Dostupni linkovi

U BiH pomjerena isporuka COVAX vakcina za jedan dan


Vakcine protiv korona virusa koje je Bosna i Hercegovina (BiH) platila kroz COVAX mehanizam, njih 23.400 doza BioNTech/Pfizer, umjesto 24. marta, kako je ranije bilo najavljeno, u BiH trebalo bi da stignu dan kasnije, 25. marta, saopšteno je iz Ministarstva civilnih poslova BiH.

"Informisani smo da je dostava vakcina prolongirana za jedan dan u odnosu na prethodno najavljene termine. Prema najnovijoj informaciji, dolazak 24.000 doza rastvarača najavljuje se za srijedu 24. marta, 2021. godine, dok 23.400 doza BioNTech/Pfizer vakcina dolazi u četvrtak 25. marta 2021.", navodi se saopštenju Ministarstva civilnih poslova BiH.

Iz istog Ministarstva su naveli da isporuka vakcina AstraZeneca takođe stiže u četvrtak (25. mart) u Sarajevo, u večernjim satima.

"U okviru COVAX mehanizma u ovoj isporuci će biti 26.400 doza vakcina AstraZeneca. Vakcine će stići avionom iz Istanbula, oko 20 sati", saopšteno je iz Ministarstva civilnih poslova BiH.

Ministrica vanjskih poslova BiH Bisera Turković najavila je 11. marta kako će vakcine iz COVAX-a pristizati u tri ture - 23. marta, 29. marta i 22. aprila.

Proces nabavke vakcina putem COVAX mehanizma u BiH pokrenut je u julu, a ugovor je potpisan 18. septembra 2020. godine.

Ovim mehanizmom, koji obuhvata 186 zemalja, koordinira Globalna alijansa za vakcine (GAVI), Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) i Koalicija za pripravnost na epidemije (CEPI). Cilj mu je osigurati ravnomjernu raspodjelu vakcina i na najsiromašnije zemlje svijeta.

S obzirom da BiH nema ministarstvo zdravstva, procesom je koordiniralo Ministarstvo civilnih poslova. Ugovoreno je 152.600 AstraZeneca i 23.000 Pfizer/BioNtech vakcina.

Federacija BiH, Republika Srpska i Brčko distrikt su za nabavku vakcina kroz COVAX iz budžeta izdvojili oko 13 miliona dolara, a naručene količine su predviđene za imunizaciju oko 20 posto građana.

Iako je novac uplaćen još krajem prošle godine, BiH još nije dobila vakcine iz COVAX programa.

To je razlog zbog kojeg su dva bosanskohercegovačka entiteta - Republika Srpska i Federacija BiH, samostalno krenula u nabavku vakcina.

Za direknu nabavku vakcina odlučili su se u drugoj polovini ove godine i to deset mjeseci nakon izbijanja pandemije.

Republika Srpska je izdvojila je 7,5 miliona eura za nabavku 200.000 ruskih vakcina Sputnik V putem interventnog uvoza. Nabavka je povjerena banjalučkoj firmi Krajinagroup, kroz pregovarački postupak bez objave obavještenja.

Od tada je u Republiku Srpsku stiglo 42.000 vakcina Sputnik V. Drugom entitetu, Federaciji BiH, Srbija je donirala 10.000 AstraZeneca vakcina i to su za sada jedine vakcine kojima ovaj entitet raspolaže.

Vlada Federacije BiH, nakon ponovljenog roka za dostavu ponuda za nabavku vakcina protiv COVID-a 19, odabrala je 16. marta kompaniju Medimpex d.o.o. i naložila entitetskom Zavodu za javno zdravstvo da sa ovom firmom potpiše ugovor za nabavku 500.000 Sputnik V.

Na sjednici Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH premijer Fadil Novalić najavio je da se prva isporuka vakcina Sputnik V od 100.000 doza očekujemo tokom ove sedmice, ne precizirajući datum.

Zbog izostanka nabave vakcina protiv korona virusa, 22. marta u Tužilaštvo BiH upućena je krivična prijava protiv čelnih ljudi te države.

Doktor Bakir Nakaš podnio je krivičnu prijavu u ime 24 građanina Bosne i Hercegovine protiv Zorana Tegeltije, predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH, Ankice Gudeljević, ministrice civilnih poslova BiH, Fadila Novalića, premijera Federacije BiH i Vjekoslava Mandića, ministra zdravstva Federacije BiH.

Kao razlog je navedeno da u periodu od polovine septembra 2020. godine do polovine marta 2021. godine "nisu obavili ili izvršili svoje službene dužnosti u pogledu osiguravanja i direktne nabavke vakcina potrebnih za imunizaciju stanovništva od virusa COVID-19, čime su povrijedili i ugrozili pravo na život i zdravlje građana Bosne i Hercegovine".

XS
SM
MD
LG