Rođaci bivšeg kazahstanskog predsednika Nursultana Nazarbajeva tokom 20 godina uložili skoro 785 miliona dolara u luksuzne nekretnine u najmanje šest zemalja, pokazala je istraga Radija Slobodna Evropa (RSE).
Istraživanje objavljeno 22. decembra nije sveobuhvatni popis svih investicija u nekretnine koje su uložila Nazarbajevljeva deca, unuci, tazbina ili drugi pripadnici politički uvezane kazahstanske elite, već prvi pokušaj da se dokumentuju i vrednuju te investicije, od kojih su neke godinama privlačile pažnju medija i istražnih organa ili su bile izvor kontroverzi.
Istraga RSE takođe baca novo svetlo na poslove kosovskog političara Bedžeta Pacolija (Behxhet Pacolli) i njegove veze s Nazarbajevim.
Luksuzna vila na brdu u Kanu u Francuskoj pojavila se u ogorčenoj višegodišnjoj parnici između Nazarbajevljevog brata Bolata i njegove bivše supruge Maire Kurmangalijeve, kao i otmeni stanovi u Njujorku na Volstritu u Petoj aveniji sa pogledom na Central park.
Raskošno imanje uz obalu Kosta brave u Španiji u vlasništvu Timura Kulibajeva, supruga druge ćerke Nazarbajeva, Dinare, redovan je izvor kontroverzi, pošto su se lokalni borci za zaštitu životne okoline borili protiv pokušaja da se zatvori pristupni put imanju. Nazarbajev je navodno posetio to imanje poznato pod nazivom Kan Hunkadela (Can Juncadella).
Nekoliko nekretnina u Velikoj Britaniji povezanih s najstarijom ćerkom Nazarbajeva, Darigom i njenim sinom Nuralijem, bilo je na meti britanske Nacionalne kriminalističke agencije zbog sumnje da su sredstva korišćena za kupovinu nekretnina možda došla iz nelegalnih izvora. Sud je u aprilu, ipak, odbacio te navode.
Dariga takođe poseduje deo bloka zgrada u čuvenoj londonskoj ulici Bejker, čija je kupovina objavljena pomoću anonimnih takozvanih "školjka" firmi.
Tast drugog Dariginog sina, Ajsultana, poseduje luksuzno imanje jugozapadno od Londona, u blizini poznatog golf terena i hotele u Češkoj.
Kulibajevljeva kupovina i obnova vile u Velikoj Britaniji, nekada u vlasništvu princa Endrjua (Andrew), privukla je pažnju britanskih novina.
U Švajcarskoj, Nazarbajevljeva druga ćerka Dinara poseduje dve vile nalik dvorcima na obali Ženevskog jezera.
Kulibajev je takođe povezan sa istorijskim imanjem u Luganu, na jugu Švajcarske, kao i poluoronulom banjom na brdu nad starim češkim banjskim gradom Karlovim Varima.
Poslovi s Pacolijem
Vila Gali, Via Kantonale 3, Melide (poznata kao "La Romantica")
Kupoprodajna cena: nepoznata
Pretpostavljeni vlasnici: Bedžet Pacoli, Timur Kulibajev
Do 2013. godine na imanju kod jezera Lugano nalazila se čuvena građevina iz 19. veka poznata kao Vila Gali (Villa Galli) ili prisnije Romantika (La Romantica), popularna među generacijama meštana Lugana zbog luksuznog restorana, čajdžinice, noćnog kluba, plesne sale i promenade na obali.
Sedam godina ranije, imovinu je tiho stekla kompanija Stot limitid (Stott Limited), osnovana na Britanskim Devičanskim Ostrvima, jurisdikciji poznatoj po ofšor kompanijama s neprozirnim vlasništvom.
Kompanija je bila blisko povezana s Bedžetom Pacolijem, kosovskim biznismenom, koji je tokom dve decenije izgradio mnoštvo velikih zgrada u Kazahstanu, uključujući vladine palate, koncertne dvorane i aerodromski terminal u glavnom gradu Nur-Sultanu, gde je počasni građanin.
Pacolijeva građevinska kompanija Mabateks (Mabatex) ima sedište u Luganu.
Pacoli je 2008. godine javno objavio vlasništvo nad imanjem na kome se nalazi Romantika, kazavši da poseduje tri susedne zgrade, dok Stot limitid, za koji je rekao da je njegov zvanični predstavnik, poseduje samu zgradu Romantiku.
Pacoli je 2010. godine negirao da je kupio Romantiku "u ime trećih strana" i zapretio tužbom, onima koji su sugerisali da je to pitanje za pravosuđe. Takođe je rekao da koliko mu je poznato "nijedan član porodice predsednika Nazarbajeva nije, niti je ikada bio vlasnik" Romantike ili Stot limitida, izvestili su lokalni mediji.
Uprkos javnom negodovanju aktivista za zaštitu istorijskog nasleđa, Pacoli je 2013. srušio staru Romantiku. Međutim, od tada se bori s lokalnim vlastima oko zakonskih dozvola. Na zemljištu se sada nalaze teniski klub i tri kancelarijske zgrade.
Istraga švajcarskih novinara objavljena 2010. godine otkrila je da je Stot limitid u 50 odsto vlasništva druge kompanije Transasian Oil, na čijem je čelu indijski biznismen i partner Timura Kulibajeva, čije se ime pojavljuje u nekoliko kompanija u vlasništvu Kulibajeva.
