Kalifornijska kompanija Tesla, proizvođač električnih vozila, nabavila je bitkoine u vrednosti od 1,5 milijardi dolara u okviru investicione politike kompanije na čijem čelu je Ilon Mask, i planira uskoro da za nabavku vozila prihvati plaćanja u digitalnoj valuti, prenosi AP.
Kompanija je predstavila novu strategiju u prijavi američkoj Komisiji za hartije od vrednosti u ponedeljak, navodeći da bi mogle da rastu njene investicije u digitalne valute i drugu "alternativnu rezervnu imovinu".
Vrednost bitkoina je skočio 14 odsto i izgledalo je da je na kratko dostigala rekordno visoki nivo. Akcije Tesle takođe su zabeležile rast.
U izveštaju o rezultatima četvrtog kvartala objavljenim prošlog meseca kompanija Tesla je saopštila da poseduje gotovinu i ekvivalente od 19,4 milijardi dolara.
Tesla sa sedištem u Palo Altu prijavila je u 2020-oj svoju prvu godišnju neto dobit, ali mu je još jedanput bili potrebno da deo regulatornih kredita, koje dobija od najmanje 13 američkih država po osnovu zaštite životne sredine kao kompanija koja proizvode električne automobile, proda drugim firmama koje nastoje da ispune regulatorne standarde.
Bez 1,58 milijardi dolara novca dobijenog na taj način za 2020. godinu, Tesla bi opet bio u minusu.
U godini u kojoj su akcije Tesle skočile nekoliko puta postavši najvredniji svetski proizvođač automobila, Tesla je zaradio 721 milion dolara, a u četvrtom kvartalu 270 miliona dolara. Bila je to šesta uzastopna tromesečna neto dobit kompanije nakon godina uglavnom gubitaka.
Kritičari kažu da su Teslina prodaja i profit slabi u poređenju sa etabliranim proizvođačima automobila kao što su Tojota i Dženeral (General) Motors, a njegova ogromna valorizacija na berzi nije opravdana finansijskim fundamentima.
Tesla se ove godine suočava sa izazovom da se tradicionalni proizvođači automobila sve više okreću sklapanju električnih vozila.
Zbog meteorskog rasta Tesle na berzi, Mask je postao jedan od najbogatijih ljudi na svetu.
Bitkoin je imao turbulentnu putanju otkako je debitovao na Volstritu u decembru 2017. Ubrzo je dostigao vrednost od 19.300 dolara, tada nečuvenoj ceni za tu valutu. Međutim, ubzro se sunovratio 2018. godine na 4.000 dolara. Do najnovijeg dramatičnog skoka od oktobra 2020, bitkoin je fluktuirao između 5.000 i 10.000 dolara.
Iako su u poslednje dve godine kompanije prihvataju tehnologiju sa digitalnom valutama, koncept poznat kao “blockchain”, stvarna upotreba bitkoina u osnovi se nije promenila od skoka njegove vrednosti pre tri godine. I dalje je u velikoj meri koriste oni koji nemaju poverenja u bankarski sistem, kriminalci koji žele da peru novac, i to uglavnom kao zalihu.
Međutim, stvari bi mogle da se znatno promene ako velike kompanije budu sledile Teslu i počnu prihvatati digitalnu valutu kao plaćanje, prenosi AP.