Vršilac dužnosti predsednika Kosova, Vjosa Osmani je reagovala na navode specijalnog predstavnika Evropske unije (EU) za dijalog Miroslava Lajčaka, koji je rekao da će pet zemalja koje nisu priznale kosovsku nezavisnost promeniti stav ako Srbija promeni stav oko statusa Kosova.
Ona je istakla da je žalosno ako pet država članica Evropske unije u potpunosti subordinišu njihovu spoljnu politiku, politikama Srbije i Rusije.
“Osim što je žalosno, to je takođe i opasno za celu EU, da pet njenih članica odrede njihov pristup i njihova pravila osnivajući se na želje i zahteve Srbije, koja ostaje i dalje država koja i dalje nije izrazila žaljenje niti je obezbedila pravdu za sve žrtve koje je izazvala u bivšoj Jugoslaviji”.
Naime, Lajčak je u utorak, 12. januara, na video seminaru naglasio da će se pozicija ovih država promeniti ako dođe do sporazuma između Kosova i Srbije.
"Sve što je prihvatljivo za Srbiju, biće prihvatljivo i za ostale zemlje koje nisu priznale Kosovo", podvukao je Lajčak, pozivajući se na kontakte koje ima sa ovim državama ali i pozivajući se na njegovu državu, Slovačku, koja takođe nije priznala kosovsku nezavisnost, a gde je on služio kao ministar inostranih poslova.
Španija, Slovačka, Rumunija, Kipar i Grčka su pet od 27 zemalja EU koje nisu priznale nezavisnost Kosova.
Vršilac dužnosti kosovskog predsednika je poručila ovim zemljama da bi one trebale prihvatiti odluku Međunarodnog suda pravde, koji je u julu 2010. godine potvrdio legitimitet proglašavanja kosovske nezavisnosti, ali i da priznaju realnost na terenu.
“Republika Kosova će ostati nezavisna i suverena država stoga i pet preostalih država bi učinile uslugu celoj EU ako bi priznale ovu realnost i pokušale da ubede Srbiju da je i ona prizna, a ne da situacija bude potpuno suprotna”, poručila je Vjosa Osmani.
Ona se nalazi u evropskoj prestonici na dvodnevnoj zvaničnoj poseti gde se sastala sa evropskim i belgijskim zvaničnicima.
U utorak uveče Osmani se sastala sa specijalnim predstavnikom EU za dijalog Miroslavom Lajčakom kojem je, kako je novinarima prenela, ponovila stajalište da se ne može razgovarati o dijalogu dok se ne formiraju nove institucije Kosova nakon izbora koji će biti održani 14. februara.
“Zatražila sam da se ne održe susreti u okviru dijaloga u ovom periodu bilo sa predstavnicima vlade ili ostalim zvaničnicima jer sada nije trenutak da se održe susreti u okviru dijaloga. Jasno sam istakla našu volju da budemo deo procesa nakon održanih izbora. Bez obzira na rezultate izbora, jasno je da će Kosovo odbiti bilo koju ideju koja će uticati na njene granice, ili funkcionalnost”, poručila je Osmani.
Vanredni parlamentarni izbori bit će održani na Kosovu 14. februara nakon što je Ustavni sud osporio legitimnost Vlade Kosova.