Transasian Oil je, prema istrazi švajcarskog javnog emitera RTS (Radio televizija Švajcarske), pozajmio Stotu više od 10 miliona švajcarskih franaka (12,4 miliona dolara) i dobio imanje Vila Gali kao kolateral. Hipoteka na imanje iznosila je 8,5 miliona švajcarskih franaka (10,5 miliona dolara), čime je Transasian Oil postao krajnji vlasnik Vile Gali, navodi se u istrazi RTS-a.
U izveštaju iz 2015. o pretnji Švajcarskoj od pranja novca i terorizma, švajcarska federalna policija detaljno je opisala primer sheme u kojoj je neimenovano imanje u Švajcarskoj kupljeno pod okolnostima koje izazivaju sumnju.
Mada u shemi nisu navedena imena umešanih ljudi ili kompanija, ona blisko odražava detalje istrage švajcarskog RTS-a i javno poznate informacije o imanju Vila Gali i pojedincima s kojima je povezano.
Poput Kulibajeva, osoba identifikovana kao "Osumnjičeni A" u shemi švajcarske federalne policije je opisana kao neko ko je "optužen da je imao koristi od položaja menadžera u nacionalnoj naftnoj kompaniji u zemlji proizvođača nafte da bi se nelegalno obogatio". Novac te osobe, u toj shemi, "prolazio bi kroz različite kompanije da bi ga konačno iskoristio predstavnik za kupovinu nekretnine u Švajcarskoj", navodi se u dokumentu.
Prema toj shemi, kompanija koja nalik Stotu stiče vlasništvo nad nekretninom koristeći zajam od 8,55 miliona švajcarskih franaka od kompanije koja liči na Transasian Oil koju kontroliše neko ko je "mnogo godina" bio "poverenik i predstavnik" osobe označene kao "Osumnjičeni A".
Hipoteku za istorijsku zgradu zatim drži kompanija koja liči na Transasian Oil kao kolateral za zajam koji firma nalik Stotu koristi za kupovinu nekretnine, pokazuje šema.
Na pitanje da li je nekretnina navedena u shemi u izveštaju iz 2015. godinu bila vila Romantika, portparolka švajcarske federalne policije Katrin Šmiter (Schmitter) je rekla: "Mi smo pod službenom tajnom i ne možemo da komentarišemo konkretne slučajeve."
Šmiter je ipak za RSE rekla da su primeri "opisani u našim izveštajima generalno zasnovani na stvarnim slučajevima".
Izveštaj federalne policije takođe odražava stvarni slučaj Kulibajeva, kojeg je istraživalo švajcarsko Državno tužilaštvo zbog mogućeg pranja novca, podmićivanja i krađe državne imovine. Istraga je obustavljena 2013. godine pošto su vlasti navele da nisu pronašle dokaze o nezakonitom delovanju.
Izveštaj tvrdi da je za navode protiv "Osumnjičenog A" utvrđeno da su "neosnovani" i da je postupak obustavljen zbog "nedostatka dokaza o kriminalnom poreklu imovine".
Kao i u slučaju Romantike, nekretnina navedena u shemi je "srušena" usred izveštaja medija da "Osumnjičeni A" i "poznanik i pretpostavljeni saučesnik" nameravaju da je "zamene luksuznim hotelom".
Londonska advokatska kancelarija Farer and ko (Farrer & Co.) koja je godinama zastupala Kulibajeva, nije odgovorila na imejlove s upitima za komentar. RSE je takođe ostavio glasovnu poštu kod advokata Kulibajeva.
U dva odvojena imejla poslata RSE-u, Pacolijeva dugogodišnja predstavnica u Luganu rekla je da je Stot ltd., zapravo, "stopostotna kompanija gospodina Bedžeta Pacolija“ i da je „Stot stopostotni vlasnik“ nekretnine Romantika.
Predstavnica je rekla da je kupovina nekretnina obavljena pre više od jedne decenije i da izgradnju luksuznog hotela koji je planiran na bivšoj lokaciji Romantike "stopostotno finansirao gospodin B. Pacoli".
"S gospodinom Kulibajevim uopšte nije bilo poslovnog odnosa!", navela je u svom imejlu.
Ona nije odgovorila na sledeći imejl u kojem su traženi dalji detalji kada je Pacoli stekao kontrolu nad Stotom, kao i o neslaganju s ranijim Pacolijevim javnim izjavama o vlasništvu nad nekretninama Vila Gali.
Švajcarski novinari takođe su izvestili da je Dinara Kulibajeva između januara 2007. i decembra 2009. godine živela u obližnjoj vili, za koju su naveli da je iznajmljivala od Pacolija za, kako je izvešteno, 50.000 švajcarskih franaka (57.000 dolara) godišnje.
Pacolijeva predstavnica je potvrdila da je njegova vila u Luganu u jednom trenutku nekada na 12 meseci iznajmljena porodici Kulibajev "dok su njihov sin i nećak posećivali američku školu u Luganu i u tom periodu su dva učenika živela u vili".
"Po završetku semestra, zakup je završen", rekla je za RSE.
Nazarbajev je od 1991. do 2019. godine bio jedini politički lider Kazahstana, uz čvrstu kontrolu nad političkim životom zemlje i uništavanje svakog rivala koji bi pokušao da mu se suprotstavi.
Prosperitet zemlje značajno je rastao tokom tog perioda, podstaknut velikim rezervama nafte i gasa, ali su se u zemlji ukorenili korupcija i nepotizam.
Aktivisti za borbu protiv korupcije i istraživači za Centralnu Aziju rekli su da klanovski sistem koji koristi uskoj grupi elita predstavlja dugoročnu opasnost.
Kazahstan je na 113. mestu od 198 zemalja u indeksu korupcije Transparensi internešnala (Transparency International) za 2019. godinu, a na 157. u indeksu medijskih sloboda Reportera bez granica za 2020.
Facebook Forum