Dostupni linkovi

Izvještaj odbacio saučesništvo Francuske u genocidu u Ruandi


Francuski vojnici u patroli prolaze kraj pripadnika etničke milicije Hutu u Ruandi (juni 1994.)
Francuski vojnici u patroli prolaze kraj pripadnika etničke milicije Hutu u Ruandi (juni 1994.)

Komisija koja je gotovo dvije godine ispitivala ulogu Francuske u genocidu u Ruandi 1994. zaključila je da je Francuska reagovala suviše sporo u procjeni obima strahota u kojima je stradalo više od 800.000 ljudi, ali da nije bila saučesnik u pokolju.

Izvještaju objavljenom 26. marta navodi se da Francuska "snosi tešku i ogromnu odgovornost" u situaciji koja je dovela do ubistava, u kojima su prije svega žrtve bili pripadnici iz Tutsi etničke manjine u Ruandi.

Stalne tvrdnje da Francuska za vrijeme tadašnjeg predsjednika Francoisa Mitterranda (Fransoa Miteran) nije uradila dovoljno da zaustavi genocid narušile su francusko-ruandanske odnose od 1990-ih.

Kao posljedica toga francuski predsjednik Emmanuel Macon (Emanuel Makron) naredio je 15-očlanoj komisiji u maju 2019. godine da rasvijetli šta se dešavalo u Ruandi između 1990. i 1994.

Taj izvještaj, koji je rezultat dvogodišnje analize arhiva vezanih za francusku politiku u Ruandi između 1990. i 1994. godine, daje bilans bez ustupaka o vojnoj i političkoj umiješanosti Pariza dok se odbacuje "saučesništvo" u genocidu.

Zvaničnik u Macronovoj kancelariji rekao je da se u istrazi ne radi samo o popravljanju odnosa sa Ruandom nego sa cijelim afričkim kontinentom pošto su se i druge zemlje takođe pitale šta je Francuska radila u to vrijeme.

U izvještaju komisije Francuska se krivi zato što nije ispunila "svoju političku, institucionalnu, intelektualnu, etičku i moralnu odgovornost", prema zvaničnicima u Macronovoj kancelariji. Međutim, dodaje se da istražitelji nisu našli dokaza da je francusko oružje isporučeno Ruandi poslije početka genocida.

Takođe su isključene optužbe o lošem ophođenju pripadnika "Operacije tirkiz", vojne intervencije u Ruandi predvođene Francuzima za koju se govorilo da je predstavljala neuspio pokušaj podrške Huti vladi u Ruandi.

Izvještaj je dalje isključio svako saučesništvo Francuske u genocidu, navodeći da nema dokaza o bilo kakvoj namjeri za provođenje genocidnih djela.

Izvještaj je našao greške u procesu procjene situacije i kao posljedice toga odluke francuske vlade i vojske. Komisija je navela da u svom izvještaju ne žele da ocrne bilo koga pojedinačno.

Kako učiti o genocidu?
molimo pričekajte
Embed

No media source currently available

0:00 0:31:30 0:00

XS
SM
MD
LG