Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković je predstavio drugi izvještaj komisije o utvrđivanju stanja i zakonitosti rada prethodne gradske uprave i ocjenio da je u pitanju "najbizarniji izvještaj, toliko bizaran i nevjerovatan, da je više za rubriku vjerovali ili ne".
U Izvještaju je navodio kako je uprava ugostiteljskog objekta Akvana, koji je u gradskom vlasništvu, angažovala osobe koje nisu pjevači da pjevaju, te da je za te potrebe isplaćeno 17 hiljada maraka (oko 8 i po hiljada evra).
"Pitam se svakim danom da li je moguće da se dešava ovo u našem gradu? Ugostiteljski objekat Akvana koji je dužan preko 10 miliona maraka (više od 5 miliona evra), angažuje da pjevaju ljude koji nisu pjevači. Jednom pjevaču daju 17.000 maraka za pjevanje koje se nikad nije desilo", rekao je Stanivuković.
Za "nepostojeće pjevanje" je, tvrdi Stanivuković, angažovana Dragana Ristić, pomoćnica ministra trgovine i turizma te joj je isplaćen honorar od 8 i po hiljada evra.
"Takođe, angažovana je njena majka Jevrosima koja isto nije pjevačica, koja se ne bavi muzikom. Dakle, sve je fiktivno. Fiktivni muzičari su dobijali veće honorare nego što dobije Željko Samardžić i mnoge sjajne zvijezde", ističe Stanivuković.
Kazao je da je fiktivnim muzičarima isplaćivano više nego što je ugovoreno.
"Kćerki Dragani je ugovoreno 13 hiljada, a isplaćeno joj je 17 hiljada maraka. Majci Jevrosimi je ugovoreno dvije hiljade, a isplaćeno 10 hiljada maraka", rekao je Stanivuković.
Stanivuković je naveo i da je u decembru 2020. godine Akvana, po fakturi od četiri miliona maraka (više od 2 miliona evra) isporučila svom najvećem dužniku veliku količinu namirnica za ketering.
"Navedeno je da je za keternig utrošeno 1.200 kilograma brašna, deset kilograma 'Nutele', 32 šunkarice, 45 kilograma drugog mesa. U prevodu, riječ je o 25 hiljada kiflica. To je dovoljno da se nahrani vojska. I sve je to urađeno u decembru u toku trajanja epidemioloških zabrana", kaže Stanivuković.
Gradonačelnik tvrdi da je kuhar u Akvani potpisao izjavu da te namirnice zapravo nisu nikad naručene ni isporučene, već da se radi o fiktivnim troškovima i lažnom knjiženju.
"Ako poslije ovih stvari, gosti Gradske uprave i javnih preduzeća ne budu Tužilaštvo i policija onda ne znam kada će", ističe Stanivuković.
Stanivuković je govorio i da je Akvana zloupotrebljavana i kroz proslavu privatnih rođendana, sa ogromnim, nerazumnim troškovima.
Stanivuković je rekao i da ima rješenje za rušenje nelegalno izgrađenog objekta u vlasništvu Mile Radišića, dugogodišnjeg saradnika i kuma člana Predsedništva BiH Milorada Dodika.
Radišić je inače krajem 2013. godine osuđen na tri godine zatvora zbog malverzacija u kupovini preduzeća Medicinska elektronika, čime je oštetio bh. entitet Republika Srpska za više od milion maraka. Na izdržavanje kazne javio se 18. novembra 2015. godine, i to nakon što je skoro devet mjeseci bio u bjekstvu, pretpostavlja se u Srbiji. Zatvorsku kaznu nije odslužio do kraja, jer je zbog dobrog vladanja pušten na prijevremenu slobodu.
"Najteže mi pada kada neko uzima zemljište grada. Radi se o nelegalno sagrađenom restoranu 'Kajak', na imovini koja je gradska, a koji je sagradio Radišić Mile i njegova djeca. Po regulacionom planu, ovdje je predviđeno zelenilo, te će ovaj restoran biti porušen", kaže Stanivuković.
Rješenje o rušenju je, navodi Stanivuković doneseno prije dvadeset dana.
Stanivuković je najavio da će predstavljanje ostalih nalaza Komisije, nazvane "Tim za reviziju’", biti u nedjelju 7. marta.
Novoizabrani gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković 24. decembra preuzeo je upravljanje Banjalukom od svog prethodnika Igor Radojičića. Odmah nakon preuzimanja funkcije, Stanivuković je formirao "Tim za reviziju", s ciljem da se utvrde nezakonitosti u Banjaluci.
Prvi izvještaj "Tima za reviziju" objavljen je 31. januara, a 2. februara je Stanivuković podnio krivične prijave protiv prethodnih rukovodilaca Gradske uprave i javnih preduzeća, jer su, kako je rekao u obraćanju novinarima počinili nezakonite radnje.