Dostupni linkovi

Podrška kupovini bicikala za zdraviju okolinu u Novom Sadu


Za Novi Sad sa skoro 40 hiljada redovnih biciklista program podrške je više nego dobrodošao
Za Novi Sad sa skoro 40 hiljada redovnih biciklista program podrške je više nego dobrodošao

Kupovina bicikla uz podršku Novog Sada, novi je poduhvat u tom gradu u Vojvodini, nakon što je za tu namenu izdvojeno oko 68 hiljada evra iz lokalnog budžeta.

"Za 2021. godinu je planirano da fizičko lice koje ispunjava uslove i dostavi potrebnu dokumentaciju, dobije podršku za nabavku bicikla u iznosu od 10 hiljada dinara (oko 85 evra). Ukoliko je cena bicikla manja od iznosa predviđenog Javnim pozivom, fizičkom licu će biti uplaćen iznos u visini cene bicikla", navode za Radio slobodna Evropa (RSE) iz Gradske uprave za zaštitu životne sredine.

Inicijativu da se podrže oni koji bi umesto javnog prevoza i sopstvenih automobila izabrali bicikle, pokrenula je Novosadska biciklistička inicijativa, nešto pre godinu dana kada su predstavnici te organizacije Ministarstvu za zaštitu životne sredine predstavili tu ideju.

Tada je to ministarstvo uputilo apel lokalnim samoupravama da izdvoje sredstva za tu namenu, ali posle godinu dana osim Novog Sada koji prvi uvodi ovakvu podršku, samo je Niš prepoznao tu inicijativu, ali u tom gradu još uvek nisu krenuli sa realizacijom.

"Ovo je svakako jedan momenat koji je povoljan za bicikističku priču, pre svega zbog epidemije, a prošle godine je skočio broj biciklista u Srbiji. Ovaj program je dobar za ohrabrivanje građana da pređu na dvotočkaše. Možda sredstva nisu velika, ali kao početni korak, ona su sasvim primerena", ocenjuje za RSE Marko Trifković iz Novosadske biciklističke inicijative, nevladine organizacije koja se bavi promocijom biciklizma.

Za Novi Sad sa skoro 40 hiljada redovnih biciklista program podrške je više nego dobrodošao. A jedan od onih koji bi rado da iskoristi ovu priliku je i tridesetjednogodišnji lekar iz tog grada Dario Ignjić.

"Ovo je jako dobra inicijativa. Konačno bih mogao zameniti stari bicikl. Uz to, mislim da je značajna poruka i ta da se osim zagađivača okoline, promovišemo i zelene opcije za saobraćaj. Novi Sad je idealan za bicikliste, još samo da saobraćajna kultura bude na višem nivou i da biciklistička infrastruktura bude bolja", kaže Ignjić, koji je rekreativno svaki dan na putevima Novog Sada.

Da bi neko dobio novčanu podršku, neophodno je da u ima prebivalište u gradu, zatim da ponudi dokaz o kupovini bicikla nakon što mu je već odobrena podrška. Samo jedan član iz porodice može dobiti sredstva po Javnom pozivu, naglašavaju iz Gradske uprave.

Oni koji dobiju novac za kupovinu novog bicikla naredne tri godine neće imati pravo na ovu subvenciju, stoji u nacrtu Pravilnika o uslovima i načinu pružanja podrške za nabavku bicikla.

Ko ima pravo na novčanu podršku?

Grad će ovu incijativu realizovati zajedno sa nevladinim sektorom i za to će, nakon donošenja pravilnika, biti raspisan konkurs za izbor udruženja koja će je realizovati.

Oni će zajednički pripremiti i realizovati javni poziv za podršku nabavke bicikla. Od prijavljenih biće sačinjena rang lista na osnovu raspoloživih sredstava.

Tek nakon utvrđene rang liste, građani će moći da kupe novog dvotočkaša.

"Imajući u vidu navedeno, u ovom trenutku ne možemo precizirati datum početka subvencionisanja nabavke bicikla, ali će biti u najkraćem mogućem roku", ističe Gradska uprava.

Na pitanje RSE kako će se kontrolisati da ne dođe do zloupotrebe, u pismenom odgovoru grada stoji da će vlasnik novog bicikla imati obavezu da o svemu preda pismeni dokaz i dokumentaciju.

"Lica koja u predviđenom roku ne dostave propisanu dokumentaciju gube pravo na podršku za nabavku bicikla. U tom slučaju, pravo na podršku za nabavku bicikla ostvaruje lice koje je sledeće na listi, a do popunjavanja broja određenog u skladu sa opredeljenim sredstvima", navode gradske vlasti.

Trifković istovremeno dodaje, da pošto nije reč o klasičnoj subvenciji, već se ta sredstva izdvajaju od eko-dinara, Novi Sad je morao da nađe pravni način da se program realizuje.

"Zasad ono što znamo je da će gradska uprava raditi rangiranje i kompletnu administraciju, a da će udruženja raditi finalne korake u realizaciji i promociji, tako da je suštinski u rukama gradskih institucija sve, a mi se nadamo da će čitav proces biti dovoljno transparentan da se ne bi narušio kredibilitet celog programa", ističe on.

Biciklistička radnja u Novom Sadu
Biciklistička radnja u Novom Sadu

Biciklistička infrastruktura preduslov za održivost ideje

Iz gradske uprave tvrde da je u Novom Sadu već izgrađeno više od sto kilometara biciklističke staze i da planiraju izgradnju novih ali i "popravku i rekonstrukciju postojećih, kao i proširenje parking mesta za bicikle".

"Jedan deo priče koji je zaista bitna za biciklizam, jeste da je infrastruktura dobra. To znači da je udobna, bezbedna i direktna, odnosno da relativno kratkom putanjom možemo bezbedno doći do našeg odredišta", naglašava Trifković.

On dodaje da pojedini glavni tokovi u gradu zahtevaju popravke, ali isto tako i da se u nekim delovima grada u proteklim godinama razvijala biciklistička infrastruktura.

"Ono što je bitno da se konstantno radi na unapređenju tih staza i da se napravi koherentna mreža puteva, da novac koji će se trošiti kao podstrek za kupovinu bicikala bude iskoršćen na najbolji mogući način", kaže Trifković.

Iako je pandemija dovela do rasta korišćenja alternativnih načina prevoza, kao što je bicikl, radnje i radionice za pripremu i prodaju iz tog sektora doživeli su ekonomske poteškoće.

Prema istraživanju organizacije Biciklistička industrija Evrope iz 2020. godine, 72 posto kompanija prijavilo je pad prihoda u odnosu na prošlu godinu.

Čak 40 posto kompanija već je smanjilo radnu snagu, što bi moglo značiti više od 20 hiljada radnih mesta smanjenih u biciklističkoj industriji i uslužnom sektoru uz ugroženost skoro pola miliona radnih mesta u turizmu koji se oslanja na biciklizam.

XS
SM
MD
LG