Dostupni linkovi

Nastavlja se nasilje nad demonstranatima u Mjanmaru


Petoro demonstranata protiv vladajuće vojne hunte ubijeno je u Mjanmaru, javlja agencija Frans pres (AFP), pozivajući se na izjave svedoka. Nasilje na ulicama se nastavlja dan nakon što su u nedelju, 14. marta ubijena najmanje 44 demonstranta, a desetine povređene, što je najsmrtonosniji dnevni bilans od početka vojnog puča.

Vladajuća vojna hunta u Mjanmaru proglasila je ratno stanje u šest od ukupno 33 kantona u najvećem gradu u zemlji Jangonu, gde su sukobi demonstranata i vojnih vlasti bili najučestaliji.

Mobilni internet servis je prekinut, što komplikuje napore da se organizuju novi protesti i za izveštavanje medija, mada je i dalje moguć pristup preko fiksnih širokopojasnih veza.

Mobilni internet servis je korišćen za uživo prenošenje protesta, kada se čestomoglo videti da pripadnici bezbednosnih snaga napadaju demonstrante. Taj servis je nekoliko nedelja unazad bio isključivan u noćnim satima, od 1 sat do 9 izjutra bez zvaničnog objašnjenja.

Zbog blokiranja internet servisa odloženo je ročište u sudu u glavnom gradu Mjanmara, na kome je preko video veze trebalo da učestvuje pritvorena bivša šefica civilne vlade Aung San Su Ći, rekao je njen advokat.

Aung San Su Ći i svrgnuti predsednik Vin Mjint pritvoreni su za vreme vojnog preuzimanja vlasti 1. februara, i optuženi su za nekoliko krivičnih dela koje njihove pristalice smatraju da su politički motivisane da bi se držali u pritvoru.

Od kada je vojska preuzela vlast pre šest nedelja, Mjanmar je pod nacionalnim vanrednim stanjem, sa svrgnutim ili pritvorenim civilnim vođama i vojskom koja vodi vladu.

Uvođenje ratnog stanja u nekim delovima zemlje ukazuje da vojska direktno preuzima kontrolu za bezbednost umesto policije, pišu svetske agencije.

XS
SM
MD
LG