Transparentnost Srbija (TS) iznela je niz preporuka pravosuđu među kojima je da treba ugraditi pojam "korupcije na visokom nivou" u Krivični zakonik, kako bi se sprečila nemogućnost krivičnog gonjenja najtežih slučajeva usled preranog nastupanja zastarelosti.
Ova organizacija je predstavila rezultate istraživanja "Korupcija na visokom nivou i zakoni krojeni po meri privatnih interesa u Srbiji", na osnovu kojih je iznela niz preporuka pravosuđu.
"Korupcija na visokom nivou ne postoji u važećem krivičnom zakoniku", rekao je Robert Sepi iz TS.
On je dodao da se na tom terminu insistira i u izveštajima Evropske komisije.
Jedna od preporuka je i da bi trebalo propisati dužnost javnim tužiocima da istraže u određenom roku svaku dokumentovanu tvrdnju o korupciji na visokom nivou koja je izneta u medijima.
Među preporukama u zakonodavnom postupku se ističe da svi ekonomski ugovori koje zaključi vlada budu objavljeni, a da se Ustavom predvidi da je objavljivanje ugovora "uslov za njegovo stupanje na snagu".
"Vlada bi trebalo da objavi sve ekonomske ugovore koji su već zaključeni, bez odlaganja", poručuje TS.
Takođe se među preporukama navodi da bi Ustavom trebalo izričito zabraniti donošenje „zakona za jedan projekat“, kroz koje se predviđa odstupanje od pravila koja su propisana sistemskim zakonom za datu oblast.
„Ustav bi trebalo dopuniti kako bi se ograničile mogućnosti da se kroz međudržavni sporazum ili kreditni aranžman ugovori odstupanje od pravila koja su propisana domaćim zakonima, naročito kod javnih nabavki, javno-privatnih partnerstava i privatizacije“, navodi se u preporukama.
Takođe se preporučuje da bi Ustavom trebalo pružiti snažnije garancije nezavisnosti sudija i javnih tužilaca od političara.
„U tom smislu je naročito bitno da sudije i javni tužioci, koje će u slobodnom i transparentnom postupku birati njihove kolege, čine većinu članova u Visokom savetu sudstva i Državnom veću tužilaca“, navodi se u preporukama.
Kao preporuka se navodi i to da bi podatke o krivičnim istragama i krivičnim postupcima uvek trebalo da predstavlja nadležni javni tužilac, kako bi se sprečilo da o tome javnost obaveštavaju političari poput predsednika države, premijera, ministra unutrašnjih poslova.