Dostupni linkovi

Sarajevo: Protest zaposlenih u državnim institucijama


Nekoliko desetina državnih službenika i zaposlenika u institucijama Bosne i Hercegovine (BiH),okupilo se 17.marta ispred zgrade Zajedničkih institucija BiH u Sarajevu.

Na proteste su izašli i policijski službenici koji ovim putem žele iskazati nezadovoljstvo zbog odluke Predsjedništva BiH da odbije Nacrta budžeta sa izmijenjenom osnovicom za obračun plata, ali i zbog drugih problema sa kojim se policijski službenici suočavaju dugi niz godina.

Predsjednik Saveza sindikata policijskih organa u BiH, Dragan Krvavac kaže kako se policijski službenici na državnom nivou već 13 godina osjećaju diskriminisano.

" Ključni je problem što na državnoj razini policijskih agencija, nas imam osjećaj, da niko ne doživljava kako bi trebao. Nekako smo prepušteni sami sebi. Država nikad nije imala sluha za policijske organe na nivou BiH. Očito da neko želi da državne institucije i ne postoje", rekao je Krvavac.

On navodi kako je prosječna plata graničnog policajca oko 890 KM (oko 450 eura).

"Samim time da čuvaju istočnu granicu, gdje se ljudi mrznu i nemaju adekvatnu opremu. Oni uglavnom rade po šumama i brdima, po strašnim uslovima, po čitav dan odvraćaju migrante za tako malu platu", rekao je Krvavac.

Policajci su nezadovoljni trenutnom osnovicom i traže da se vrati osnovica iz 2012. godine jer su državni policijski službenici najmanje plaćeni u BiH.

Sindikat državnih službenika i zaposlenih u institucijama BiH traži pregovore o potpisivanju Kolektivnog ugovora, hitno uspostavljanje socioekonomskog dijaloga i vraćanje osnovice za obračun plata na minimalno 530,50 KM ( oko 260 eura) za 2021.godinu, koja je bila prije prvog smanjenja osnovice 2008. godine.

Pored toga, zahtijevaju da se objavi usvojeni Pravilnik o uniformama u roku od sedam dana, najkasnije do 25. marta.

Još jedan od zahtjeva je i izrada i upućivanje u parlamentarnu proceduru novog Zakona o policijskim službenicima Bosne i Hercegovine kojim će biti riješena statusna pitanja policijskih službenika u pogledu osiguranja od posljedica nesretnog slučaja, sistematskih ljekarskih pregleda, identična prava na penzionisanje sa svim ostalim policijskim službenicima na nižim nivoima vlasti u roku od dva mjeseca, najkasnije do 1. Juna.

Sindikat traži i izdvajanje uposlenih u policijskim organima iz Zakona o platama i naknadama u institucijama Bosne i Hercegovine i izradu novog Prijedloga Zakona o platama uposlenih u policijskim organima Bosne i Hercegovine u roku od pola godine, najkasnije do 1. oktobra.

Od Vijeća ministara BiH traže da imenuje radno tijel za socijalni dijalog s reprezentativnim sindikatom - Savezom sindikata policijskih organa u Bosni i Hercegovini, te imenovanje radne grupe za kolektivno pregovaranje s ciljem zaključenja kolektivnog ugovora.

Predstavnici Sindikata državnih službenika i zaposlenih u institucijama BIH, te Sindikata policijskih organa BiH u utorak 16.marta imali su sastanak sa predsjedavajućim Vijeća ministara BiH, Zoranom Tegeltijom, međutim, Tegeltija je odbio potpisati sporazum sa predstavnicima Sindikata.

"Mi smo sa njima prošle godine započeli pregovore. Dogovoreno je da se formira radna grupa koja će otvoriti sva pitanja zaposlenih u zajedničkim institucijama, od uslova njihovog rada, uniformi policijskih službenika, do plata zaposlenih. Nažalost, u radu te radne grupe došlo je do blokade i nisu usaglašene sve stvari koje su trebale da se usaglase", rekao je Tegeltija u utorak 16.marta nakon sastanka.

Na sastanku je dogovoreno da se odblokira rad radne grupe koja bi predložila izmjene zakona koje se odnose na status zaposlenih u institucijama BiH.

XS
SM
MD
LG