Vršiteljka dužnosti predsednice Kosova Vjosa Osmani i lider Pokreta Samoopredeljenje Aljbin (Albin) Kurti održali su u petak (19. mart) sastanak sa liderom Demokratskog saveza Kosova (DSK) Ljumirom Abdidžikuom (Lumir Abdixhiku) i time završili konsultacije sa parlamentarnim strankama o formiranju nove vlade nakon izbora 14. februara.
Na tim izborima ubedljivu pobedu je osvojio Pokret Samoopredljenje i obezbedio 58 od 120 poslanika u Skupštini Kosova.
Abdidžiku je u izjavi novinarima u Prištini nakon sastanka rekao da će DSK biti "aktivna opozicija i nova alternativa u budućnosti“.
Inače, Demokratski savez Kosova je osvojio 15 poslaničkih mesta, i biće treća parlamentarna partija po jačini u Skupštini Kosova. Demokratska partija Kosova (DPK) Envera Hodžaja je dobila 19 a Alijansa za budućnost Kosova (ABK) Ramuša Haradinaja 8 poslanika.
Lider Samoopredeljenja, Aljbin (Albin) Kurti, je u nekoliko navrata izjavljivao kako će Vladu formirati sa manjinskim nesrpskim zajednicama, a već je obezbedio podršku poslanika iz redova bošnjačke, aškalijske, romske i egipćanske zajednice. Za izbor Vlade je potrebna prosta većina ili 61 glas poslanika.
Konstituitivna sednica Skupštine Kosova je zakazana za 22. mart, nakon čega predsednik određuje kandidata za premijera čija Vlada mora biti izglasana u roku od 15 dana od dana dobijanja mandata.
Neizvesno oko izbora predsednika Kosova
Međutim, Samoopreeljenju je neophodna podrška albanskih partija ili Srpske liste – koja je dobila deset mandata rezervisanih za srpsku zajednicu - za izbor predsednika Kosova, imajući u vidu da je neophodan kvorum u sali Skupštine od 80 poslanika.
Vjosa Osmani je na listi Samoopredeljenja bila kandidat za predsednicu Kosova.
Lider DSK Ljumir Abdidžiku u petak nije precizirao da li će njegova stranka pružiti podršku Vjosi Osmani već je naveo da će se sledeće nedelje još jednom sastati sa njom kako bi se detaljnije upoznao sa njenim stavovima.
Sa druge, strane lider DPK-a Enver (Hoxhaj) Hodžaj je u četvrtak izjavio da njegova partija neće podržati Vjosu Osmani, dok je lider Alijanse za budućnost Kosova Ramuš (Ramush) Haradinaj izjavio da je na pobedničkoj partiji da obezbedi glasove za izbor predsednika.
Haradinaj se na februarskim izborima i sam kandidovao za predsednika.
Vjosa Osmani je, kao predsednica Skupštine, preuzela vršenje dužnosti predsednika Kosova 5. novembra kada je Hašim Tači (Hashim Thaci) podneo ostavku jer su protiv njega potvrdila optužnicu za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti.
Funkcija predsednika Kosova može da se obavlja najduže šest meseci, što znači da bi novi predsednik trebao biti izabran tokom marta ili najkasnije do 4. aprila jer prema Ustavu Kosova, novi predsednik mora biti izabran 30 dana pre isteka mandata prethodnog predsednika, ili se u tom roku moraju izvršiti zakonske procedure za njegov izbor.
Za izbor predsednika Kosova potrebno je dve trećine glasova od ukupnog broja poslanika, odnosno 80 od 120.
Ukoliko u prva dva kruga glasanja ni jedan kandidat ne dobije većinu od dve trećine neophodnih glasova, organizuje se treći krug glasanja na kojem se glasaju dva kandidata sa najvećim brojem glasova u drugom krugu.
Predsednik je izglasan ukoliko je kandidat dobio većinu glasova prisutnih poslanika ali je svakako potreban kvorum od 80 poslanika.