Dostupni linkovi

Uhapšene dvije osobe, osuda napada na novinara Sadikovića u Bijelom Polju


Sead Sadiković je napadnut tokom auto-protesta 20. marta u Bijelom Polju, arhivska fotografija
Sead Sadiković je napadnut tokom auto-protesta 20. marta u Bijelom Polju, arhivska fotografija

Crnogorska policija saopštila je u nedjelju, 21. marta, da je uhapsila dvojicu mladića zbog sumnje da su verbalno i fizički u Bijelom Polju napali novinara Seada Sadikovića.

“Sinoć nešto poslije 20 časova, dok je trajala organizovana auto – kolona, u ulici 3. januara došlo je do narušavanja javnog reda i mira tučom”, saopštila je Uprava policije.

Sumnja se da su uhapšeni Nermin Omerović i Edin Dizdarević kao učesnici auto kolone, koja je u Bijelom Polju organizovana protiv „fašizma i zdravstvenog genocida“, napali Sadikovića. Slične auto kolone, u kojima je učestvovalo po više desetina vozila, organizovane su u subotu uveče u više crnogorskih gradova.

Policija je precizirala da je novinar televizije Vijesti "imao vidljive povrede", te da mu je ukazana ljekarska pomoć. Dodali su da su mladići, učesnici auto-kolone, vrijeđali su Sadikovića, a nakon toga ga i fizički napali i nanijeli mu lakše povrede.

Reakcija državnog vrha, EU i SAD

Sa ključnih državnih adresa poručeno da napadi na novinare i slobodu riječi neće biti tolerisani, te da će nadležni "učiniti sve da slučaj bude rasvijetljen do kraja".

Napad na Sadikovića oštro su osudili predsjednik države Milo Đukanović, Skupštine Aleksa Bečić, premijer Zdravko Krivokapić, potpredsjednik Vlade Dritan Abazovič i Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP).

Đukanović je na Tviteru objavio da "nasilje nije znak raspoznavanja evropske i kulturne Crne Gore" i poručio da su "sigurnost i zaštita novinara i bezbijedno okruženje preduslov izgradnje demokratskog društva".

"Pozivam nadležne organe da slučaj istraže do kraja. Ovakvi napadi su nedopustivi i predstavljaju atak na slobodnu riječ i demokratiju, što nećemo tolerisati", poručio je premijer Zdravko Krivokapić.

Napad je osudila i američka ambasada u Crnoj Gori. U objavi na Twitteru, američka ambasadorka Džudi Rajzing Rajnke (Judy Rising Reinke) navela je da "kao građani demokratija, moramo zaštiti slobodu govora i zahtijevati da novinari mou da obavljaju svoj posao, neometani nasiljem i zastrašivanjem".

Šefica Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, Oana Kristina Popa (Cristina), kazala je da napad na novinara TV Vijesti Seada Sadikovića neprihvatljiv.

"Svi novinari u Crnoj Gori moraju imati mogućnost da obavljaju posao bez straha od nasilja, uznemiravanja i zastrašivanja. To je ključni dio na putu ka EU. Bez izgovora, bez izuzetaka", poručila je Popa na Tviter nalogu.

Ministarstvo unurašnjih poslova (MUP) je poručilo da će "učiniti sve da slučaj bude rasvijetljen do kraja".

"Sigurnost novinara mora biti garantovana. Zločin iz mržnje je društveno zlo. Odnos prema njemu je mjera naše odgovornosti", naveli su iz MUP-a na Tviteru.

Novinarska i medijska udruženja saopštila su da odgovornim za napad na Sadikovića smatraju sve one koji "mjesecima raspiruju tenzije" u Crnoj Gori.

Mreža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) osudila je napad na Sadikovića, ocijenivši da je u pitanju nastavak nasilja koje je „u protekle tri decenije ohrabrivano sa najviših državnih adresa“

"I direktna je posljedica činjenice da se napadi na medije u Crnoj Gori još uvijek ne procesuiraju na adekvatan način", navode iz MANS-a , ističući da se pravosuđe nikad nije bavilo nalogodavcima napada, već samo pukim izvršiocima i to tek nakon ogromnog pritiska domaće javnosti i međunarodne zajednice.

"Rezultat toga su sve češći i ozbiljniji napadi na novinare, stanje medijskih sloboda koje je na nivou autokratskih režima, ali i poražavajuća percepcija da napadi uglavnom prolaze nekažnjeno", dodaju iz MANS-a.

Sadiković je u subotu uveče kazao da je udaren kopljem na kome je bila crnogorska zastava.

Protestnu auto kolonu organizovale su pristalice patriotskih, procrnogorskih organizacija.

Sadiković je autor emisije „Bez granica“ na TV Vijesti i poznat je po kritičkom stavu prema bivšoj vlasti.

XS
SM
MD
LG