Dostupni linkovi

‘Ujedinjeni protiv kovida’: Krizni štab Srbije odgovoran za širenje virusa


Zdravstveni radnik u Kliničko-bolničkom centru Zemun meri zasićenost kiseonika u krvi pacijenta (ilustrativna fotografija)
Zdravstveni radnik u Kliničko-bolničkom centru Zemun meri zasićenost kiseonika u krvi pacijenta (ilustrativna fotografija)

Udruženje lekara Ujedinjeni protiv kovida (UPK) saopštilo je 6. marta da već mesecima upozorava na katastrofalne propuste učinjene tokom pandemije u Srbiji, istovremeno nudeći Ministarstvu zdravlja i Kriznom štabu Vlade Srbije za suzbijanje širenja korona virusa predloge mera i rešenja, čija bi primena značajno doprinela borbi protiv epidemije.

Minstarstvo i Krizni štab su se, međutim, “ili u potpunosti oglušili na ove inicijative i predloge UPK ili su neke delimično i neuspešno primenili sa velikim zakašnjenjem”, dodaje se u saopštenju udruženja koje okuplja preko tri hiljade lekara i medicinskog osoblja nezadovoljnih odgovorom države na pandemiju.

“U ovom trenutku jasno je svakome da se nalazimo u veoma nepovoljnoj epidemiološkoj situaciji do koje je došlo zbog neaktivnosti Kriznog štaba, kao i otvorenog kršenja propisanih mera”, navodi UPK.

Udruženje je u skladu sa trenutnim stanjem predložilo paket mera koji, između ostalog, podrazumeva obustavljanje svih skupova i događaja, potpuna obustava rada ugostiteljskih objekata, uz dozvoljenu dostavu na kućnu adresu, te obustavu svih sportskih i kulturnih dešavanja i dozvoljen rad samo prehrambenim prodavnicama.

Takođe, među preporukama UPK, su rad od kuće, kretanje u grupama od dvoje na otvorenom (ne računajući decu ispod 12 godina), savet da kućne posete budu samo u urgentnim siutuacijama.

Lekari okupljeni u uduženje savetuju i da rad vrtića i nižih razreda bude organizovan kao opcija za roditelje esencijalnih profesija, a da se u ostalim slučajevima pređe na online nastavu, kao i da se gradski prevoz koristi samo za esencijalna i neodložna putovanja.

“Ovakve mere moraju ostati na snazi konstantno najmanje dve nedelje a optimalno bar četiri da bi imale efekta, sve manje od toga je nesvrsishodno i uzaludno. Potrebno je napraviti i poštovati plan na duži period sa utemeljenim koracima. Ukoliko se ovakve mere adekvatno primene, zatvaranje građana u formi policijskog časa nije potrebno”, navodi se u saopštenju.

U Srbiji su od 6. marta u podne do ponedeljka na snazi pooštrene mere. U tom periodu moći će da rade apoteke, benzinske pumpe i prodavnice prehrambene robe, dok će svi ugostiteljski objekti biti zatvoreni u cilju sprečavanja širenja zaraze korona virusom.

Vlada Srbije i Krizni štab su dan ranije doneli odluku da će prodavnice prehrambene robe moći će da rade do 21 čas, dok apoteke i benzinske pumpe nemaju ograničeno radno vreme.

Do ponedeljka će moći da rade privatne zdravstvene ustanove, laboratorije, veterinarske ambulante i stomatološke ordinacije.

Ugostiteljski objekti u ski centrima neće raditi tokom vikenda, a izuzetak su hotelski kafići i restorani gde mogu biti usluženi samo gosti koji imaju prijavljen boravak.

Od ponedeljka učenici srednjih škola prelaze na onlajn nastavu.
Obrazlažući ovu odluku, član Kriznog štaba Predrag Kon je 5. marta izjavio da “trenutne mere ne mogu mnogo da poboljšaju situaciju, ali bolje nego da ih nemamo“.

Udruženje “Ujedinjeni protiv kovida” ocenjuje da kontradiktornost, nedoslednost i neizvesnost koje karakterišu rad Kriznog štaba direktno utiču na neuspeh u sprovođenju protivepidemijskih mera, “te apsolutno niko nema prava da se žali na ‘nedisciplinu’ građana”.

U Srbiji se od kraja februara beleži rast broja inficiranih korona virusom.

Zamenica direktora Infektivne klinike u Beogradu Ivana Milošević je 5. marta izjavila da su kovid bolnice u problemu, jer je ovih dana veći broj primljenih nego otpuštenih pacijenata.

Preporučujemo

XS
SM
MD
LG