Demokratski savez Kosova (DSK) je odlučio da će učestvovati u izboru novog predsednika Kosova, saopštio je lider te stranke Ljumir Abdidžiku (Lumir Abdixhiku) nakon sastanka sa parlamentarnom grupom DSK-a.
"DSK neće ometati izbor predsednika zemlje, DSK će kao i uvek izvršavati svoju ustavnu obavezu i učestvovati u glasanju predsednika zemlje", rekao je on.
Abdidžiku je naveo da je to i odluka Predsedništva DSK koja je usvojena apsolutnom većinom, te dodao da očekuje da će svih 15 poslanika iz njegove stranke ispoštovati takvu odluku.
„Očekujemo da će novi predsednik zemlje, ko god da bude izabran, izvršavati obaveze sa punom odgovornošću, da će biti predsednik svih, ujedinitelj, a ne da nas deli, da brani Ustav, a ne da ga zloupotrebljava, da bude zaista predsednik", rekao je on.
Inače, izbor predsednika Kosova je jedan od najvećih izazova nove Vlade Kosova na čelu sa Aljbinom (Albin Kurtijem) koja je izabrana 22. marta glasovima poslanika Pokreta Samoopredeljenje i manjinskih zajednica, bez opozicionih albanskih partija i Srpske liste.
Samoopredeljenje je na izborima osvojilo 58 poslaničkih mesta, Demokratska partija Kosova ima 19 poslanika, Demokratski savez Kosova 15 i Alijansa za budućnost Kosova je dobila osam poslaničkih mandata.
Srpska lista ima deset mesta rezervisanih za srpsku zajednicu i još mesta je pripalo ostalim zajednicama koje žive na Kosovu. Manjinske nesrpske zajednice su se već uglavnom izjasnile da će podržati proces izbora predsednika.
A za funkciju predsednice Kosova se na listi Samoopredeljenja kandidovala Vjosa Osmani, koja je na februarskim izborima bila najglasniji kandidat sa preko 300.000 glasova.
Osmani je, kao predsednica Skupštine Kosova, vršila dužnost predsednika od 5. novembra 2020. godine kada je Hašim Tači (Hashim Thaci) podneo ostavku jer je protiv njega potvrđena optužnica za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti. Osmani je potom 22. marta funkciju vršenja dužnosti predsednika Kosova predala novom predsedniku Skupštine Gljauku (Glauk) Konjufci.
Svakako, funkcija predsednika Kosova može da se vrši najduže šest meseci a Ustav Kosova predviđa da novi predsednik mora biti izabran 30 dana pre isteka mandata, ili da se u tom roku završe sve zakonske procedure.
Ono što je problematično je da je za izbor novog predsednika potrebno 80 glasova poslanika, a ukoliko se prva dva kruga glasanja on ne izabere organizuje se i treći krug u kome predsednik može biti izabran sa 61. glasom, ali je svakako potreban kvorum od 80 poslanika.
U slučaju da se predsednik ne izabere, Ustav Kosova predviđa da se raspušta Skupština i raspisuju novi izbori koji moraju da budu održani u roku 45 dana.