Republički štab za vanredne situacije bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska (RS) odlučio je u nedjelju, 21. marta pooštriti mjere, te na sedam dana uvesti restrikcije kako bi se spriječilo širenje zaraze korona virusom.
Ministrica trgovine i turizma RS Suzana Gašić na konferenciji za novinare, održanoj nakon sjednice Štaba, pojasnila je ko će biti obuhvaćen novim mjerama.
„Zabranjuje se rad ugostiteljskim objektima za ishranu i piće, uključujući i one koji funkcionišu samostalno ili u sklopu određenih objekata. Zabranjuje se rad uslužnim djelatnostima koje zahtijevaju odnos s korisnicima, poput frizerskih salona, djelatnosti za njegu i održavanje tijela, zabranjuje se rad bazena, wellnes i spa centara. Rad skijalištima, trgovačkim centrima, priređivačima igara na sreću izuzev onih koji to rade online“, rekla je Gašić.
Rad će biti dozvoljen objektima koji imaju smještajne kapacitete, odnosno hotelima, te će u okviru njih biti dozvoljeno pružanje usluga hrane i pića za goste u periodu od 6 do 22 sata.
Dozvoljen je i rad ugostiteljskim objektima za pružanje usluga dostave u periodu od šest ujutru do 21 sat.
Škole prelaze na online nastavu
Zabranjen je rad i institucijama kulture poput kina, pozorišta i galerija, navela je ministrica prosvjete i kulture RS Natalija Trivić. Pojasnila je i novi režim kada su u pitanju obrazovne institucije.
„Porast broja zaraženih u lokalnim zajednicama i činjenica da nema umanjenja broja zaraženih, navela je na odluku da se obustavi kompletna nastava u narednih sedam dana u svim školskim objektima, te da se nastavi online. Instrukcije školama biće proslijeđene sutra (ponedjeljak, 22. mart op.aut.)“ kazala je Trivić.
Direktor Instituta za javno zdravlje RS Branislav Zeljković istakao je kako su ove mjere, uz vakcinaciju, jedini efikasan način da se spriječi širenje zaraze.
„Ove mjere nisu popularne, ali smo morali zbog porasta broja oboljelih da djelujemo. Najveća koncentracija zaraženih je između 30 i 65 godina, koji su radno aktivni i imaju veliki broj kontakata, a cilj nam je da ih smanjimo i tako spriječimo širenje zaraze“, naveo je Zeljković, te dodao kako su kapaciteti zdravstvenih ustanova u RS pod velikim pritiskom zbog sve većeg porasta broja oboljelih.
Zeljković je istakao i kako se epidemiloška slika mora popraviti kako u RS ne bi došlo do poremećaja u planu vakcinacije koja je u ovom bosanskohercegovačkom entitetu počela 20. marta.
Kao primjer nepridržavanja mjera koje su dovele do porasta broja zaraženih korona virusom navedeno je da su inspekcijski organi RS u posljednja dva dana kontrolisali 1.043 objekta i zabilježili 68 slučajeva nepridržavanja epidemioloških mjera. Izrekli su kazne u visini od oko 50 hiljada eura. Kako je naveo direktor Republičke uprave za inspekcijske poslove Milovan Krčo u deset slučajeva su izdali nalog za pečaćenje, odnosno privremenu zabranu obavljanja djelatnosti.
Pooštravanje mjera predložio je Tim za praćenje sprovođenja mjera Republičkog štaba za vanredne situacije Republike Srpske.
Tim ocjenjuje da porast broja hospitalizovanih kovid pacijenata prijeti da uruši zdravsteni sistem Srpske, čiji su smještajni, kao i ljudski kapaciteti pred limitom.
Strožije mjere zatražili su i predstavnici medicinske struke na sastanku Glavnog koordinacionog tima održanog 20. marta. Naveli su kako je to neophodno kako bi se zaustavio rast broja zaraženih virusom korona i zabrinjavajuće povećanje broja hospitalizovanih građana.
Republički štab za vanredne situacije 19. marta je donio zaključke prema kojima se, između ostalog, ograničavaju sva javna okupljanja u grupama većim od 30 osoba. Na privatnim okupljanjima dopušteno je maksimalno 10 osoba, a na snazi je ostala i zabrana pružanja usluga u fitnes-klubovima i ove mjere i dalje ostaju na snazi.
U Republici Srpskoj (RS) u posljednja 24 sata registrovano je 187 osoba novozaraženih korona virusom od 798 testiranih, podaci su Instituta za javno zdravlje ovog bosanskohercegovačkog entiteta.
U Bosni i Hercegovini (BiH) je u posljednja 24 sata potvrđeno 1.055 novozaraženih korona virusom od 3.911 testiranih.