Premijerka Ana Brnabić izjavila je da je rezolucija Evropskog parlamenta (EP) o Srbiji, koja je usvojena 25. marta, "van svake istine" i da "govori o poslanicima koji su je pisali i za nju glasali".
"Naše je da je pročitamo, da budemo koliko god je moguće samokritični i izmenimo neke stvari ako postoji za to osnova da bi Srbija bila jača i građani imali bolji kvalitet života. Ali opet kažem, ako za to postoji osnova", rekla je Brnabić za televiziju Happy.
Ona je dodala da "sistem vrednosti predsednika Aleksandra Vučića i Vlade Srbije mnogo više pripada evropskim vrednostima, nego što evropske vrednosti dele i podržavaju poslanici EP koji su glasali za rezoluciju".
Poslanici Evropskog parlamenta su u rezoluciji o Srbiji koju su usvojili 25. marta upozorili su da je normalizacija odnosa Srbije sa Kosovom i istinsko poštovanje osnovnih prava u zemlji presudno za određivanje tempa pristupnih pregovora sa Evropskom unijom.
Oni su izrazili zabrinutost zbog funkcionisanja novog parlamenta Srbije, u kojem ne postoji parlamentarna opozicija, a čiji legitimitet osporavaju opozicione stranke.
Evroparlamentarci su ponovili važnost usklađivanja srpske sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom EU, s obzirom na to da je stopa usklađenosti Srbije trenutno najniža u regionu.
Od Srbije se traže "ubedljivi" rezultati, uključujući efikasne istrage u aferama od javnog interesa, poput (zloupotreba u državnoj fabrici oružja) "Krušik" iz Valjeva, "Jovanjice" (o navodnoj povezanosti vrha vlasti u Srbiji sa uhapšenima za proizvodnju droge) i "Telekoma Srbija" (o zloupotrebama novca tog državnog preduzeća).
Ponovljen je i poziv vlastima i da reše slučaj nezakonitog rušenja u beogradskoj četvrti Savamala iz aprila 2016. godine.
Dačić: Rezolucija puna zlonamernosti
Predsednik Skupštine Srbije Ivica Daćić izjavio je da rezolucija Evropskog "vrvi od zlonameronosti" i da je u nju "stavljeno sve što je nekom palo na pamet".
"Ako neko misli da ćemo se uplašiti zbog tih optužbi prevario se. Ako žele nešto da pozitivno doprinesu mi smo otvoreni za razgovor", rekao je Dačić za televiziju Prva.
On je najavio da će skupštinski Odbor za evrointegracije analizirati rezoluciju i dati adekvatan odgovor, a da će ga razmatrati i Skupština Srbije ako je potrebno.
Govoreći o predstojećem dijalogu sa opozicijom, uz posredovanje predstavnika Evropskog parlamenta, Dačić je rekao da je pozvao stranke da dostave platforme za razgovor i stiglo je ih desetak".
Dačić je rekao i da će evroparlamentaci "ispod žita razgovarati sa onim strankama koje žele da komuniciraju samo sa njima misleći da će im oni doneti pobedu na tacni", u nastojanu da ih objedine.
"Međutim veća je verovatnoća da će asteroid udariti u zemlju nego da pobedi (predsednik Stranke slobode i pravde Dragan) Đilas", rekao je Dačić.
Bilčik: Međustranački dijalog u aprilu
Šef posrednika Evropskog parlamenta (EP) u dijalogu o unapređenju izbornih uslova u Srbiji Vladimir Bilčik izjavio je da nastavak razgovora vlasti i opozicije očekuje posle Uskrsa koji je po gregorijanskom kalendaru 4. aprila.
Bilčik je za list Večernje novosti naveo da će zbog restrikcija na putovanja usled pandemije korona virusa, ti razgovori narednih meseci biti verovatno vođeni video vezom.
"Čim bude moguće, kada se ubrzaju napori oko vakcinacije i budemo u mogućnosti da putujemo, radićemo i fizički u Beogradu. Finalna faza u pokušaju postizanja dogovora biće održana direktno, što je pre moguće, nadam se na leto ili početkom jeseni, što je veoma važno da bi bilo vremena pre nego što počne kampanja za nove izbore", rekao je Bličik.
Dodao je da je međupartijski dijalog "jedan od ključnih prioriteta" na putu Srbije ka članstvu u EU.