Ministar za inovacije i tehnološki razvoj Srbije Nenad Popović najavio je da će u beogradskom Institutu "Torlak" za tri meseca početi "prva faza" proizvodnje ruske vakcine "Sputnjik V" protiv korona virusa.
Popović je na Radio-televiziji Srbije rekao da će "druga faza", odnosno samostalna proizvodnja, početi krajem godine, kada Srbija obezbedi svu neophodnu tehničku opremu.
"Potrebno je je da se nabavi adekvatna oprema za to, a ogroman je nedostatak te opreme u svetu", dodao je Popović.
Naveo je da će vakcine proizvedene na "Torlaku" biti za izvoz, ali i za upotrebu u Srbiji.
Prema rečima Popovića, Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS) zvanično je odobrila upotrebu te vakcine za građane starije od 60 godina.
Rekao je da je bilo nedoumica da li ruska vakcina može da se primenjuje i kod građana starijih od 60 godina.
"Juče smo imali, na naš zahtev, hitan sastanak u Ministarstvu zdravlja Rusije sa stručnjacima iz Instituta ‘Gamaleja’ i dobili smo sva razjašnjenja i dokumentaciju koja pokazuje da su vakcine bezbedne", dodao je on.
Naveo je da je Sputnjik V, mogla "tehnički" da se koristi od kraja decembra, ali da je noćas "sve razjašnjeno" i najavio da će do kraja marta stići dva miliona vakcina Sputnjik V, koje je Srbija naručila iz Rusije.
Vakcina Sputnjik V do sada nema odobrenje Svetske zdravstvene organizacije i Evropske agencija za lekove (EMA). Upotreba vakcine Sputnjik V u Srbiji počela je 6. januara.
Prva isporuka od 2.400 doza vakcina Sputnjik V stigla je u Srbiju 30. decembra. ALIMS je dan kasnije saopštio da je odobren uvoz tog ruskog cepiva i da su se stekli zakonski uslovi da se koristi u imunizaciji na korona virus jer je, kako je navela ta nadležna zdravstvena agencija, potvrđen kvalitet, efikasnost i bezbednost.
Medicinski časopis The Lancet objavio je u utorak, 2. februara, da ruska vakcina Sputnjik V protiv korona virusa pruža oko 92 posto zaštite protiv COVID-19.
Rusija je još u avgustu 2020. objavila da je državno zdravstveno regulatorno telo odobrilo vakcinu. Taj potez nije naišao na odobravanje izvan Rusije jer u tom periodu nisu bile završene ključne faze istraživanja.
Sputnjik V dosad je odobrilo 15 država, uključujući Argentinu, Mađarsku i Ujedinjene Arapske Emirate.