Prvi sjedok u predmetu „Fadil Novalić i dugi“ poznatija kao „Afera respiratori“ je Đenan Salčin, bivši vršilac dužnosti direktora Agencije za javne nabavke BiH.
Krivični postupaku u predmet „Fadil Novalić i dugi“ vodi se pred Sudom BiH u vezi s nabavkom 100 respiratora iz Kine, vrijednosti od 10,5 miliona konvertibilnih maraka (oko 5,3 miliona eura), te zaštitne opreme u vrijednosti od 2,9 miliona konvertibilnih maraka (1,48 miliona eura) za potrebe borbe protiv korona virusa u FBiH.
Salčinovo svjedočenje baziralo na dešavanja tokom proširene sjednice Vlade Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) 16. marta 2020. godine, kada je zbog pandemije korona virusa donesena odluka o proglašenju stanja prirodne nesreće u ovom bh. entitetu.
Ključna pitanja, tužioca Mirze Hukeljića, odnosila su se na potrebu izmjena ili suspenziji Zakona o javnim nabavkama BiH, kako bi se što jednostavnije nabavljala oprema za zdravstvene ustanove.
Salčin je u odgovoru tužiocu rekao kako su pred početak sjednice Vlade Federacije direktori kliničkih centara ovog bh. entiteta rekli da im nedostaje medicinska oprema, te da odmah mogu nabaviti opremu, ističiću kako je direktorica Kliničkih centra Univerziteta u Sarajevu Sebija Izetbegović rekla kako 'ona ima spremno 40 ili 50 respiratora koje može kupiti danas'.
Salčin je objasnio na sjednici Vlade Federacije BiH da nije bilo potrebno mijenjati Zakon o javnim nabavkama te da se u situaciji poput pandemije mogu koristiti Član 21 ovog Zakon, koji se odnosi na posebne uslove za primjenu pregovaračkog postupka bez obavještenja za nabavku robe, te Član 10 koji se odnosi na izuzeća od primjene odredbi ovog zakona.
„ Ja sam rekao da se može ako ima potrebe za takvim stvarima i da zakon ne spriječava da nabavi sutra respiratore, zaštitne maske, alkohol. Član 10 koristite bukvalno kada morate reagovati u situacijama od par sati, jednog dana“, objasnio je Salčin.
Tužilaštvo je kao dokaz navelo i saopštenje Agencija za javne nabavke od 17. marta u kojem su navedene upute o tome kako da se koriste javne nabavke u doba pandemije.
Sljedeći pretres zakazan je za 24. mart. Tužilaštvo je najavilo da će saslušati dva svjedoka.
Ko je sve optužen u „ Aferi respiratori“ ?
Premijer FBiH Novalić je prvooptuženi u predmetu i tereti se zloupotrebu položaja i udruživanje radi činjenja kaznenih djela.
Jelka Miličević optužena je za nesavjestan rad u službi.
I optuženima Fahrudinu Solaku i Fikretu Hodžić, kao i pravnoj osobi "F.H. Srebrena malina“ d.o.o. Srebrenica, stavlja se na teret da su počinili kaznena djela: udruživanje radi činjena kaznenih djela te zloupotrebu položaja.
Sud BiH odbio mjere zabrane
Sud Bosne i Hercegovine (BiH) odbio je 15. marta prijedlog Tužilaštva BiH da se optuženima u aferi "Respiratori" Fadilu Novaliću, Jelki Milićević, Fahrudinu Solaku i Fikretu Hodžiću odrede mjere zabrane, saopšteno je iz Suda.
To znači da će premijer Federacije BiH (FBiH), jednog od dva entiteta u BiH, Fadil Novalić moći nastaviti obavljati dužnost, kao i ministrica finansija u Vladi Federacije BiH i dopremijerka Jelka Milićević.
Tužiteljstvo BiH je 10. marta zatražilo od Suda BiH da usvoji mjeru kojom bi se premijer Federacije BiH Fadil Novalić i ministrica Jelka Miličević udaljili sa funkcija do izricanja prvostepene presude, ali je Sud takav prijedlog odbacio kao neosnovan.
Mjere zabrane Tužilaštvo BiH je zatražilo zbog mogućnosti utjecaja na svjedoke te s ciljem da krivični postupak bude lišen pritisaka javnosti zbog pozicija na kojima su funkcioneri koji su dio optužnice, kao i zbog mogućnosti istupa u javnosti optuženih zahvaljujući funkcijama koje obavljaju.
Šta je navedeno u optužnici?
Na prvom glavnom pretresu, održanom 24. februara, Tužiteljstvo BiH iznijelo je da su "radnje koje su prethodile nabavci respiratora iz Kine bile su prethodno osmišljene i dogovorene sa ciljem protivpravne koristi".
Između ostalog navedeno je i da je odabir ponuđača obavljen preko jedne SMS poruke.
Nasuprot Tužilaštvu BiH, odbrana optuženih je navela kako dokazi Tužilaštva ne utvrđuju krivnju optuženih.
Optužnica je podignuta 18. januara. Prema optužnici, koja je pročitana na prvom glavnom pretresu 24. februara, ova udružena skupina se tereti da je nabavila stotinu komada respiratora ACM812A po uvećanim cijenama, pri čemu se isporučeni respiratori ne mogu koristiti u svrhe radi kojih su nabavljeni – za potrebe liječenja bolesti COVID-19.
Zbog toga je, kako se navodi, oštećen je budžet i omogućeno sticanje protupravne imovinske koristi koja bi bila podijeljena između pripadnika ove skupine.
U Tužilaštvu kažu kako većinom raspolažu materijalnim dokazima.
Ko je uvezao respiratore?
Respiratore je iz Kine u aprilu 2020. godine, uvezla firma "F.H. Srebrena malina" u vlasništvu Fikreta Hodžića, a za potrebe Federalne uprave civilne zaštite (FUCZ).
Tužilaštvo BiH je početkom maja 2020. pokrenulo istragu o nabavci respiratora iz Kine, da bi krajem maja na saslušanje u Državnu agenciju za istrage i zaštitu BiH (SIPA) bili privedeni glavni osumnjičeni - Fadil Novalić, Fahrudin Solak i Fikret Hodžić.
Sud Bosne i Hercegovine je 31. maja odbio prijedlog Tužilaštva BiH da Novaliću, Solaku i Hodžiću odredi jednomjesečni pritvor, koji je zatražen zbog osnova sumnje da su počinili navedena krivična djela.
Tada su svi pušteni da se brane sa slobode uz mjere zabrane koje se odnose na „zabranu sastajanja sa svjedocima i zabranu međusobnog sastajanja osumnjičenih“. Sud BiH je ukinuo mjere 5. augusta prošle godine.
Prva pošiljka od 80 respiratora stigla je 24. aprila 2020. godine, a vještačenjem je Tužilaštvo utvrdilo da njihovo korištenje nije preporučeno u jedinicama intenzivne njege.
Preostalih 20 od ukupno 100 respiratora nabavljenih iz Kine stiglo je na Međunarodni aerodrom u Sarajevu 27. maja.
Tužilaštvo BiH je nekoliko puta tokom istrage navodilo da su bili izloženi političkim pritiscima te da je istraga bila ometana na više načina.