Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine Staša Košarac kazao je kako su poljoprivrednici koji su u ponedeljak, 28. desembra, protestovali na carinskim terminalima Gradiška i Rača izmanipulisani, a bivšeg ministra vanjske trgovine Mirka Šarovića i Srpsku demokratsku stranku, čiji je Šarović član, optužio za organizaciju protesta poljoprivrednika.
"Dobio sam niz poruka koje ukazuju da je bivši ministar Šarović učestvovao u ovim aktivnostima. Žao mi je što su udruženja politički izmanipulisana. Ne želim donositi nikakve populističke mjere, kršiti bilo kakav zakon ili međunarodno potpisan ugovor koji ima BiH", rekao je Košarac.
On se obratio na konferenciji za medije održanoj nakon što su poljoprivrednici u jednosatnoj blokadi carinskih terminala zatražili njegovu ostavku.
Poljoprivrednici nisu zadovoljni radom ministra Košarca jer, kako kažu, ne provodi već potpisane sporazume, kao što su CEFTA (višestrani ugovor o slobodnoj trgovini, kojeg su potpisale Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Makedonija, Moldavija, Srbija i Kosovo), te Sistem pojedinačnog plaćanja po farmi (SFS) koji se odnosi na prava poljoprivrednika da ostvare poticaje.
"Taj čovjek, otkako je stupio na funkciju nije uradio ništa, samo je još dodatno zakomplikovao situaciju“, rekao je za Radio Slobodna Evropa, predsjednik Udruženja poljoprivrednika Federacije BiH, Nedžad Bićo.
Poljoprvrednici tvrde kako se po navedenim sporazumima može zaštititi domaća proizvodnja, na način da se tokom godine zaustavi uvoz roba u određenom vremenskom periodu, kada bh.poljoprivrednici imaju vlastitih viškova proizvoda, kao i da postoji mogućnost da se na robe koje se već proizvode u državi uvedu posebne carine pri uvozu.
„Košarac ništa od toga nije uradio, on samo ide na ruku uvoznicima, koji mešetare, neće da otkupljuju domaće, jer im je skupo, pa onda uvoze jeftinije, a prodaju skuplje, a naša roba stoji“, kaže Bićo.
Poljoprivrednici kažu kako će ukoliko se nadležni ogluše o njihove zahtjeve blokirati sve granične prelaze u BiH.
„Niti jedan kamion neće moći ući u BiH“, kaže Bićo.
Košarac je naveo statističke podatke prema kojima je uvoz u BiH smanjen, a izvoz pojedinih proizvoda povećan. Tako je rekao da je u 2020. uvoz goveđeg mesa u BiH manji za oko 5.000 tona u odnosu na 2019. godinu, uvoz svinjskog mesa za više od 3,5 miliona kilograma, dok je uvoz mlijeka manji za 85 miliona kilograma.
"Nije došlo do smanjenja proizvodnje da bi se opravdalo uvođenje zaštitinih mjera. Stanje na tržištu nije alarmantno, tako su zaključila nadležna entitetska tijela. Izražavamo da je otkupna cijena problem, ali Ministarstvo vanjske trgovine niti na nivou entiteta niti na nivou BiH ne može utvrditi cijene i posredovati tom obligacionom odnosu između primarnog i mesoprerađivača", rekao je Košarac.
On je naveo da primarni proizvođači imaju dovoljno prostora da riješe problem sa mesoprerađivačima.
"Prije 15 dana imali smo s njima sastanak i ponudili su da kupe viškove, ali nisu realizovali to jer su proizvođači rekli da nemaju viškova", naveo je ministar.
Istakao je kako je ovo ministarstvo privrženo zaštiti domaće proizvodnje, te da su u saradnji sa saradnicima i na temelju zaključaka s predstavnicima entitetskih ministarstava, pripremili Odluku o praćenju stanja na tržištu prehrambenih proizvoda i mjerama za unapređenje poljoprivredne proizvodnje.
"Ova odluka je osam godina stajala u ladicama ovog ministarstva, a ovo je osnova da ukoliko nadležne institucije utvrde da ima viškova možemo pokrenuti postupke pregovora s Evropskom komisijom i drugima. Danas zbog nerada nekih ministara u prethodnim mandatima nemamo nijedan drugi akt na temelju kojeg bismo to mogli pokrenuti", kazao je Košarac.
Naveo je kako će ovu Odluku uputiti entitetskim ministarstvima na davanje saglasnosti ili korekcija, a potom Vijeću ministara BiH na usvajanje.
Vlada Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) početkom oktobra izdvojila je 100 miliona konvertibilnih maraka (KM), odnosno 50 miliona eura pomoći za pet najpogođenijih sektora u ovom bosanskohercegovačkom entitetu, kako bi se ublažile posljedice izazvane pandemijom korona virusa.
Od ukupno 100 miliona KM, deset miliona (5 miliona eura) namijenjeno je poljoprivrednicima.