Američki ambasador u Bosni i Hercegovini Eric Nelson rekao je da je fokus NATO-a u BiH na jakom partnerstvu te da vrata za članstvo ostaju otvorena.
Govoreći na konferenciji "Transformacijski potencijal euroatlantskih procesa u Bosni i Hercegovini" koja je 18. marta počela u Neumu u organizaciji Sveučilišta u Mostaru, Hrvatske akademije za znanost i umjetnost u BiH i Rektorskog zbora Republike Hrvatske, Nelson je kazao da će se "svaka buduća odluka da se BiH pozove da se pridruži Savezu donijeti na osnovu konsenzusa među svim saveznicima i unutar bh. vlasti".
Dodao je da će NATO nastaviti pomagati BiH da napreduje na njenom reformskom evroatlantskom putu.
"Ali, BiH je ta koja će voditi taj proces. Proces u postojećem Programu reformi je prilika za BiH da identifikuje sopstvene reformske prioritete i način na koji vidi pomoć saveza u provedbi tih reformi. Putevi BiH ka NATO i EU su komplementarni – oba pomažu provedbu smislenih reformi koje će uticati na život svih bh. građana", rekao je.
- U Sarajevu formirana Komisija BiH za saradnju sa NATO-om
- Ambasada Rusije u BiH: Reagovaćemo na zbližavanje BiH i NATO-a
NATO će nastaviti aktivno podržavati Oružane snage BiH, istakao je.
"Oružane snage BiH su prirodni partner Saveza. Poput NATO saveza, i OSBiH su okupile bivše suprotstavljene vojske radi stvaranja djelotvorne i ujedinjene institucije", naveo je američki ambasador, dodavši da je NATO ponosan na svoju ulogu u uspostavljanju i osiguranju mira u BiH u proteklih 25 godina.
"Korupcija je", smatra Nelson, "rak rana demokratije i Sjedinjene Države će podržati sve građane koji se bore kako bi se iskorijenila ova pošast".
"Nastojanja da se osnaži integritet Visokog sudskog i tužilačkog vijeća i da se usvoje smisleni zakoni o sukobu interesa i javnim nabavkama nisu samo uslovi iz Mišljenja Evropske komisije koji se nalaze pred BiH – ona su zdravorazumska; to su ključne reforme kojima će započeti dugi proces vraćanja povjerenja javnosti u njene vlasti", rekao je.
Jasno je da je izborna reforma prioritet i da je moguća, dodao je.
"Sjedinjene Države podržavaju izmjene Izbornog zakona radi unapređenja integriteta izbornog procesa i rješavanja predmeta po presudama Ustavnog suda, uključujući i predmet Ljubić. Međutim, izmjene Izbornog zakona same po sebi nisu dovoljne", kazao je.
"Sjedinjene Države", dodao je, "podržavaju i postepenu, smislenu izbornu reformu koja mora uključivati i ograničenu ustavnu reformu radi provedbe različitih presuda Evropskog suda za ljudska prava, koje predugo čekaju na provedbu, uključujući i presudu u predmetu Sejdić-Finci".
Napredak na evroatlantskom putu će ojačati ekonomiju, riječi su Nelsona.
"Reforme, poput zakona o e-potpisu, državnog zakona o električnoj energiji i gasu, kao i druge reforme vezane za prijedlog MMF u sklopu Mehanizma za produženo finansiranje promovišu put ka EU i pomoći će u uspostavljanju jedinstvenog tržišta u BiH, što će privući strane ulagače, otvoriti nova radna mjesta i biti u korist potrošača", naveo je.
Nelson tvrdi da "građani BiH oduvijek zaslužuju odgovorne lidere, u 2021. godini, više nego ikada, da bi se vratilo povjerenje u institucije, iskoristile mogućnosti za poboljšanje životnog standarda i građani poveli na put u budućnost lišenu retrogradnih nastojanja da se izazivaju strahovi i podjele i učvrsti status quo".
"Jasno je koje su reforme neophodne. Jasno je koji su koraci neophodni kako bi BiH napredovala na svom evropskom putu. Jasno je koji su bh. kapaciteti i potencijal za ostvarivanje tih reformi. Jasna je podrška SAD i međunarodne zajednice", kazao je, između ostalog, na konferenciji u Neumu američki ambasador u BiH.