Dostupni linkovi
Pređite na glavni sadržaj
Pređite na glavnu navigaciju
Pređite na pretragu
Meni
Vijesti
BiH
Srbija
Crna Gora
Kosovo
Severna Makedonija
Podcast
Post Scriptum
Ženske sjenke
Kina na Balkanu
Više od naslova
Vizuelno
Video
Infografike
Fotogalerije
TV Liberty
Specijal RSE
Novinari RSE u zatvoru
Mjesto za sjećanje
Moja Evropa
Tri decenije od rata u BiH
Dokumentovanje genocida u Srebrenici
Srebrenica, neispričane priče
Jasenovac, sjećanje s rizikom
'Kinesko čudo' na Balkanu
Sve karte Dejtona
Nastanak i raspad Jugoslavije
Pratite nas
Sve RFE/RL stranice
Pretraživač
UŽIVO
UŽIVO
Pretraživač
Prethodni
Naredni
Vanredno
Foto galerije
Borba za zaštitu autohtonih vrsta u Hercegovini
6. mart/ožujak, 2021.
Mirsad Behram
U blizini Mostara nalazi se Eko centar Blagaj koji radi na očuvanju autohtonih hercegovačkih životinjskih i biljnih vrsta. U sklopu Centra je i umjetna staza za penjanje, a finansira ga i Ambasada SAD u BiH.
1
Eko centar Blagaj projekat je Omladinskog kluba "Novi val" iz mjesta Blagaj kod Mostara. Nevladina organizacija Omladinski klub "Novi val" pokrenut je 2001. godine, a Eko centar Blagaj 2007. godine, uz pomoć Španske međunarodne agencije za razvoj, te Black Vulture Conservation Foundation (Fondacija za očuvanje crnih lešinara) sa Mallorce (Majorke).
2
Eko centar Blagaj radi i na očuvanju autohtonih, hercegovačkih, aromatičnih biljnih vrsta. Na slici je nasad lavande u okviru Centra.
3
Eko centar Blagaj nastoji uzgojiti i biljne vrste koje dolaze iz mediteranskog klimatskog kruga; na slici je primjerak palme u okviru Centra.
4
Eko centar Blagaj radi i na očuvanju autohtonih, hercegovačkih, aromatičnih biljnih vrsta. Na slici je nasad hercegovačke kadulje.
5
Može se naći i primjerak drveta masline.
6
Eko centar je edukacijsko-istraživački centar, u kojem je najprije bio cilj reintrodukcija bjeloglavih supova u BiH, da bi se aktivnosti vremenom razvile, pa danas uključuju i edukaciju djece osnovnih škola, sportsko penjanje, adrenalinske ture, te sve aktivnosti koje se tiču prirodne i zaštite prirodne okoline.
7
Uz pomoć UN-ovog programa za razvoj (UNDP), Eko centar Blagaj pokrenuo je i program zaštite hercegovačkog magarca, s ciljem očuvanja te autohtone vrste, čiji su primjerci do prije nekih 100 godina bili uobičajena pojava u Hercegovini, a danas se ta vrsta nalazi pred izumiranjem; na slici, voditelj Centra Adnan Đuliman hrani nekoliko hercegovačkih magaraca.
8
Uz pomoć UN-ovog programa za razvoj (UNDP), Eko centar Blagaj pokrenuo je i program zaštite hercegovačkog magarca, s ciljem očuvanja te autohtone vrste, čiji su primjerci do prije nekih 100 godina bili uobičajena pojava u Hercegovini, a danas se ta vrsta nalazi pred izumiranjem.
9
Eko centar Blagaj već godinama radi na vraćanju u prirodu vrste bjeloglavih supova, koji su do druge polovine 20. stoljeća "šparali" nebo iznad Blagaja i cijele Hercegovine. U dva navrata su bjeloglave supove u Centru zatekli otrovane. Na slici je kafez u sklopu Eko centra u kojem su čuvali te, na ovim prostorima, rijetke životinje.
10
Kafez u sklopu Eko centra Blagaj, u kojem su čuvali bjeloglave supove. Iz Centra najavljuju da, uprkos dva slučaja trovanja tih životinja, neće odustati od nabavke novih ptica i pokušaja njihovog povratka u hercegovačko stanište.
11
Radi se i na očuvanju autohtonih, hercegovačkih, biljnih vrsta. Na slici je stablo šipka – biljke tipične za Hercegovinu.
12
Eko centar Blagaj nastoji uzgojiti i biljne vrste koje dolaze iz srodnih, toplijih, klimatskih krugova; na slici je primjerak biljke agava.
13
Jedna od aktivnosti Eko centra Blagaj Omladinskog kluba "Novi val" je i sportsko penjanje. Na slici je umjetna staza za penjanje.
14
Eko centar Blagaj Omladinskog kluba novi val radi i programe Interethnic Cooperation (međuetničke saradnje), u okviru kojih kroz Centar rade na spajanju djece iz škola na bosanskom, hrvatskom i srpskom jeziku iz Mostara (Federacija BiH) i Nevesinja (bh entitet Republika Srpska). Na slici je dječije igralište u okviru Centra.
15
Eko centar Blagaj ima i poseban "bar" na otvorenom, u kojem se odvijaju konferencijske aktivnosti Centra, poput onih iz projekta spajanja djece iz škola na bosanskom, hrvatskom i srpskom jeziku iz Mostara (Federacija BiH) i Nevesinja (bh entitet Republika Srpska).
16
Eko centar Blagaj ima i poseban "bar" na otvorenom, u kojem se odvijaju konferencijske aktivnosti Centra, poput onih iz projekta spajanja djece iz škola na bosanskom, hrvatskom i srpskom jeziku iz Mostara (Federacija BiH) i Nevesinja (bh entitet Republika Srpska).
17
Crteži koji su u Eko centru Blagaj djelo djece učesnika različitih projekata koje je taj Centar organizirao.
18
Eko centar Blagaj je smješten u prirodnom kanjonu "Vulin potok", u naselju Galčići kod Blagaja, nekih desetak kilometara jugoistočno od Mostara.
19
Dva preparirana primjerka bjeloglavih supova, orlova lešinara, koje je Eko centar Blagaj pokušao vratiti u prirodu, a koje su krajem 2018. godine otrovali još uvijek nepoznati počinioci.
Mirsad Behram
Dopisnik Radija Slobodna Evropa iz Mostara.
Pratite autora
Borba za zaštitu autohtonih vrsta u Hercegovini
Nazad na vrh
XS
SM
MD
LG