Državna izborna komisija Crne Gore odbila je večeras da verifikuje mandat novoj poslanici vladajuće koalicije čime je dovedeno u pitanje usvajanje izmena Zakona o slobodi veroispovesti kojima se oštro protivi bivša vlast i zbog kojih je danas veliki broj građana protestovao ispred zgrade Skupštine. Nakon što je objavljena odluka DIK-a građani koji su se oko 17 sati ponovo danas okupili ispred zgrade parlamenta su počeli da se razilaze.
DIK je odbio da verifikuje mandat Suadi Zoronjić koja je izabrana sa liste "Crno na bijelo", nakon što je Skupština danas obavestila da je Filip Adžić iz iste koalicije podneo ostavku, objavili su podgorički mediji.
Pet članova DIK-a izjasnilo se negativno, četvoro pozitivno, dok je predsednik Aleksa Ivanović bio uzdržan.
Do sada nije bilo primera da je ta institucija odbila da potvrdi mandat poslaniku.
Većinu u DIK-u još ima sada opoziciona Demokratska partija socijalista (DPS), a parlamentarna većina u kojoj je bila ta partija birala je sadašnjeg predsednika DIK-a.
Jedno poslaničko mesto ostaje upražnjeno dok se po žalbi ne izjasni Ustavni sud.
Time se dovodi u pitanje glasanje za izmene Zakona o slobodi veroispovijesti.
Pobjeda je objavila pozivajući se na izvor iz DIK-a da su razlozi odbijanja verikovanja mandata Suadi Zoronjić, to što je parlament postupio suprotno zakonu, odnosno što nije bilo kvoruma prilikom početka sednice.
Skupština Crne Gore počela je sednicu na kojoj bi trebalo da se raspravlja o izmenama Zakona o slobodi veroispovijesti.
Nakon što je objavljena odluka DIK-a građani koji su se oko 17 sati ponovo danas okupili ispred zgrade parlamenta su počeli da se razilaze. Njima se obratio bivši predsednik Vlade i potpredsednik DPS-a Duško Marković koji je kazao da večeras neće biti održana sednica Skupštine i zamolio ih da se raziđu.
"Hvala na strpljenju, patriotizmu i ljubavi za Crnu Goru. Mi smo poslanici i bićemo ovde dok se ne ugase svetla. DIK nije prihvatila verifikaciju novog mandata pa nemaju većinu. Molim vas da sada pođete kući. Brzo će i stupiti na snagu zabrana zbog epidemioloških mera," istakao je Marković.
"Ne damo državu"
Ranije danas veliki broj građana protestovao je ispred parlamenta Crne Gore u znak protesta protiv najavljenih izmena Zakona o slobodi veroispovesti. Oni su se razišli oko 14 sati ali se nekoliko stotina vratilo i ponovo se okupilo oko 17 sati.
Skup je protekao, uz paljenje baklji i bez incidenata.
Okupljeni su uzvikivali parole “Ne damo državu”, “Četnici”, “E viva Montenegro”, “Nije ovo Srbija”, a mogle su se čuti i psovke upućene novoj parlamentarnoj većini i Dritanu Abazoviću, potpredsjedniku Vlade, čija je partija najavila da će podržati izmjene Zakona o slobodi vjeroispovijesti.
U jednom trenutku su se ispred grade Skupštine našli i poslanici opozicione Demokratske partije socijalista i bivši premijer Duško Marković koji su pozdravljeni od strane okupljenih.
Nemanja Batrićević, jedan od govornika na skupu, poručio je da se ponovo izdaje država Crna Gora, a da se njeni građani dijele na antifašiste i na fašiste.
„Mi se danas svrstavamo i pitanje je hoćemo li za života ove generacije imati druge prilike za to. Mi se danas dijelimo jednom i za vazda. Ne po naciji, ne po vjeri već po vrijednostima. Dijelimo se na sekularne i na klerikalne, moderne i na feudalne, na slobodne i na porobljene“, poručio je Batrićević.
Prema njegovim riječima, danas „eksponenti velikosrpske politike zvanično počinju proces stvaranja jednonacionalne i jednovjerne Crne Gore“.
„Taj podmukli vjekovni plan započinje najvećom poharom kulturnoga blaga Crne Gore i njegovim predavanjem u ruke države Srbije. Taj podmukli naum ravnogorskih ideologa počinje potpunom asimilacijom Crnogoraca, ali se završava progonom nepravoslavnoga stanovništva, već najavljenom događajima u Pljevljima nakon izbora i stvaranjem etnički čistog srpskog svijeta“, kazao je Batrićević.
Peđa Vušurović, jedan od govornika, poručio je da njihovi zahtjevi ostaju isti i da će se, ukoliko bude bilo potrebe, ponovo okupiti.
„Gore glave i gore krila, orlovi nezavisne Crne Gore. Okupićemo se opet đe god u Crnoj Gori bude trebalo i kad našoj Crnoj Gori bude trebalo", poručio je on.
U Crnogorskom parlamentu je paralelno održana sjednica Odbora za ljudska prava i slobode, čija je većina sastavljena od članova iz vladajuće koalicije, predložila parlamentu da u dnevni red uvrsti izmjene i dopune Zakona o slobodi vjeroispovijesti.
Izmjenama Zakona ukidaju se odredbe koje je prošle godine usvojila bivša parlamentarna većina predvođena Demokratskom partijom socijalista (DPS), partija predsjednika države Mila Đukanovića, a koje se odnose na preispitivanje vlasništva nad imovinom vjerskih zajednica.
Od usvajanja tog zakona Srpska pravoslavna crkva (SPC) i tadašnja opozicija je organizovala konstantne proteste koji su praktično okončani nakon poraza DPS-a na izborima u avgustu. SPC je uvrejena da se zakonskim rješenjem usvojenim pre tačno godinu dana, uz inciente u crnogroskom parlamentu, pokušala oduzeti njena imovina. Nasuprot tome predstavnici ranije vlasti su bili stava da su ovim zakonom uvodili red u religijska pitanja.
Ministar unutrašnjih poslova Sergej Sekulović je u nedjelju 27. decembra apelovao na građane da odustanu od masovnog okupljanja i da poštuju zdravstvene mjere.
U Crnoj Gori od 22 decembra na snazi su mjere nove Vlade koje zabranjuju javna okupljanja.
Izuzetak od zabrane javnih okupljanja predstavlja prijavljeno okupljanje do 25 osoba, uz primjenu distance od 2 metra, uz nošenje maski i upotrebu megafona i transparenata, bez uzvikivanja, u trajanju do 60 minuta.
Sve mimo toga je podložno kažnjavanju.