Tužilaštvo Bosne i Hercegovine (BiH) saopštilo je da je državljanin Kameruna Jackson Ndip, priznao krivicu za krijumčarenje osoba i organiziranje skupine ili udruženja za krijumčarenje migranata.
„Sukladno sporazumu, za optuženog koji se nalazi u pritvoru, predložena je zatvorska kazna od 13 mjeseci zatvora, kao i oduzimanje nezakonite imovinske koristi u iznosu od 5000 eura“, navodi se iz Tužilaštva BiH.
Predložena kazna, kako smatraju u Tužilaštvu BiH, u skladu je sa ulogom i odgovornošću optuženog u izvršenju ovog krivičnog djela.
Potpisivanjem sporazuma o priznanju krivice, optuženi Ndip se odriče prava na suđenje i prava na žalbu na presudu, koju mu na temelju sporazuma, izrekne Sud BiH.
Optuženi Ndip, otkriven je i procesuiran kada je Tužilaštvo BiH sa partnerskim policijskim i sigurnosnim agencijama, u januaru 2020. godine provelo akciju kodnog naziva “Kamerun”.
Akcija je bila usmjerena protiv osoba osumnjičenih da su zloupotrebom tuđih osobnih dokumenata Republike Francuske, organizirali krijumčarenje ilegalnih migranata u čemu su otkriveni i spriječeni u Bosni i Hercegovini.
Tužilaštvo BiH je protiv uhapšenih, među kojima je bio i Ndip, u junu 2020. godine podiglo optužnicu po kojoj se terete da su tokom 2019. i početkom 2020. godine, sa više njima poznatih osoba, na teritoriji Kameruna, Francuske i Bosne i Hercegovine, vrbovali državljane Kameruna, obećavajući im da će im za novčane iznose između 4.500 i 7.500 eura, omogućiti odlazak u zemlje na području Evropske unije (EU).
U optužnici se navodi i da su optuženi krijumčarenim migrantima, pribavili vize u diplomatskom predstavništvu BiH u Egiptu, pod krinkom namjere posjete BiH radi vjerskog turizma.
Po dolasku u BiH, organizirali su smještaj ilegalnih migranata na području Konjica, na jugu BiH, te pokušali organizirati njihov odlazak iz BiH kopnenim i zračnim putem, uručivši im putne isprave Francuske i Italije, koje su glasile na druge osobe.
Iz Tužilaštva BiH saopšteno je kako će se od optuženog Ndipa oduzeti i putne isprave Republike Francuske, koje glase na imena drugih osoba, te putne isprave Kameruna, a koje su korištene prilikom pokušaja krijumčarenja državljana Kameruna, preko Bosne i Hercegovine, prema zemljama Evropske Unije (EU).