Američki i kineski zvaničnici zaključili su dvodnevne teške pregovore na Aljasci s direktnim javnim procenama izazova sa kojima se supersile suočavaju dok administracija predsednika Džoa Bajdena (Joe Biden) želi da uspostavi novi ton u odnosima sa Pekingom.
Američke diplomate su pregovore u Enkoridžu na Aljasci opisale kao "teške i neposredne", dok ih je je glavni kineski diplomata nazvao "iskrenim, konstruktivnim i korisnim", ali je upozorio na razlike.
"Očekivali smo teške i direktne razgovore o širokom spektru pitanja, a upravo se to desilo", rekao je savetnik Bele kuće za nacionalnu bezbednost Džejk Saliven (Jake Sullivan) nakon što su oštre razmene dominirale dvodnevnim retkim javnim pokazivanjem neprijateljstva.
On je rekao je da će Vašington nastaviti da sarađuje sa Kinom uobičajenim diplomatskim kanalima.
Glavnii kineski diplomata Jang Jieći kazao je u petak da "i dalje postoje neke važne razlike između dve strane."
On je poručio preko kineskih medija da bi "dve strane trebalo da slede politiku 'bez sukoba' ka zdravoj i stabilnoj putanji koja vodi napred".
Dan ranije, dve delegacije su razmenile žaoke pred kamerama, tako što je Vašington optužio Kinu za „šepurenje“, dok je Peking nazvao SAD „negostoljubivim“.
Čini se da su ovi javni sukobi ugasili američke nade da će se pojaviti znaci promenjenog ponašanja Kine nakon mnoštva poteza koji su imali za cilj da pokažu da će Bajdenova administracija zauzeti oštar stav prema njoj.
Portparol kineskog Ministarstva spoljnih poslova Žao Lijian rekao je u petak da su američki zvaničnicii „neosnovano napali“ njegovu zemlju što je isprovociralo njen „dostojanstven odgovor“.
Žao je dodao da se "kod obe strane od početka snažno osećao miris baruta i drame", dodajući da tenzije "nisu bila prvobitna namera kineske strane".
Predsednik Bajden je, međutim, rekao da nema problema sa komentarima državnog sekretara Entonija (Anthony) Blinkena, koji je ranije rekao da Kina predstavlja „najveći geopolitički test 21. veka“ za SAD.
„Ponosan sam na državnog sekretara“, rekao je Bajden novinarima u Beloj kući.
Blinken je u uvodnoj reči istakao da potezi Kine „ugrožavaju poredak zasnovan na pravilima koja održavaju globalnu stabilnost“.
On je istakao da će SAD razgovarati o svojoj "dubokoj zabrinutosti zbog akcija Kine, uključujući Sinđijang", optužujući Peking za "genocid" nad ujgurskim muslimanima.
Blinken je naveo da SAD žele da razgovaraju i o drugim spornim pitanjima, kao što je Hong Kong, Tajvan, sajber napadi i ekonomsko prinuđivanje saveznika Vašingtona.
Blinken je dodao da je Bajdenova administracija ujedinjena sa saveznicima u suprostavljanju sve većoj autoritarnosti Kine i njenoj agresivnosti u zemlji i inostranstvu.
Kina, koju su predstavljali najviši zvaničnik Komunističke partije zadužen za diplomatiju Jang i ministar spoljnih poslova Vang Ji, ljutito je odgovorila, istakavši da se snažno protivi onome što smatra američkim mešanjem u njene unutrašnje stvari.
„Izrazili smo svoje odlučno protivljenje takvom mešanju i preduzećemo čvrste mere kao odgovor“, upozorio je Jang.
On je takođe optužio SAD da nisu uspele da reše sopstvene probleme sa ljudskim pravima, predlažući im da „promene svoj imidž i da prestanu da šire vlastitu demokratiju u ostatku sveta“.
Šef kineske diplomatije Vang je osudio najnovije američke sankcije visokim zvaničnicima u Pekingu - najavljene uoči pregovora - zbog onoga što Vašington smatra ukidanjem sloboda u Hongkongu.
On je takođe optužio SAD da koristi svoju vojsku i finansijski uticaj "za potčinjavanje drugih država."
Obe strane su iznele optužbe o kršenju dogovorenog protokola, uključujući vreme za uvodne reči koje obično traje samo nekoliko minuta, ali se produžilo na više od sat.
Visoki zvaničnik Bajdenove administracije navodno je rekao da su, uprkos verbalnom prepucavanju, razgovori iza zatvorenih vrata bili "suštinski, ozbiljni i direktni" i trajale su mnogo duže od planiranog.
Vašington je saopštio da je spreman da sarađuje sa Kinom kada je to u interesu SAD i kao primere naveo borbu protiv klimatskih promena i pandemije korona virusa. Vašington se takođe nada da će Kina koristiti svoj uticaj na Severnu Koreju kako bi je nagovorila da odustane od nuklearnog oružja.
Rojters, AP i AFP