Novi soj korona virusa prvobitno registriran u Južnoj Africi stigao je i u Sjedinjene Američke Države, gdje su u Južnoj Karolini zabilježena dva slučaja zaraze tom varijantom.
Ne postoji istorija putovanja ili povezanost između slučajeva, navodi se u saopštenju Ministarstva zdravlja i kontrole okoliša Južne Karoline u četvrtak.
Oba slučaja su prvobitno testirana početkom januara, prema dr. Brannonu Traxleru, privremenom direktoru javnog zdravstva u zdravstvenom odjelu.
Traxler je rekao novinarima da su oba slučaja testirana PCR-om "vrlo rano u mjesecu", više nisu zarazna i dobro im ide.
"Potrebno je neko vrijeme dok se sekvenciranje ne završi", dodao je Traxler koji nije otkrio detaljne nalaze istrage traženja kontakata, govoreći da "trenutno ne brinemo o tome postoji li potencijal za bilo kakav masovni, široko rasprostranjeni prenos".
Američki centri za kontrolu i prevenciju bolesti su jedan slučaj potvrdili kasno u srijedu, a drugi je identificirao državni laboratorij za javno zdravstvo tokom testiranja uzoraka proteklih nekoliko dana.
Glasnogovornica državnog odjela za zdravstvo rekla je CNN-u da u ovom trenutku nijedan drugi slučaj nije povezan ni s jednim slučajem.
Nejasno je koliko bi varijanta mogla biti raširena ili rijetka u Južnoj Karolini, dodala je, s obzirom da su samo dva slučaja "pokupljena tokom rutinskog sekvenciranja nadzora". Međutim, primijetila je da je "dominantni soj koji još uvijek vidimo u našem nadzornom slijedu standardna ili normalna" verzija virusa.
Američki centri za kontrolu i prevenciju bolesti sa naveli da su “Stručnjaci saglasni da su postojeće vakcine efikasne i od ovog soja, iako ne znamo tačno kolika je efikasnost. U ovom trenutku ne postoje dokazi o tome da ova varijanta virusa izaziva ozbiljnije bolesti“. Dodali su da će nastaviti raditi s laboratorijima širom zemlje na genetskom sekvenciranju uzoraka virusa.
Varijanta - poznata i kao B.1.351 - izazvala je zabrinutost zbog toga što je prenosiviji od drugih verzija virusa i potencijalno izbjegava imunološku zaštitu koju nude antitijela.
Stručnjaci kažu da vjeruju da će cjepiva i dalje biti učinkovita protiv ove varijante.
Traxler je rekao da je dolazak varijante u Južnu Karolinu "još jedan podsjetnik da borba protiv ovog smrtonosnog virusa još uvijek nije gotova".
Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, varijanta je otkrivena u preko 30 drugih zemalja.
Kompanije Pfizer i BioNTech saopćile su noć ranije da je njihova vakcina efikasna i protiv soja registriranog u Velikoj Britaniji i u Južnoj Africi.
Kompanija Moderna je u ponedeljak saopćila da i njihova vakcina deluje protiv soja iz Velike Britanije, ali da je manje efikasna protiv onog iz Južne Afrike.