruski službenici bezbjednosti ispred Fondacije za borbu protiv korupcije Alekseja Navaljnog u Moskvi u novembru 2020.
Ruski službenici bezbjednosti ispred Fondacije za borbu protiv korupcije Alekseja Navaljnog u Moskvi u novembru 2020.

Moskovsko tužilaštvo obustavilo je sve aktivnosti u kancelarijama zatvorenog opozicionog političara Alekseja Navaljnog. Od Gradskog suda u Moskvi je zatraženo da to isto urade i sa njegovom Fondacijom za borbu protiv korupcije (FBK) kao i Fondacijom za zaštitu građanskih prava.

Vladimir Voronin, advokat za FBK rekao je da je tužilaštvo samostalno donijelo odluku o obustavljanju aktivnosti u kancelarijama, ali da od suda trebaju tražiti dozvolu kako bi suspendovali aktivnosti u fondacijama. O tome će sud odlučiti u narednim danima.

Očekuje se da će se Fondacija za borbu protiv korupcije (FBK) ruskog opozicionog političara Alekseja Navaljnog suočiti s preliminarnim sudskim saslušanjem što je potez moskovskih tužilaca da je označe kao "ekstremističku", dok vlada nastavlja pritisak na pristalice kritičara Kremlja.

Moskovski tužilac Denis Popov zatražio je od suda da Navaljnijevim organizacijama zabrani objavljivanje rezultata njegovih istraživačkih poduhvata na internetu, zabranu održavanja skupova i demonstracija kao i od sudjelovanja na izborima i referendumima.

Januarsko hapšenje i naknadno zatvaranje Navaljnog zbog, kako se smatra, izmišljenih optužbi, pogoršali su već zategnute odnose Rusije i Zapada, koji su bili pod tenzijom zbog anekcije ukrajinskog Krimskog poluostrva 2014. godine i raspirivanjem separatizma u većem dijelu Ukrajine koji je pomogao da se rasplamsa rat u kojem je živote izgubilo više od 13.000 ljudi u Donbasu, gdje snage podržane Moskvom drže teritorije dvije provincije.

FBK je godinama potresao Kremlj svojim video istragama koje su otkrivale neobjašnjivo bogatstvo najviših zvaničnika, uključujući predsjednika Vladimira Putina.

Najnovijim potezom, koji je pokrenulo moskovsko tužilaštvo 16. aprila, nastoji se da sud u Moskvi FBK i dvije druge organizacije povezane s Navaljnijem - Fondaciju za zaštitu prava građana i regionalno sjedište Navaljni - označi kao „ekstremističke“.

Oni su "angažovani u stvaranju uslova za destabilizaciju socijalne i sociopolitičke situacije pod maskom svojih liberalnih parola", navodi se kao razlog.

Prijedlog su odmah osudile međunarodne i domaće grupe za ljudska prava, rekavši da bi se, ako se organizacije Navaljnog službeno priznaju kao "ekstremističke", svi njihovi zaposlenici mogli suočiti s hapšenjem i zatvorom od šest do 10 godina.

Prošle sedmice, gotovo 2.000 pristalica Navaljnog uhapšeno je u nacionalnim protestima usmjerenim na pritisak na dužnosnike da omoguće Navaljnom pristup odgovarajućem liječenju jer su se povećavali strahovi za njegov život kada je ušao u treću sedmicu štrajka glađu koji je započeo zbog medicinske pomoći koju u zatvoru nije bila adekvatna.

Navaljni je 23. aprila prekinuo štrajk glađu, rekavši da je "postigao dovoljno", iako i dalje zahtijeva da ga njegovi lični ljekari pregledaju zbog akutnih bolova u leđima i nogama.

Navaljni je uhapšen 17. januara po povratku u Rusiju iz Njemačke, gdje je u avgustu dobio spasonosni tretman zbog napada na njegov život i trovanja u Sibiru.

Insistirao je na tome da je njegovo trovanje hemijskim nervnim agensom novičok naredio direktno Putin. Kremlj je porekao bilo kakvu ulogu u trovanju.

U februaru je moskovski sud presudio da je, dok je bio u Njemačkoj, Navaljni kršio uslovni otpust iz starog slučaja pronevjere za koji se smatra da je politički motivisan.

Navaljnijeva kazna od nešto više od tri godine i dvogodišnja uslovna kazna iz slučaja zamijenjena je u zatvorsku kaznu, iako je sud rekao da će odslužiti dvije i po godine zatvora s obzirom na vrijeme koje je već odslužio u pritvoru.

Sjedinjene Države i Evropska unija uvele su sankcije Rusiji zbog afere Navaljni i represija Rusije nad demonstrantima početkom ove godine na protestima protiv hapšenja Navaljnog.

XS
SM
MD
LG