Dostupni linkovi

SOS telefon za prijavu ugrožavanja novinara od 1. marta u Srbiji


Medijski radnici u Srbiji (fotografija sa jedne od konferencija za novinare u Srbiji)
Medijski radnici u Srbiji (fotografija sa jedne od konferencija za novinare u Srbiji)

Novinarke i novinari u Srbiji koji smatraju da im je ugrožena bezbednost mogu od 1. marta 2021. da to besplatno prijave na non-stop dostupan "SOS telefon" (0800 100 115).

Vlada Srbije je saopštila da će na telefonske pozive odgovarati pravnici koji imaju iskustvo u radu na slučajevima nasilja prema medijskim radnicima.

Novinari će od njih dobijati informacije o kontaktima u policiji i tužilaštvu nadležnim za region u kojem rade ili u gde se dogodila pretnja ili nasilni akt. Ako je reč o delima koji se ne gone po službenoj dužnosti, već po privatnim tužbama, novinari će dobiti informacije o tome kako se piše tužba ili će biti upućeni na pravnu podršku udruženja novinara, navedeno je u saopštenju.

Ta služba je uvedena u sklopu aktivnosti Radne grupe za bezbednost i zaštitu novinara koju je osnovala Vlada Srbije, a kompanija „Telekom Srbije“ je dala opremu i omogućila koordinaciju sa svim operaterima.

"Ovo je prvi korak u realizaciji planiranih aktivnosti na zaštiti novinara i povećanju bezbednosti. Na ovaj način ćemo pojednostaviti prijavljivanje pretnji i napada i dodatno informisati i edukovati novinare o ostvarivanju njihovih prava", rekao je član Radne grupe Veran Matić.

Odluku o formiranju Radne grupe za bezbednost i zaštitu novinara Vlada Srbije donela je na sednici 10. decembra 2020.

Vlada Srbije formira Radnu grupu za bezbednost novinara i sprovođenje Akcionog plana

XS
SM
MD
LG