Predsedništvo opozicione Stranke slobode i pravde (SSP) tražilo je od direktora i glavnog i odgovornog urednika RTS-a Dragana Bujoševića i Nenada Stefanovića da se u centralnom TV-dnevniku Radio-televizije Srbije (RTS), građanima Srbije predstavi kompletan izveštaj Evropskog parlamenta o Srbiji koji je usvojen u četvrtak, 25. marta, saopštila je ta partija.
"Bujošević i Stefanović sakrivanjem ključnih elemenata izveštaja Evropskog parlamenta o Srbiji direktno ugrožavaju evropski put zemlje jer se time jasno pokazuje Briselu da državni vrh Srbije ne zanimaju stavovi institucija Evropske unije", piše u saopštenju.
Predsedništvo SSP je ukazalo da su, "kršeći zakon o javnim servisima, Bujošević i Stefanović od građana Srbije sakrili da Evropski parlament zahteva da se razreše afere trgovine oružjem u „Krušiku“ (državna fabrika oružja), proizvodnje droge u Jovanjici, rušenja celog gradskog kvarta u Savamali zbog Vučićevog 'Beograda na vodi' i kupovine medija za potrebe režima državnim novcem Telekoma".
"Javni servis ima zakonsku obavezu da informiše građane Srbije da bez rešavanja ovih afera i bez vladavine prava nema ništa od evropskog puta Srbije", upozorava se u saopštenju.
SSP navodi da "Javni servis ima obavezu i da upozna građane da je Evropski parlament zgrožen terorisanjem istraživačkih novinara KRIK-a koji su i pored pretnji i pritisaka funkcionera Srpske napredne stranke, dali veliki doprinos da se ove afere obelodane".
"I, na kraju, Bujošević i Stefanović imaju obavezu da informišu javnost da Evropski parlament zahteva od srpskih vlasti da prekinu progon aktivista nevladine organizacije CRTA koji daju veliki doprinos u nastojanju da Srbija dobije slobodne izbore", ukazala je SSP.
Poslanici Evropskog parlamenta u rezoluciji o Srbiji koju su usvojili 25. marta upozorili su da je normalizacija odnosa Srbije sa Kosovom i istinsko poštovanje osnovnih prava u zemlji presudno za određivanje tempa pristupnih pregovora sa Evropskom unijom.
Oni su takođe izrazili zabrinutost zbog funkcionisanja novog parlamenta Srbije, u kojem ne postoji parlamentarna opozicija, a čiji legitimitet osporavaju opozicione stranke.
Evroparlamentarci su ponovili važnost usklađivanja srpske sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom EU, s obzirom na to da je stopa usklađenosti Srbije trenutno najniža u regionu.
Od Srbije se traže „ubedljivi“ rezultati, uključujući efikasne istrage u važnim oblastima poput pravosuđa, slobode izražavanja i borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala, posebno u aferama od velikog javnog interesa, poput (zloupotreba u državnoj fabrici oružja) „Krušik“ iz Valjeva, „Jovanjice“ (o navodnoj povezanosti vrha vlasti u Srbiji sa uhapšenima za proizvodnju droge) i „Telekoma Srbija“ (o zloupotrebama novca tog državnog preduzeća).
Ponovljen je i poziv vlastima i da reše slučaj nezakonitog rušenja u beogradskoj četvrti Savamala iz aprila 2016. godine.
Sa zabrinutošću se u izveštaju ukazuje na nastavak političkog uticaja u pravosuđu i ističe potreba jačanja zaštite odgovornosti, profesionalnosti, nezavisnosti i ukupne efikasnosti pravosuđa.
Sa žaljenjem se ukazuje na pogoršanje slobode medija i povećanje broja slučajeva upotrebe uvredljivog rečnika, zastrašivanja, čak i govora mržnje, prema članovima parlamentarne opozicije, nezavisnim intelektulacima, NVO, novinarima i uticajnim pojedincima, i od strane članova vladajućih partija.
Izražava se žaljenje što je deo opozicije bojkotovao izbore i ističe da, u svetlu nalaza misije OEBS/ODIHR, gde se ukazuje na nedostatak pluralizma i rascepkanost političke scene u Srbiji, sve političke snage, posebno vlasti, imaju odgovornost za unapređenje izbornih uslova.
Evropski poslanici pozdravili su napredak koji je Srbija postigla u razvoju funkcionalne tržišne ekonomije i podstakli srpsku vladu da nastavi strukturne reforme u ovoj oblasti.
Izveštaj je usvojen sa 538 glasova za, 69 protiv i 79 suzdržanih.
Od RTS se traži da objavi izveštaj Evropskog parlamenta u celini
