Predstavnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine zadužio je u četvrtak, 25. februara Agenciju za javne nabavke i Agenciju za lijekove i medicinska sredstva BiH, da u roku sedam dana dostave informaciju o neophodnim uslovima, preprekama i svim raspoloživim resursima za hitnu nabavku vakcina protiv korona virusa. Ove informacije će biti razmatrane, kako je zaključeno, na prvoj redovnoj sjednici Parlamenta.
S obzirom na ovakav zaključak doma, otkazana je sjednica Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) o nabavci vakcina, koja je prvobitno bila predviđena za subotu, 27. februara.
Tokom rasprave, na sjednici 25. februara, poslanici su zatražili odgovor šta koči direktnu nabavku vakcina za BiH od proizvođača i da li je potrebno mijenjati Zakon o javnim nabavkama ili ne.
BiH trenutno ima potpisane ugovore o nabavci vakcina za 40 posto stanovništva.
Naručeno je milion i 232 hiljade doza kroz COVAX mehanizam, za 20 posto populacije kroz GAVI. Pored toga naručeno je i dodatnih 892.000 doza Pfizer i Moderna vakcina u okviru mehanizma Evropske unije.
BiH još uvijek čeka vakcine naručene putem COVAX mehanizma.
U međuvremenu, Republika Srpska (RS) nabavila je ruske vakcine i vakcinisanje u tom entitetu započelo je 12. februara.
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) i i Evropska agencija za lijekove (EMA) nisu izdali dozvolu za upotrebu Sputnik V. Te dozvole za sada ima samo Pfizer/Biontech vakcina.
Istovremeno, Vlada Federacije Bosne i Hercegovine (BiH) na hitnoj sjednici 25. februara ovlastila je federalnog premijera Fadila Novalića da uputi pismo Vijeću ministara BiH u kojem će iskazati spremnost Vlade za preuzimanje pet hiljada doza AstraZeneca vakcine, kao donacije Republike Srbije, Bosni i Hercegovini.
Kako je navedeno u saopštenju sa sjednice, Vlada Federacije je prihvatila informaciju o sastanku održanom na inicijativu predsjedavajućeg Predsjedništva BiH na kojem je, između ostalog, razgovarano o nabavci i isporuci vakcina za građane ove države.
Upućen je i poziv svim domaćim kompanijama koje se bave proizvodnjom, prodajom i distribucijom farmaceutskih proizvoda da se uključe u proces nabavke vakcine, odnosno da, u kontaktu sa Zavodom za javno zdravstvo Federacije BiH, razmotre mogućnosti uvoza vakcina.
Ovaj zavod je zadužen da koordinira dalje aktivnosti s kompanijama koje iskažu spremnost uvoza vakcina za potrebe Federacije BiH, navodi se u obavijesti za javnost proslijeđenom iz Vlade Federacije BiH.
Tri člana Predsjedništva BiH, predsjedavajući Vijeća ministara BiH i entitetski premijeri složili su se na sastanku održanom 25. februara u Sarajevu da će pokušati osigurati vakcine protiv korona virusa što je prije moguće.